Ubrania dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS)

Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz więcej osób w każdym kolejnym pokoleniu. Częściej z problemem tym borykają się niemowlęta i bardzo małe dzieci. Nieco rzadziej dzieci w wieku 3-16 lat – ok. 4,7%. Zimą objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się ze względu na ciepłe i suche powietrze.  W tym okresie atopowa skóra dzieci wymaga szczególnej troski i opieki. Co możemy zrobić, aby załagodzić objawy AZS?

 

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Na skórze pojawiają się grudki, pęcherzyki i strupy, a skóra dotknięta chorobą jest silnie zaczerwieniona, robi się sucha oraz łuszcząca. Choroba najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, zgięciach rąk i nóg, na szyi oraz na skórze wokół ust. Najbardziej uciążliwym objawem jest silny świąd skóry, który powoduje drapanie się dziecka głównie po twarzy, w zgięciach łokciowych czy pod kolanami. Swędzenie może być tak silne, że dziecko przestanie się drapać dopiero w momencie rozdrapania skóry do krwi.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry zwane jest również egzemą czy wypryskiem. Choroba ma podłoże alergiczne. Skóra traci ochronną warstwę lipidów i staje się bezbronna. Pod wpływem alergenów następuje reakcja obronna objawiająca się stanem zapalnym skóry. Nie można jednoznacznie wskazać czynnika wywołującego chorobę, więc usunięcie przyczyn choroby jest trudne lub niemożliwe. Ważną rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne. Jeżeli w rodzinie ktoś choruje na AZS, bardzo możliwe jest, że choroba pojawi się w następnych pokoleniach.

Codzienne życie z atopowym zapaleniem skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega w pierwszym etapie na wykryciu czynnika uczulającego, co jednak nie zawsze jest łatwe, a u niektórych wręcz niemożliwe (choroba jest bardzo zindywidualizowana – istnieje wiele różnych mechanizmów chorobowych). Gdy uda się rozpoznać alergen, należy dążyć do jego wyeliminowania z otoczenia osoby chorej. Skórze atopowej trzeba poświęcić wiele czasu. Należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, a więc przede wszystkim mycie (nie za długie kąpiele!), nawilżenie i natłuszczenie. U dzieci dodatkowym problemem jest drapanie podrażnionych miejsc, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry małego pacjenta. Dlatego zaleca się zakładanie specjalnej miękkiej odzieży, która nie drażni chorej skóry, działa kojąco, a także rękawiczek, które uniemożliwią dziecku drapanie.

Bielizna i odzież DermaSilk® dla niemowląt i dzieci z AZS

DermaSilk® to inteligentna odzież lecznicza z oczyszczonego jedwabiu naturalnego. Produkty te są delikatne, elastyczne, przewiewne, wygodne do noszenia zarówno, jako bielizna nocna, jak i w ciągu dnia pod ubraniem, aby nie podrażniać chorej skóry. Linia DermaSilk® obejmuje ubrania, bieliznę i akcesoria na wszystkie części ciała, w tym: body z rękawiczkami, spodenki ze stopkami, piżamka, kominiarka, koszulka z długim rękawem, legginsy, maska na oczy, opaski (na kolana, uda, łokcie), rękawiczki, majtki i stopki. Dostępna jest pełna gama rozmiarów dla niemowląt i dzieci. DermaSilk® jest odzieżą wielorazowego użytku i jak każdy materiał z jedwabiu wymaga starannej konserwacji.

DermaSilk® to w pełni bezpieczna metoda leczenia objawów AZS oraz pielęgnacji skóry atopowej u niemowląt, dzieci i dorosłych. Skuteczność dzianiny DermaSilk® potwierdzona jest aż 8 badaniami klinicznymi z udziałem ponad 300 pacjentów. Materiał DermaSilk® jest hipoalergiczny, wolny od potencjalnych alergenów: wybielaczy, barwników, serycyny. Może być używany z emolientami lub innymi maściami, wtedy wzmacnia ich skuteczność w leczeniu. Nie powoduje skutków ubocznych, dlatego może być stosowany bez ograniczeń czasowych, nawet u niemowląt. Jedwabne włókna są wyjątkowo długie (ponad 800 m), dzięki czemu materiał jest gładki, nie odchodzą od niego końcówki włókien mogące podrażniać wrażliwą skórę (tak, jak to ma miejsce w przypadku tkaniny bawełnianej). Jedwab absorbuje wilgoć z otoczenia (w tym z powierzchni skóry) – aż do 30% swojej wagi. Ma to bardzo istotne znaczenie terapeutyczne zwłaszcza w zimowym sezonie grzewczym, gdyż wilgotność (i wychłodzenie) skóry jest czynnikiem wzmagającym potliwość i świąd. Zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji, w efekcie czego ciało mniej się poci. Należy pamiętać, że pocenie prowadzi do wysuszenia skóry i świądu, co jest częstym zjawiskiem w czasie snu dzieci z problemami skóry, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Hipoalergiczność oczyszczonego jedwabiu to bezcenna cecha dla niemowląt i dzieci alergicznych. DermaSilk® jest antystatyczny, nie kumuluje roztoczy i kurzu dnia codziennego.

Skuteczność DermaSilk®
Przy regularnym stosowaniu ubrań i bielizny DermaSilk® (można ją nosić przez cały czas) obserwuje się następujące efekty: mniej swędzenia i reakcji drapania, zmniejszenie pieczenia, zmniejszenie ryzyka zakażeń skóry, przyspieszenie gojenia zmian chorobowych, skrócenie okresu nasilonych zmian skóry, ograniczenie pocenia (i wysuszania skóry), mniej zapaleń, zaczerwień, wysięków, wydłużenie czasu działania emolientów i maści sterydowych (dzięki czemu oprócz poprawy jakości życia pacjenci mogą zmniejszyć ilość użytych maści). Według badań klinicznych stosowanie jej, istotnie ogranicza symptomy odczuwalne (świąd, pieczenie) oraz poprawia wygląd skóry (wysięki, obrzęki i wysypki mierzone wskaźnikami SCORAD, EASI) już po kilku dniach stosowania. W przypadku terapii AZS efekty działania przy średnim nasileniu objawów są porównywalne do efektów maści steroidowych średniej mocy.

Działanie tkaniny jedwabnej na dzieci z wypryskiem atopowym

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,02 z 5)
loading... zapisuję głos...