Twoje dziecko ma alergię? Warto przeczytać ten raport…

60% respondentów wykryło alergię u swoich dzieci przed 6 miesiącem życia dziecka. Co robić, gdy dziecko ma alergię, jak ją rozpoznać?   Najczęściej występującym objawem tej choroby są zmiany na skórze, uczulają głównie produkty mleczne, a najskuteczniejszą metodą leczenia okazuje się dieta – to najważniejsze wyniki „Ogólnopolskiego sondażu wśród rodziców dzieci z alergią pokarmową”. Sondaż został przeprowadzony przez firmę IBSS BIOMED S.A.

 

Objawy i leczenie

Rodzice, którzy wzięli udział w sondażu, przyznali, że najczęstszą przyczyną podejrzeń alergii u dziecka, są pojawiające się zmiany skórne, przede wszystkim na twarzy, w okolicy uszu oraz w zgięciach kolan i łokci. Problemy te nasilają się u dzieci głównie jesienią.

Generalnie, rodzice wykazują się sporą czujnością w obserwacji maluchów. U sześciorga na dziesięcioro dzieci respondentów alergię wykryto przed ukończeniem 6 miesiąca życia! Najczęściej wskazywanymi przez rodziców alergenami są wszelkiego rodzaju produkty mleczne oraz jaja kurze. Dlatego też rodzice kładą silny nacisk na dietę u malucha. Dzieci leczone są głównie objawowo, stąd wyjątkowe znaczenie odpowiedniej pielęgnacji skóry, na którą rodzice zwracają szczególną uwagę.

Co Ty wiesz o alergii?

Okazuje się, że rodzice małych alergików poziom swojej wiedzy na temat alergii oceniają jako średni. Jedynie lepiej wykształceni rodzice stwierdzają, że ich wiedza osiągnęła poziom zadowalający. Ciekawym wydaje się fakt, iż ci rodzice, którzy w większości szukają informacji o alergii w Internecie (są to głównie osoby z wyższym wykształceniem), wiedzą mniej o wspomaganiu leczenia alergii probiotykami, niż słabiej wykształceni, dla których głównym źródłem informacji są lekarze. Oznacza to, iż edukację rodziców w kwestii terapii probiotykami w głównej mierze prowadzą lekarze i specjaliści.

Alergia – chorobą cywilizacyjną

„Ogólnopolski sondaż wśród rodziców dzieci z alergią pokarmową” pozwolił spojrzeć na problem oczyma czterystu rodziców dzieci ze zdiagnozowaną lub tylko podejrzewaną alergią. Sondaż pomógł określić obserwowane przez rodziców główne objawy alergii u dzieci oraz stosowane metody leczenia, był też próbą pokazania stanu wiedzy rodziców na temat alergii oraz wspomagania jej leczenia probiotykami, w tym tzw. polskimi probiotykami.

Alergia pokarmowa zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Pojawia się w wyniku zmieniających się warunków życia, nadmiernej „sterylizacji” oraz nieco mniej oczywistych zmian środowiskowych, jak wzrost popularności cesarskiego cięcia, przewaga mniej licznych rodzin, nadmierny reżim higieniczny w okresie noworodkowo-niemowlęcym. Statystyki pozwalają wnioskować, że problem ten będzie się nasilał i wzrośnie liczba dzieci cierpiących z powodu alergii.

Sondaż przeprowadzony został w listopadzie 2011 roku przez firmę IBSS BIOMED S.A.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  8 grudnia 2014 21:13

  Nie mam tego kłopotu z dziećmi, choć dotyka tak wiele rodzin wokół nas.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  9 grudnia 2014 15:15

  Ciągle się słyszy o alergiach.

  Odpowiedz
 3. Klaudia  25 maja 2015 15:22

  Synek ma alergie, potrafi go wysypac wlasnie czesciej zima i jesienia. Niestety do alergologa dopiero za 3 miesiace i musimy sami robie radzic i betoda prob i bledow wykluczac pokarmy na ktore jest uczulony

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany