Tydzień Ruchu w Polsce już od poniedziałku!

Aktywność fizyczna jest dla każdego – niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego, czy stopnia sprawności. To właśnie chcą udowodnić organizatorzy międzynarodowego Tygodnia Ruchu, który rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek (7 października). W tym roku Polska po raz pierwszy zaangażowała się w to wydarzenie, zostając od razu krajem priorytetowym programu MOVE Week. W trakcie tygodnia w całej Polsce odbędzie się kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Hula Hop

Tydzień Ruchu to część ogólnoeuropejskiego programu MOVE Week, który ma za zadanie pokazać, jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna. Niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy stopnia sprawności. Cel jaki postawiła przed sobą Komisja Europejska do 2020 roku to zwiększenie o 100 milionów liczby aktywnych fizycznie Europejczyków. Tydzień Ruchu ma zachęcić do uprawiania sportu oraz pokazać korzyści płynące z regularnego ruchu. Kluczowym zagadnieniem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że żadna z grup nie jest wykluczona. Oferta aktywności podczas MOVE Week jest na tyle zróżnicowana, by każdy znalazł coś dla siebie.

Rok temu miała miejsce pierwsza edycja MOVE Week. Przez siedem pierwszych dni października w 23 europejskich krajach odbyła się ponad setka imprez, w których wzięło udział w sumie blisko 140 000 osób. W organizację tego cyklu wydarzeń zaangażowanych był 250 instytucji. Polska również postanowiła się włączyć w ten międzynarodowy projekt. W tym roku, między 7 a 13 października odbędzie się pierwsza edycja Tygodnia Ruchu w Polsce pod hasłem „Czas na Twój ruch”. W całym kraju odbędzie się kilkadziesiąt inicjatyw skierowanych do różnych grup społecznych, m.in. do seniorów, osób niepełnosprawnych czy… kół gospodyń wiejskich. W tegorocznej edycji MOVE Week Polska odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko ze względu na swój debiut w programie, ale przede wszystkim przez ogromne zaangażowanie w propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia. Polska, jako jedyne państwo biorące udział w MOVE Week zorganizowała konkurs „Tydzień Ruchu – Razem rozruszamy Polskę”. Organizatorzy zachęcali w ten sposób ludzi do podejmowania inicjatyw oddolnych skierowanych do społeczności lokalnych i oferowania różnych form aktywności, szczególnie grupom, które na co dzień nie mają zbyt wielu okazji do ćwiczeń.

Do udziału w konkursie zgłosiło się wiele osób pracujących w ośrodkach sportowych, szkołach, domach kultury i instytucjach samorządowych ze świetnymi pomysłami na zorganizowanie ciekawych zajęć ruchowych. Następnie odbyło się głosowanie, w którym lokalna społeczność wybierała najciekawsze wydarzenia. Na tej podstawie wyłoniono 67 pomysłów z całej Polski, a wszystkie z nich zostaną zrealizowane podczasTygodnia Ruchuw dniach od 7 do 13 października.

Poza wydarzeniami konkursowymi podczas tegorocznej edycji Tygodnia Ruchu zorganizowane zostaną trzy wydarzenia flagowe: Test Coopera odbywający się w ramach ogólnopolskiego projektu BiegamBoLubię, Tydzień Ruchu we Wrocławiu organizowany w parterstwie z Miastem Wrocław i Wrocławskim Szkolnym Związkiem Sportowym oraz Aktywny Uniwersytet Warszawski, w ramach którego kampus warszawskiej uczelni zamieni się w sportową arenę.

Tydzien Ruchu

W Warszawie w czwartek i piątek (10-11 października) od godziny 15.00 do 22.00 kampus Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 zamieni się w sportową arenę, gdzie mieszkańcy stolicy będą mogli zmierzyć się ze znanymi sportowcami, politykami i naukowcami. Przed bramą główną każdy chętny będzie mógł wziąć udział w pojedynku – sprawdzić, jak wygląda świat oglądany przez maskę szermierczą. Przez budynkiem dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej staną ergometry wioślarskie, a ich wyścigi będzie można oglądać na rozstawionym telebimie. Oprócz tego będzie można sprawdzić się w rzutach do kosza, badmintonie, tenisie stołowym, speedmintonie, czyli szybszej i kolorowej odmianie badmintona oraz spróbować sztuczek akrobatycznych chodząc po linie.

We Wrocławiu Tydzień Ruchu rozpocznie się już w piątek 4 października na Wyspie Słodowej. Cały inauguracyjny dzień wypełnią różne atrakcje – m.in. piłkarski turniej pucharowy, pokazy sportowe, największy w Polsce otwarty trening zumby oraz koncerty. Między poniedziałkiem a piątkiem (7-11 października) wszystkie atrakcje będą się odbywać w dwóch strefach animacyjnych – w namiocie na pl. Solnym, który stanie się roztańczonym sercem Wrocławia oraz na Wyspie Piaskowej, gdzie odbędzie się kilkanaście konkurencji drużynowych i indywidualnych. Tydzień Ruchu we Wrocławiu zakończy spotkanie ze sportami nieolimpijskimi, w niedzielę 13 października na Wyspie Piaskowej. Będzie to okazja do spróbowania swoich sił w różnych konkurencjach, które zobaczymy w 2017 roku na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich.

Test Coopera z kolei odbędzie się 12 października o godzinie 9:30 we wszystkich miejscowościach biorących udział w akcji. Polega on na 12-minutowym nieprzerwanym biegu w znanym terenie. Próby wytrzymałości odbędą się na stadionach lekkoatletycznych. Test może wykonać każdy – bez względu na wiek i kondycję. W specjalnych tabelach określających wydolność, jakie dostają uczestnicy zawarte będą wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Uczestnicy sprawdzianu otrzymają również pamiątkowe dyplomy z uzyskanym wynikiem oraz wspominanymi tabelami.

MOVE Week jest inicjatywą International Sport and Culture Association (ISCA). W Polsce organizatorem projektu jest Think Tank for Sport, za którym stoją cztery instytucje Projekt Społeczny 2012 Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja v4sport, Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej oraz Spółka PL.2012+. Koordynacją realizacji przedsięwzięcia zajmuje się Fundacja v4sport.

Więcej informacji na temat inicjatyw w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie www.tydzienruchu.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  6 października 2013 17:58

  Świetna inicjatywa,którą popieram i z chęcią bym się przyłączyła.

  Odpowiedz
 2. bbo  7 października 2013 20:48

  Mi się zaczął tydzień ruchu. Byłam zmuszona zrobić dziś wiele kilometrów na rowerze 🙂

  Odpowiedz
 3. mama_kazala  20 maja 2016 15:12

  niektórych to jednak od kanapy odkleić nie będzie latwo 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany