Turcja wznosząca się ponad tęczą – wystawa fotograficzna

Do 4 sierpnia 2013 r. na Placu Zamkowym w Warszawie można podziwiać wystawę fotograficzną zatytułowaną „Turcja wznosząca się ponad tęczą”. Fotografie przedstawiają różne regiony Turcji. Wystawa została zorganizowana z okazji 90. rocznicy podpisania Traktatu Przyjaźni pomiędzy Turcją a Polską.

Wystawa fotograficzna Plac Zamkowy (2)

Autorem wystawy jest turecki fotograf i pisarz, AKGÜN AKOVA. Artysta dotychczas opublikował  23 książki:  6 tomików poezji, 3 eseje, 6 albumów fotograficznych, 7 relacji z podróży i 1 wprowadzenie. Jest też laureatem wielu nagród literackich. Tworzył programy telewizyjne i radiowe. W swojej twórczości łączy  marzenia z rzeczywistością  i mawia, że “Para skrzydeł jest cenniejsza, niż kopalnia złota”. Ostatnio fotografuje i pisze dla magazynu National Geographic, organizuje warsztaty kreatywnego pisania, a także prowadzi wiele krajowych i międzynarodowych projektów.

Wystawa fotograficzna Plac Zamkowy

Kuratorem wystawy jest GÜLDEN AKINCI. Akova i Akinci  pracują razem nad projektami artystycznymi od 2008 roku. Książka “Ayyıldızın Altındaki Kartal  Polonezköy” (“Adampol – orzeł pod półksiężycem i gwiazdą”) przeznaczona dla Agencji Europejskiej Stolicy Kultury  Stambuł 2010 była ich pierwszym wspólnym dziełem. W 2010 roku napisali scenariusz do filmu dokumentalnego „Saatler İstanbul’u Gösterdiğinde” (“Gdy zegar wskaże Stambuł”), który poprzez opowieści łączy Stambuł z dziesięcioma europejskimi miastami, m.in.  Warszawą. W przeciągu pięciu lat otworzyli  dziewięć wystaw fotograficznych. Obydwoje wielokrotnie gościli w Polsce. W latach 2012-2013 otworzyli wystawy na świeżym powietrzu o tematyce polskiej, które obejrzało tysiące mieszkańców Stambułu, Izmiru i Bursy. Obecnie piszą artykuły o Polsce dla tureckich gazet i magazynów, czym starają się pogłębić przyjaźń między dwoma krajami.Teraz AKGÜN AKOVA, który wielokrotnie tworzył wystawy o tematyce polskiej w Turcji, pokazuje swoje prace o Turcji w Polsce, w Warszawie.

Sponsorami wystawy jest Ambasada Republiki Tureckiej w Warszawie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polska-Turcja.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  31 lipca 2013 08:10

  Szkoda,że mam daleko do Warszawy,obejrzałabym wystawę.

  Odpowiedz
 2. magda6915  31 lipca 2013 10:04

  Lubię takie wystawy, w Gdyni bardzo często też są ciekawe:)

  Odpowiedz
 3. dudqa  31 lipca 2013 10:41

  bardzo fajny pomysł, mozemy obejrzec te miejsca niewyjrzdzając z domu

  Odpowiedz
 4. efffciaa  21 marca 2016 15:06

  Turcja jest ciekawym turystycznie i widokowo krajem . Byłam raz , kultura ich mnie trochę przeraża , ale jest naprawdę co oglądać pod warunkiem że się ruszymy poza hotel .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany