Twój partner chrapie? Koniecznie przeczytaj

Jednym z etapów naszego życia jest znalezienie partnera, następnie wspólne mieszkanie, jak również łóżko, co zrobić gdy TY albo Twój partner chrapiecie?  Jak temu zaprzestać i skąd się ten problem bierze? Odpowiemy na te pytania!

chrapanie

            Chrapanie czyli wydawanie przez sen odgłosu tzw. „warkotu”, odbywa się najczęściej podczas głębszej fazy snu, częściej u mężczyzn, chociaż problem dotyczy również kobiet.  Podczas snu zmniejsza się napięcie mięśni, wszystkich, również tych w naszym gardle i jamie ustnej. Wygląda to tak, że język opada a nasza żuchwa cofa się, przez to z kolei powietrze podczas wydechu napotyka przeszkodę, języczek ulega wibracjom i tak właśnie powstaje chrapanie. Procesowi temu sprzyja najczęściej alergia i nadwaga.

Zerkając na badania, około 60% Polaków skarży się, że źle śpi bo ich partner chrapie! Nie  wolno jednak bagatelizować chrapania, ponieważ może być ono objawem problemów zdrowotnych o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Chrapanie może oznaczać, że osoba ma problemy z oddychaniem, przeszkodą jaką napotyka powietrze może być bowiem przerośnięty trzeci migdał lub skrzywiona przegroda nosowa. Gdy lekarz stwierdzi, że jedna z nich jest przyczyną naszego chrapania, poprzez usunięcie problemu pozbywamy się uciążliwego chrapania.

Kolejnym powodem do wizyty u lekarza jest fakt, że chrapanie może też być objawem groźnego bezdechu nocnego! Podczas snu zapadają się drogi oddechowe i osoba przez chwilę nie oddycha, może się to dziać kilka razy w nocy. Gdy wstając rano czujemy się niewyspani, zmęczeni i nie możemy się na niczym skoncentrować, problem bezdechu może dotyczyć właśnie nas! Według wielu badań, na bezdech nocny najczęściej narażeni są mężczyźni po czterdziestce, z nadwagą i nadciśnieniem. Udaj się do lekarza, ponieważ w celu rozpoznania bezdechu konieczne są szczegółowe badania. Gdy dotyczy Cię problem bezdechu, chrapaniu również można zapobiec dzięki urządzeniu zakładanemu na szczękę, który uniemożliwia zapadanie się dróg oddechowych. Nie jest on jednak refundowany a jego cena oscyluje w granicach 2 tysięcy złotych.

    chrapanie

Czasami błahy problem jak chrapanie, wydaję się nam czymś oczywistym i nie próbujemy go eliminować, a jest to duży błąd. Chrapanie można wyleczyć, udaj się do lekarza, warto!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (76 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. m258  24 lutego 2012 10:40

  bardzo ciekawy artykuł, choć i bez lekarza mój mężczyzna ostatnio przestał chrapać… albo ja już nie słyszę… nie wiem… wiem, że może to być groźne i nie komfortowe dla obu stron, ja nie śpię a on się ciągle budzi i jest niewyspany i zmęczony rano

  Odpowiedz
 2. mimorek  24 lutego 2012 12:58

  Ja zauważyłam, że chrapanie najczęściej pojawia się podczas spania na plecach wtedy trącam i proszę połóż się na boku. Działa. Co do bezdechu faktycznie jest to niebezpieczne i moim zdaniem nie powinno się tego lekceważyć. Jednak każda wie jak faceta ciężko wyciągnąć do lekarza… niestety ….

  Odpowiedz
 3. Brunia28  1 marca 2012 20:16

  tez tak robi tracam jak chrapie:)i faktycznie jak spi na plecach wtedy chrapie

  Odpowiedz
 4. wika  14 października 2016 12:23

  Chrapanie to nie tylko problem dla osoby, która chrapie, ale też dla partnera. W końcu to my wysłuchujemy tego przez całą noc. W moim przypadku było tak dzień w dzień przez dwa miesiące. Zaciągnęłam męża na badania do mille medica chociaż się opierał i obiecywał, że przestanie, weźmie się za siebie, schudnie. Trele morele.

  Odpowiedz
 5. efffciaa  4 października 2017 14:47

  Mój partner chrapie , ale w sumie mi to nie przeszkadza , bo zazwyczaj zasypiam pierwsza i generalnie mam mocne spanie 🙂 Trzeba porządnego huku , żeby mnie coś obudziło 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany