Tymianek nie tylko dla kuchni…

Warto stosować tymianek nie tylko pod postacią ziela, ale również wykorzystywać może mniej znane właściwości olejku tymiankowego. Jakie?

Wszyscy znamy to aromatyczne ziele, o charakterystycznym mocnym zapachu używane w niemal każdej kuchni. Listki tymianku nadają potrawom przyjemny aromat, można je dodawać do sosów, sałatek i mięs.

Olejek tymiankowy Dr Beta fot. Wirginia Bryll

Tymianek wywodzi się z krajów Basenu Morza Śródziemnego i od wieków używany był także w celach terapeutycznych.  Napar z tymianku pobudza odksztuszanie i łagodzi suchy kaszel, dodawany do past do zębów niweluje nieświeży oddech, a jego główny składnik – tymol, likwiduje stany zapalne dziąseł i jamy ustnej.

Olejek tymiankowy otrzymywany przez destylację ziela z parą wodną posiada właściwości antyseptyczne, ułatwia zabliźnianie ran, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Uspokaja, łagodzi zaburzenia menstruacji, zmniejsza wypadanie włosów i podnosi ciśnienie krwi. Stosowany jest przy leczeniu kataru, grypy, kaszlu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Pomaga przy ociężałości umysłowej, bezsenności i depresjach. Ze względu na swoje odkażające właściwości w starożytnym Egipcie olejek tymiankowy używany był do balsamowania zwłok. Dodawano go również do kąpieli i kadzideł.

Olejek tymiankowy doskonale odświeża i dezynfekuje powietrze. Wystarczy raz dziennie wkropić do kominka aromaterapeutyczną kompozycję, w której oprócz trzech kropli olejku tymiankowego, znajdą się trzy krople olejku drzewa herbacianego i dwie krople olejku manuka i cytrynowego.

Cierpiącym na uporczywy kaszel można polecić inhalację z użyciem trzech kropli olejku tymiankowego i jednej kropli olejków: manuka i anyżowego.  Najprostszą formą inhalacji jest odparowanie mieszanki olejków w miseczce kominka aromaterapeutycznego. Można też zastosować klasyczną inhalację – do miski wypełnionej gorącą wodą należy dodać mieszankę olejków, a następnie po nakryciu głowy ręcznikiem, pochylić sie nad nią i przez około pięć do dziesięciu minut wdychać unoszące się opary.

Wszystkich niskociśnieniowców ucieszy na pewno niezwykle przyjemny zabieg aromaterapeutyczny, który poprawi samopoczucie i zniweluje kłopotliwe wyczerpanie. Do miseczki kominka należy wkropić kompozycję olejków eterycznych, w której znajdą się: po trzy krople olejków: tymiankowego i rozmarynowego oraz po dwie krople olejków: goździkowego i cedrowego.

Warto stosować tymianek nie tylko pod postacią ziela, jako doskonałą kuchenną przyprawę, ale również wykorzystywać może mniej znane, lecz równie korzystne dla zdrowia właściwości olejku tymiankowego. Pamiętajmy jednak by olejku nie używały osoby z nadciśnieniem i kobiety w ciąży. Wszystkie podane receptury, powstały w oparciu o całkowicie naturalne olejki eteryczne Dr Beta. Olejki te pozbawione jakichkolwiek dodatków syntetycznych polecane są przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.

DR BETA

Kilka uwag:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI (Olejek tymiankowy: Thymus Vulgaris Oil).
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Buteleczka 9 ÷ 10 ml z ciemnego szkła z kroplomierzem.

www.drbeta.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,23 z 5)
loading... zapisuję głos...