„Tygrysie Wzgórza” – indyjskie „Przeminęło z wiatrem”

Oddalone o tysiące kilometrów Indie są obiektem fascynacji wielu osób. Tylko co my o nich tak naprawdę wiemy? Czy nie przebywając na co dzień wśród miejscowej ludności jesteśmy w stanie poznać jej zwyczaje czy kulturę? To trudne, ale jak się okazuje ? wykonalne.

Tygrysie Wzgórza romans

Indie są państwem bardzo zróżnicowanym pod względem językowym, etnicznym czy religijnym. To także kraj o wyjątkowo bujnej roślinności, w którym żyją setki gatunków zwierząt. Jednym z jego najciekawszych regionów jest położony w Ghatach Zachodnich dystrykt Kodagu. Obejmuje go południowoindyjski stan Karnataka. Jedni odważnie nazywają go Szkocją Indii, inni z kolei posuwają się jeszcze dalej nadając mu miano bliźniaczo podobnego odpowiednika Kaszmiru. Raczej mało kto słyszał cokolwiek na temat regionu Kodagu, ale za to ze stereotypami związanymi z Indiami z pewnością wielu z Was się spotkało. Dla nas istotna jest pozycja płci pięknej w tym państwie. Wydawać by się mogło, że kobiety w Indiach traktowane są w sposób uwłaczający godności ludzkiej. Rzeczywiście jest w tym wiele prawdy, ale sytuacja w dystrykcie Kodagu jest w tej kwestii zupełnie odmienna.

Najpiękniejsze książki o miłości

Najpiękniejsze książki o miłości

Niektóre z nas są prawdziwymi koneserkami miłosnych historii. Inne na co dzień za nimi nie przepadają, ale raz na jakiś czas nachodzi je ochota na trochę wzruszeń... Przedstawiamy najpiękniejsze historie miłosne dla jednych i drugich!

Kobiety tam nie tylko nie są dyskryminowane, ale traktowane wręcz na równi z mężczyznami. Nie jest łatwo znaleźć dobre opracowania na ten temat, ale jeśli chodzi o sam region Kodagu, Sarita Mandanna w swoim debiutanckim dziele Tygrysie Wzgórza ciekawie omówiła ten problem. Główna bohaterka, Devi, pomimo że początkowo ulega silnym naciskom ze strony rodziny, z czasem zaczyna mieć świadomość swojej wolności. Jest silna, potrafi się przeciwstawić nieszczęśliwym zrządzeniom losu i podjąć szereg trudnych decyzji. Nie zawsze są to decyzje dobre, ale okazuje się, że czasami jakakolwiek próba wpłynięcia na los własny i bliskich może zakończyć się sromotną klęską. Ponadto Sarita wplata w opowieść rozważania dotyczące ludzkiego przeznaczenia. Z tego powodu w trakcie lektury książki niejeden czytelnik zada sobie pytanie: czy na swój własny los jestem w stanie całkowicie wpłynąć, nie zważając na czynniki ode mnie niezależne? Między wierszami autorka pośrednio na nie odpowiada. Pomimo dużego ryzyka w dążeniu do szczęścia i wielowymiarowego sukcesu, nie możemy się poddać w walce o życiowe spełnienie. Do tego przekonuje nas pisarka i trzeba przyznać, że wychodzi jej to doskonale.

Czytając tę książkę cały czas zastanawiamy się, czym są tytułowe Tygrysie Wzgórza. W tej historii zainteresują nas nie tylko rozterki bohaterów, ale również szereg drobnych szczególików, które autorka stopniowo selekcjonuje i  ujawnia. Pozornie oczywisty tytuł okazuje się mieć kluczowe znaczenie dla sensu całej książki. Tytułowe Tygrysie Wzgórza są miejscem, które dla Devi ma wymiar symboliczny. Wzgórza? Tygrysie? Czy nazwa ta związana jest z dzieciństwem Devi, a może wręcz przeciwnie ? powstała w trakcie jej pełnego dramatów życia dorosłego? Jeśli czytelnik koniecznie chce się tego dowiedzieć, czeka go długa, ale jednocześnie fascynująca podróż przez wcześniej nieznany region Indii.

Sarita Mandanna osiągnęła ogromny sukces  właśnie dzięki temu, że potrafiła pokazać czytelnikom Indie od alternatywnej strony. Umiejętnie wplotła w poruszające przeżycia głównej bohaterki plastyczne i intrygujące opisy. Sarita w swojej debiutanckiej pozycji, w ?Tygrysich Wzgórzach?, pokazała całe piękno tkwiące w Kodagu – miejscu, w którym cała historia ma swój początek i koniec. Rozterki, tajemnice i dramaty ? indyjskiej pisarce udało się wszystkie te elementy zgrabnie połączyć w jedną całość.

Debiutancka  książka niektórym odbiorcom może się wydać zagmatwana, ale to właśnie w tej wielowątkowości należy upatrywać jej sukcesu. ?Tygrysie Wzgórza? należy postrzegać także jako swoisty przewodnik po dystrykcie Kodagu. Ale nie tylko. W tej miłosnej opowieści zawarto ogromną ilość informacji również o całej kulturze Indyjskiej. Barwne sprawozdania z azjatyckiego świata pobudzają wyobraźnię i zabierają nas do świata niesamowitych scenerii. Nie na darmo przecież  książka ?Tygrysie Wzgórza? doczekała się porównania m.in. do powieści ?Przeminęło z wiatrem?. Choćby z tego względu warto zagłębić się w jej lekturę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  11 lipca 2013 13:08

    Z przyjemnością przeczytam,zawsze chciałam pojechać i zobaczyć Indie.

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  19 kwietnia 2017 04:43

    Na pewno świetna książka,dla miłośniczek takowej lektury. Świetnie się zapowiada..Na pewno bym ją przeczytała,gdyby nie problemy z oczami. kiedyś pracowałam w bibliotece,miałam dostęp do nowości, i czytałam dniami i nocami. Dzisiaj niestety muszę z tej przyjemności rezygnować. I bardzo tego żałuję.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany