Twoje dziecko boi się zasypiać w ciemności? Podpowiadamy jak pokonać nocne lęki

Większość maluchów odczuwa strach przed ciemnością. Jest to zjawisko naturalne i stanowi jeden z etapów prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Mimo to nie wolno go bagatelizować. Dziecko nigdy nie powinno zostać same z uczuciami wywołanymi  przez tak silny dla niego stres.  W takich sytuacjach należy okazać maluchowi wsparcie i zrozumienie, pocieszyć słowem, przytulić. Pozostawienie kilkulatka samemu sobie może negatywnie wpłynąć na kształtującą się osobowość pociechy.

 

Ciemno wszędzie. Co to będzie?

Lęk przed ciemnością jest związany z rozwojem emocjonalnym dziecka. Bujna wyobraźnia podsyła maluchowi obrazy stworów, czarownic i innych potworów wychodzących z każdego zakamarka pokoju. Małe dzieci określają te czyhające wszędzie zagrożenia jako rzeczywiste. Strach malca nie może być zatem bagatelizowany. Nocne lęki powodują, że dziecko czuje się bezradne i bezbronne. Czasami te lęki mogą być także spotęgowane przerażającymi filami na dobranoc czy maskotkami obecnymi w pokoju – jak np. Huggy Wuggy. Reakcją na strach może być płacz lub krzyk. Konsekwencją długotrwałego obcowania sam na sam z wyimaginowanym zagrożeniem  może być apatia lub nadpobudliwość, bierność, brak koncentracji, nieumiejętność radzenia sobie z rzeczywistością, dominacja poczucia niepewności czy zahamowanie rozwoju osobowości.

Śpij dobrze

Gdy maluch się boi – panikuje. Nocne strachy wywołują płacz i krzyk, które są stresem dla całej rodziny. Co zrobić, aby dziecko czuło się w swoim łóżku szczęśliwe i bezpieczne? Przede wszystkim warto zacząć od uświadomienia sobie, że ciemny, mroczny pokój dziecięcy może być dla kilkulatka prawdziwie przerażający. Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym ono przebywa, było kolorowe i bajkowe. Do pozbywania potworów niezbędna może się także okazać obecność ulubionej zabawki. Przeczytaj dziecku bajkę przed snem. Znajdziemy wiele opowieści o tym, że ciemność nie jest straszna.

 

Kolorowych snów maluszku

Oczywiście możemy zapalić dziecku światło. Nie może to być silne, górne, ale raczej małe i przytłumione. Istniała nawet teoria, że intensywne światło palone nocą może przyczynić się do wywołania krótkowzroczności w okresie wieku szkolnego.  Dobrym rozwiązaniem nocnych problemów ze snem wydaje się lampka przytulanka Barbapapa Lumilove Pabobo ze sklepu www.babymama.pl . To doskonałe połączenie bezpieczeństwa, praktyki i estetyki. Z lampką ta  Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie, a noc przestanie być straszna. Spokojny sen pozwoli malcowi zregenerować siły.

Lampka Przytulanka Barbapapa Lumilove Pabobo, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamieni mroczny i ciemny pokój w przytulne i bezpieczne miejsce.

lampka_do_snu, lęki_dziecka_ciemność

fot. mat. nadesłane

Magia lampki

Dzieciaki uwielbiają Lampkę Przytulankę Barbapapę. Kultowa postać z kreskówki jest ulubieńcem maluchów i jak nikt strzeże ich bezpieczeństwa i odgania złe moce. Lampka przytulanka może być bez obaw stosowana przez Twoją pociechę.  Produkt spełnia wszystkie wymogi dyrektywy unijnej EN 60589-2-12 ( z kwietnia 2009 r.).

Lampka Przytulanka Barbapapa Lumilove Pabobo jest wykonana z bezpiecznych i miłych w dotyku materiałów. Dzięki zastosowaniu technologii LED nie nagrzewa się (pozostaje cały czas chłodna) i  jest energooszczędna.  Działa aż 11 godzin po naładowaniu.

Krótka lekcja usypiania naszych milusińskich

Krótka lekcja usypiania naszych milusińskich

Usypianie dziecka to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie! Wielu z nas przeżywa trudne chwile próbując położyć swoje dzieci spać. Na szczęście trzymając się kilku sprawdzonych zasad, możecie sprawić, że ten wieczorny rytuał stanie się prawdziwą

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany