Truskawki – 12 ciekawostek o tych pysznych owocach!
Sezon na truskawki jest stosunkowo krótki – warto więc je jeść zanim znikną. Jakie mają właściwości? Skąd pochodzą? Co oznacza ich nazwa? Jeśli jesteście zainteresowani – ciekawostki o truskawkach poniżej.
Przeczytaj także: Łatwy deser: Truskawki w czekoladowych mundurkach
1. Pochodzenie
Truskawka nie jest wytworem natury, ale botaników. Narodziła się w Wersalu w XVIII w. ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek: wirginijskich i olbrzymich chilijskich. Powstała na rozkaz francuskiego króla, Ludwika XIV. Po raz pierwszy truskawki trafiły do sklepów dopiero ok. 1830 roku. Początkowo przysmak był zarezerwowany jedynie dla arystokracji, ze względu na bardzo wysoką cenę.
2. Nazwa
Polska nazwa pochodzi od wyrazu dźwiękonaśladowczego „trusk”, który to oznacza trzask, jaki można usłyszeć podczas odrywania owoców od szypułek.
3. Bogactwo witamin i składników mineralnych
Słodkie owoce zawierają witaminę C, B i PP. Dostarczają nam także wapnia, potasu, fosforu czy magnezu. Truskawki są bogate w błonnik, który usprawnia perystaltykę jelit. Dzięki zawartości kwasu elagowego znane są z właściwości antynowotworowych. Zawierają także fitocydy, które mają działanie bakteriobójcze. Truskawki są również niskokaloryczne, 100 g to około 30 kcal.
4. Afrodyzjak w kształcie serca
Owoce ze względu na czerwony kolor oraz kształt przypominający serce, stały się symbolem Wenus, bogini miłości. We Francji istniała tradycja przyrządzania zupy truskawkowej dla nowożeńców. Niektórzy uważają, że jeśli ktoś przepołowi truskawkę i podzieli się nią ze swoją ukochaną/ ukochanym, wkrótce te dwie osoby połączy namiętne uczucie.
5. Najwięksi dostawcy
Największym dostawcą truskawek na świecie są Chiny. Zaraz za nimi, na 2 miejscu znajduje się Polska.
6. Mnogość odmian
Obecnie istnieje około 2 tysięcy odmian truskawek. Różnią się smakiem, kolorem, wielkością i teksturą. Nowością na rynku jest biały owoc, który smakiem przypomina ananas.
7. Symbol Wimbledonu
Truskawka stanowi symbol Wimbledonu. Podczas meczu otwarcia serwuję się gościom owoce z bitą śmietaną. Podobno na tę okazję zużywa się nawet 28 ton truskawek i 7000 litrów śmietany.
8. Muzeum truskawek
Muzeum truskawek znajduje się w Belgii. W umiejscowionym tuż obok sklepiku kupisz np. truskawkowe dżemy i piwo.
9. Środek na bezsenność
Podobno garść czerwonych owoców przed snem pomoże zasnąć. Truskawki zawierają brom, który ułatwia zasypianie.
10. Truskawki w kosmetyce
Madame Tallien słynęła z „truskawkowych kąpieli”. Według niej zapewniały jędrność i zdrowy wygląd skóry. Na jedną kąpiel wykorzystywała około 12 kg owców. Dziś także używa się słodkich owoców w celach pielęgnacyjnych. Rozgniecione truskawki stosowane jako maseczka na twarz – łagodzą trądzik, zapobiegają wypryskom i zaskórnikom.
11. Naturalny wybielacz zębów
Czerwonymi owocami można myć zęby lub robić z nich płukanki. Wybielają, czyszczą, a często spożywane zapobiegają osadzaniu się kamienia.
12. Dodatek do wszystkiego
Najczęściej jemy je na słodko, dodając do deserów i sałatek owocowych. Świetnie smakują w towarzystwie lodów, naleśników, gofrów, ciast czy tortów. Idealnie nadają się do mleka, koktajli lub naturalnych jogurtów. Ciekawie uzupełniają smak szpinaku lub rukoli. Nadają się także jako dodatek do dań mięsnych i rybnych. W wielu krajach popularne jest marynowanie słodkich owoców z rozmarynem, octem, solą oraz cukrem!