Typ urody Wiosna – w jakich kolorach jej do twarzy

W latach 80. XX wieku kosmetolożka Carole Jackson wyróżniła cztery typy urody. Według niej nasz wygląd odzwierciedla to, co dzieje się w przyrodzie – stąd podział na cztery pory roku. Jeśli, na przykład, masz blond włosy, jasną karnację i oczy, to całkiem możliwe, że jesteś wiosną.

Spis treści:

typ urody wiosna

Źródło: unsplash.com

Typ urody wiosna – w jakich kolorach jej do twarzy

W przeciwieństwie do Pani Zimy Wiośnie zdecydowanie nie do twarzy w czerni. Ten typ urody wymaga ciepłej oprawy, która wydobędzie i podkreśli wszystkie jej atuty – świetnie zatem sprawdzi się żółty, brzoskwiniowy, miodowy czy ciepły czekoladowy brąz. Taka kolorystyka idealnie koresponduje z blond włosami o złotych refleksach i jasnymi, lekko przezroczystymi oczami. Jeśli jednak wciąż nie jesteś pewna czy reprezentujesz typ urody Wiosna, to podpowiadamy, co wyróżnia wiosenne panie.

Typ urody wiosna – charakterystyka

Wiosna to zdecydowanie ciepły typ urody. Wyróżnia ją cera o jasnym odcieniu – porcelanowa, niemal przezroczysta. Pasują tutaj zarówno osoby o skórze w kolorze kości słoniowej, jak i panie, których cera ma brzoskwiniowy odcień. Nierzadko na twarzach wiosen pojawiają się piegi czy przebarwienia. Wśród pań Wiosen królują blondynki, od bardzo jasnych, przez złociste, aż do ciemnych. Jeśli brąz, to tylko ten z ciepłymi refleksami. Podobnie jest z oczami, tęczówka jest przede wszystkim jasna, nieco przezroczysta. Zazwyczaj zatem oczy Pani Wiosny są zielone, niebieskie, zielono-niebieskie, turkusowe, bursztynowe bądź piwne.

Wciąż nie jesteś pewna czy to Twój typ urody? Przyjrzyj się dokładnie swojej skórze – czy na ciele widać zielonkawe naczynia krwionośne? A oczy – czy źrenica jest oddzielona od tęczówki wyraźną obwódką w kolorze złotym lub złoto-brązowym, zaś tęczówki pokryte są złotymi bądź zielonymi cętkami? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco, to prawdopodobnie jesteś wiosną.

W jakie kolory powinna się ubierać Pani Wiosna

W garderobie Wiosny powinna przeważać jasna i ciepła tonacja. Kremowy, łososiowy, écru i beże – wszystko z domieszką żółtego. Jeśli brąz, to raczej do jasnego po średni, ciemny może być równie przytłaczający co czerń i odwracać uwagę od twarzy. W przypadku niebieskiego wskazane są te z nutą żółtego, zaś czerwieni tylko ta stonowana, na pograniczu pomarańczu i różu. Wprost stworzonym dla Wiosen kolorem jest zieleń, szczególnie czyste i żywe odcienie.

Baza

Decydując się na płaszcze, kurtki czy sukienki wybieraj te w klasycznych, a tym samym bezpiecznych odcieniach. Sprawdzą się tutaj brązy, granaty i szarości (pamiętaj jednak o jasnej tonacji).

Dodatki

Wszelkiego rodzaju apaszki, paski, topy czy buty dodadzą stylizacji lekkości, podkreślając jednocześnie ciepłą karnację i jasne oczy. W tym przypadku wyśmienicie sprawdzą się takie kolory, jak łososiowy i jasny delikatny pomarańczowy. Taki dobór kolorystyczny dodatków złagodzi przejście między jasną i lekką naturą urody a ciemnym, cięższym ubiorem.

Biżuteria

Najlepszym wyborem jest jasne, żółte złoto, które rozpromieni całą twarz. Jeśli perły, to wyłącznie te w ciepłych odcieniach i złotej oprawie. Kamienie szlachetne przypisane Pani Wiośnie to szmaragdy i turkusy.

Czego powinna unikać Pani Wiosna

Czerni

Wydawałoby się, że czarny jest uniwersalny – jeśli jednak jesteś Wiosną, nie będzie Ci w nim do twarzy. Zamiast małej czarnej poszukaj czegoś w brązie lub granacie. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez czerni, wybieraj tą na pograniczu z grafitem. Dodatkowo im dalej od twarzy, tym lepiej.

Bieli

Zastąp biel écru lub jasnymi beżami.

Kontrastowych połączeń

Unikaj kontrastów i zbyt mocnych wzorów. Zamiast podkreślić swoją delikatną urodę, środek ciężkości przeniesiesz na samą stylizację. A przecież chodzi o to, by uwypuklić naturalne walory, a nie by je przyćmić. Pamiętaj, najlepiej będziesz się prezentować w monochromatycznych zestawach. Dlatego wybieraj raczej gładkie, jednokolorowe tkaniny.

Srebra i białego złota

Tego rodzaju biżuteria nada Twojej twarzy niekorzystny chłodny blask. Zrezygnuj też z rubinów, ponieważ są zbyt ciemne oraz brylantów, gdyż są zbyt chłodne.

Jaki powinien być makijaż Pani Wiosny

Najlepszy makijaż dla Pani Wiosny to tak zwany no make up. Mimo że Wiosna zaliczana jest do ciepłego typu urody, nie oznacza to ciepłego odcienia skóry. Dlatego podkład i puder powinny mieć w sobie kroplę żółtego – po to, by złagodzić różowe przebarwienia skóry i inne niedoskonałości. Dla podkreślenia kości policzkowych zaleca się wiosennym paniom róże w ciepłych, brzoskwiniowych tonacjach.

Jeśli chodzi o makijaż oczu najbardziej wskazany będzie dyskretny, bez mocnych, czarnych kresek. By nadać spojrzeniu głębi Pani Wiośnie korzystnie będzie w jasnobrązowych, beżowych bądź delikatnych, popielatych cieniach. Rzęsy koniecznie muśnięte brązową maskarą. Całości dopełniają usta – również naturalne – w ciepłych jasnych brązach lub delikatnie pomarańczowych.

Podtypy Pani Wiosny

Jak w każdym typie urody opisanej przez  Carole Jackson, wyróżniamy podtypy. Oto najbardziej charakterystyczne dla Pani Wiosny. Warto określić swój podtyp i znać różnice między nimi.

Czysta wiosna

Charakteryzuje się mocnym kontrastem, zazwyczaj kolor włosów kontrastuje z odcieniem skóry, a oczy są zarysowane bardzo wyraźnie. Włosy czystej wiosny mogą być zarówno w odcieniu jasnego blondu, jak i ciemniejsze, a oczy są jasne, szkliste. Cera czystej wiosny jest porcelanowa, mleczna, ale mimo to słoneczna, ciepła.

Makijaż

W przypadku Czystej Wiosny makijaż może być bardziej wyrazisty, a nawet ciemny. Nie ma też przeciwwskazań, by podkreślić jednocześnie oczy i usta. Najlepsze kolory to łososiowy, karmin, purpura, chabrowy, karmel, szmaragdowy i trawiasta zieleń. Jeśli jesteś Czystą Wiosną unikaj za to pasteli, szarości oraz przygaszonych i złamanych odcieni.

Kolory ubrań

Najbardziej kontrastowe i nasycone kolory z palety wiosennej powinny dominować w garderobie Czystej Wiosny. W jej szafie nie powinno zabraknąć karminowego różu, fioletu, wyrazistej żółci, pomarańczu, głębokiego błękitu. Jako że Czysta Wiosna musi być wyraźna niewskazane są pastele, przygaszone, delikatne kolory i szarości. Natomiast kolor czarny powinna stosować z rozwagą.

Jasna wiosna

Zarówno odcień cery, jak i włosy i oczy osoby o tym typie urody są jasne. Przedstawicielki tego typu są delikatne i subtelne, wręcz eteryczne. Brwi i rzęsy nigdy nie kontrastują z tęczówką, zaś usta ze skórą.

Makijaż

Jasna Wiosna powinna unikać intensywnych kolorów zarówno szminek, jak i cieni. Ciepłe, delikatne kolory z połyskiem na powiekach będą idealne dla tego typu urody. Jeśli kreska, to najlepiej jasno szara, natomiast brwi podkreślone delikatnie. Zalecane kolory to pastele, wanilia, morelowy, bananowy, śmietankowy, łosoś, ecru, jasny błękit, pistacjowy. Jasna Wiosna powinna zapomnieć o ciemnych kolorach czy nasyconych kolorach.

Kolory ubrań

Kobietom o podtypie Jasna Wiosna najkorzystniej będzie w beżach, ecru, a także pastelach – różu, fiolecie, zieleni. Jako że uroda tych pań pozbawiona jest kontrastu, najbardziej wskazane są  monochromatyczne stylizacje.

 

Ciepła wiosna

To typ pośredni. Z jednej strony wyraźny, ale nie kontrastowy. Cera może być i porcelanowa, i beżowa. Włosy są jasne, świetnie wyglądają z miodowymi, rudawymi refleksami. Oczy Ciepłej Wiosny przybierają barwę zieloną, niebieską, piwną – oczywiście w ciepłych odcieniach.

Makijaż

Maluj się ciepłymi i nasyconymi odcieniami, unikając chłodnej i kontrastowej tonacji. Jeśli róże to zawsze ciepłe, brzoskwiniowe. Twoje kolory to łososiowy, oliwka, złoty brąz, czerwień pomidorowa, trawiasta zieleń, odcienie wpadające w fiolet. Uroku raczej nie dodadzą czerń, śnieżna biel, wiśniowa czerwień, pistacjowa zieleń, szmaragdowa zieleń i fuksja.

 

Kolorystyka ubrań

Jeśli jesteś Ciepłą Wiosną dobieraj ubrania w ciepłych i świeżych kolorach. Korzystnie będziesz się prezentować w koralowym, łososiowym i fioletowym. Znajdź też miejsce na cytrynowy, miodowy, złoty, ciepły brąz, niebieskości i zielenie. Unikaj za to chłodnych odcieni oraz czerni i bieli.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,47 z 5)
loading... zapisuję głos...