Ubezpieczenie NNW komunikacyjne – co to jest, co obejmuje, jakie ma limity?

Gdy ucierpisz w wypadku, którego sprawcą jest drugi kierowca, sytuacja jest prosta – należy Ci się odszkodowanie z jego OC. Ale co wtedy, gdy sam spowodujesz wypadek, w którym doznasz obrażeń? Twój ubezpieczyciel pokryje straty poszkodowanego, a co z Tobą? Czy będziesz musiał ponieść wszystkie koszty z własnej kieszeni? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, czy miałeś ubezpieczenie NNW.

Spis treści:

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, to obok m.in. autocasco (AC) i assistance (np. https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/) jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak sama jego nazwa wskazuje, chroni ono ubezpieczonych od skutków nieszczęśliwych wypadków, oferując wsparcie finansowe za doznany ból i cierpienie, oraz środki na pokrycie wydatków przeznaczonych na leczenie i rehabilitację. Jak to dokładnie działa?

Ubezpieczenie NNW – co trzeba wiedzieć?

W zależności od wariantu ubezpieczenia, NNW może być:

  • przypisane do pojazdu – jest to częściej spotykana opcja, dzięki której ochrona obejmuje wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe (kierowcę i pasażerów), a nie tylko ubezpieczonego;
  • przypisane do kierowcy – w tym wariancie wskazuje się ubezpieczone osoby z imienia i nazwiska, dzięki czemu ochrona obejmuje je bez względu na to, czy są pasażerami, czy kierowcami i czym dokładnie podróżują.

Ubezpieczenie NNW bywa często dodawane do OC lub pakietu OC AC – w takiej opcji jest ubezpieczeniem rocznym i wygasa lub przedłuża się wraz z obowiązkową polisą. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możliwe jest dokupienie NNW w późniejszym terminie – wówczas jest ono ważne do końca okresu obowiązywania umowy ubezpieczenia OC, czyli przez niepełny rok.

Trzeba też pamiętać, że NNW jest osobnym ubezpieczeniem, z którego rekompensata wypłacana jest niezależnie od świadczeń należnych z innych polis. Co to dokładnie oznacza?

W razie gdy kierowca, który posiada ubezpieczenie NNW, ucierpi w wypadku spowodowanym przez inną osobę, będą mu przysługiwać dwa oddzielne świadczenia. Po pierwsze, roszczenie odszkodowawcze z OC sprawcy, a po drugie rekompensata za uszczerbek na zdrowiu z własnego NNW. Zadośćuczynienie z obydwu tytułów jest wypłacane niezależnie od siebie, dlatego poszkodowany może w takim przypadku liczyć na swoiste “podwójne” odszkodowanie – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki OC AC na mubi.pl.

Na co może liczyć ubezpieczony w ramach rekompensaty z NNW?

Odszkodowanie z NNW jest wypłacane w razie:

  • doznania przez ubezpieczonego trwałego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenia ciała skutkującego ograniczeniem sprawności),
  • śmierci ubezpieczonego (rekompensatę otrzymują wówczas jego bliscy).

Jakie koszty pokryje ubezpieczyciel w ramach NNW? Chodzi przede wszystkim o wydatki przeznaczone na powrót ubezpieczonego do zdrowia – zalicza się do nich m.in.:

  • pokrycie kosztów hospitalizacji, leczenia i rehabilitacji;
  • pokrycie kosztów zakupu leków;
  • pokrycie kosztów zakupu środków pomocniczych i sprzętu ortopedycznego;
  • pokrycie kosztów operacji plastycznych.

Na tym jednak nie koniec. Ubezpieczenie NNW obejmuje także straty finansowe poszkodowanego wynikające w pośredni sposób z jego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o:

  • wypłatę odszkodowania za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu doznania uszczerbku na zdrowiu;
  • pokrycie kosztów przekwalifikowania zawodowego, jeżeli na skutek uszczerbku na zdrowiu poszkodowany nie może wykonywać dotychczasowej pracy.

Ponadto ubezpieczyciel pokrywa w ramach NNW także koszty związane ze śmiercią ubezpieczonego, takie jak:

  • organizacja pogrzebu,
  • zakup trumny lub urny,
  • przeprowadzenie kremacji.

A ile może wynieść odszkodowanie z NNW? To zależy od sumy ubezpieczenia określonej w umowie. Jej kwoty są bardzo różne, wahając się zwykle od ok. 10-15 tys. zł do nawet kilkuset złotych. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe możliwe odszkodowanie, ale też wyższy koszt zakupu polisy. W razie śmierci ubezpieczonego zwykle wypłacana jest cała kwota, o ile w warunkach ubezpieczenia nie zapisano inaczej.

Kiedy poszkodowany nie otrzyma odszkodowania z ubezpieczenia NNW?

Jak w przypadku każdego ubezpieczenia, również w NNW obowiązują wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania ubezpieczonemu. Ich dokładny katalog można zawsze znaleźć w OWU, a najczęściej zalicza się do spowodowanie wypadku:

  • przez ubezpieczonego w sposób umyślny,
  • przez osobę niemającą uprawnień do kierowania pojazdem,
  • podczas popełniania przestępstwa,
  • w trakcie nauki jazdy,
  • w wyniku działań wojennych lub ataku terrorystycznego,
  • podczas odpłatnego wynajmu pojazdu.

Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...