Twój partner chrapie? Koniecznie przeczytaj
Jednym z etapów naszego życia jest znalezienie partnera, następnie wspólne mieszkanie, jak również łóżko, co zrobić gdy TY albo Twój partner chrapiecie? Jak temu zaprzestać i skąd się ten problem bierze? Odpowiemy na te pytania!
Chrapanie czyli wydawanie przez sen odgłosu tzw. „warkotu”, odbywa się najczęściej podczas głębszej fazy snu, częściej u mężczyzn, chociaż problem dotyczy również kobiet. Podczas snu zmniejsza się napięcie mięśni, wszystkich, również tych w naszym gardle i jamie ustnej. Wygląda to tak, że język opada a nasza żuchwa cofa się, przez to z kolei powietrze podczas wydechu napotyka przeszkodę, języczek ulega wibracjom i tak właśnie powstaje chrapanie. Procesowi temu sprzyja najczęściej alergia i nadwaga.
Zerkając na badania, około 60% Polaków skarży się, że źle śpi bo ich partner chrapie! Nie wolno jednak bagatelizować chrapania, ponieważ może być ono objawem problemów zdrowotnych o których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Chrapanie może oznaczać, że osoba ma problemy z oddychaniem, przeszkodą jaką napotyka powietrze może być bowiem przerośnięty trzeci migdał lub skrzywiona przegroda nosowa. Gdy lekarz stwierdzi, że jedna z nich jest przyczyną naszego chrapania, poprzez usunięcie problemu pozbywamy się uciążliwego chrapania.
Kolejnym powodem do wizyty u lekarza jest fakt, że chrapanie może też być objawem groźnego bezdechu nocnego! Podczas snu zapadają się drogi oddechowe i osoba przez chwilę nie oddycha, może się to dziać kilka razy w nocy. Gdy wstając rano czujemy się niewyspani, zmęczeni i nie możemy się na niczym skoncentrować, problem bezdechu może dotyczyć właśnie nas! Według wielu badań, na bezdech nocny najczęściej narażeni są mężczyźni po czterdziestce, z nadwagą i nadciśnieniem. Udaj się do lekarza, ponieważ w celu rozpoznania bezdechu konieczne są szczegółowe badania. Gdy dotyczy Cię problem bezdechu, chrapaniu również można zapobiec dzięki urządzeniu zakładanemu na szczękę, który uniemożliwia zapadanie się dróg oddechowych. Nie jest on jednak refundowany a jego cena oscyluje w granicach 2 tysięcy złotych.
Czasami błahy problem jak chrapanie, wydaję się nam czymś oczywistym i nie próbujemy go eliminować, a jest to duży błąd. Chrapanie można wyleczyć, udaj się do lekarza, warto!