Turystyka medyczna, w Polsce jeszcze nieodkryta?

Turystyka medyczna jest jedną z form turystyki zdrowotnej, której celem uzyskanie pomocy medycznej w sąsiednich bądź odległych krajach. Czy jednak Polacy są zainteresowani tego typu wyjazdami?

 Turystyka medyczna

„Polacy raczej nie są zainteresowani wyjazdami na zabiegi medyczne połączone z wypoczynkiem. Mało pacjentów w Polsce zdaję sobie sprawę z tego, iż w krajach takich jak USA, Hiszpania czy nawet Niemcy oferowane są nawet tańsze usługi medyczne wysokiej jakości. Przykładowo liposukcja jest dużo tańsza np. na Węgrzech, powiększanie piersi można dużo taniej wykonać nawet w Niemczech czy w Czechach” – mówi Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Zarządzająca internetowego przewodnika medycznego Go4healthtravel.com. Co ciekawe tańsze są nie tylko zabiegi medycyny estetycznej, dużo bardziej opłacalne są usługi rehabilitacyjne, dermatologiczne czy okulistyczne.

Polacy niezainteresowani?

Z ankiet przeprowadzonych przez Go4healthtravel.com, wynika, iż dla większość Polaków identyfikuje turystykę medyczną z zabiegami, których koszty pokrywa system ubezpieczeń społecznych. Jak bardzo są w błędzie pokazują chociażby oferty specjalistycznych agencji zajmujących się tą branża. Turystka medyczna to nie tylko umówienie wizyty w zagranicznej klinice. To także kompleksowa organizacja pełnego pobytu pacjentów zarówno przed jak i po zabiegu, łącznie z zakwaterowaniem czy zagospodarowaniem czasu wolnego. „Zabieg medyczny połączony z wakacjami w Hiszpanii, a w planie zwiedzanie czy shopping? To właśnie jest przyszłość turystyki medycznej, nie wysyłamy pacjentów autobusami na turnusy w sanatoriach, bardziej skomplikowane zabiegi wymagają profesjonalnej organizacji. To swoista usługa osobistego medycznego Concierge” – wyjaśnia Szilf-Nitka. „Oczywiście oferujemy naszym klientów usługi na rożnych poziomach kosztowych, praktycznie szyte na miarę, na każdą kieszeń”.

 Aby stać się medycznym turystą nie trzeba się obawiać bariery językowej. Wyspecjalizowane firmy i agencją są w stanie nie tylko zagwarantować pacjentowi dobrze wykonaną usługę medyczną, ale także kompleksową opiekę na miejscu oraz organizację czasu wolnego. Jeśli jednak sami zdecydujemy się zorganizowanie takiego wyjazdu na własną rękę pamiętajmy o sprawdzeniu wiarygodności danej kliniki. Dowiedzmy się jakie opinię ma dany lekarz, gabinet czy klinika na forach internetowych, nie tylko polskojęzycznych. Upewnijmy się, jakie certyfikaty posiada wybrana placówka medyczna i spróbujmy zweryfikować ich autentyczność w Internecie. Jeśli cokolwiek wyda nam się niepewne bądź budzące wątpliwości, nie ryzykujmy

Polska popularnym celem

 

Trudno obecnie oszacować ilu pacjentów z Polski decyduje się zagraniczne zabiegi medyczne. Żadna instytucja nie prowadzi takich statystyk. Natomiast duży ruch odnotowywany jest w drugą stronę. Według rożnych szacunków liczba zagranicznych turystów medycznych przyjeżdzających do Polski oscyluje w granicach 250 – 300 tys. rocznie. Większość z nich przybywa z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Rosji i Ukrainy.

Globalny rynek turystyki medycznej wciąż się rozwija. Według raportu stworzonego przez Grail Research, jego wartość osiągnęła już 100 mld dol. Natomiast Polska zamyka drugą dziesiątkę państw uszeregowanych pod względem atrakcyjności oferty dla zagranicznych turystów, poszukujących usług medycznych – wynika z zestawienia opracowanego przez International Healthcare Research Center. Rankingiem objęto zaledwie 25 krajów, które liczą się na świecie w turystyce medycznej. Polska jest jedynym krajem z regionu Europy Środkowo Wschodniej ujętym w zestawieniu.

Kliniki, gabinety oraz hotele uzdrowiskowe już doceniły turystykę medyczną, teraz czas na pacjentów.

.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,03 z 5)
zapisuję głos...