Trudne chwile przyszłej mamy – niestrawność w ciąży

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety, ale dziewięć miesięcy oczekiwania na potomka to nie tylko chwile pełne wzruszeń i ciepłych emocji. To także dolegliwości fizyczne, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i sprawiają, że przyszła mama odczuwa dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

nudności w ciąży

fot. Freepik

Niestety, mimo wielu starań kobiety oraz jej bliski, wielu kłopotów nie da się uniknąć. Można jednak śmiało stanąć z nimi w oko w oko i przetrwać trudny czas. Pozytywne nastawienie, radość ze zbliżającego się powiększenia rodziny oraz wsparcie bliskich z pewnością pomogą w codziennych zmagać z ciemnymi stronami ciąży. Przyszła mama powinna również poznać kilka podstawowych tricków, które zmniejszą ryzyko wystąpienie uciążliwych dolegliwości oraz pomogą zniwelować dyskomfort, gdy te nie dadzą za wygraną. Niniejszym przedstawiamy niestrawność w ciąży i sposoby na jej okiełznanie.

Skąd bierze się niestrawność w ciąży?

Zgaga i niestrawność w ciąży to jedne z najczęstszych dolegliwości przyszłych mam. Za kłopoty trawienne odpowiada burza hormonalna, która przetacza się przez organizm kobiety. Podwyższony poziom progesteronu prowadzi do zwiotczenia mięśni gładkich, przez co przyjmowany pokarm wolniej wędruje w układzie pokarmowym i wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Kolejną przyczyną kłopotów trawiennych jest powiększająca się z tygodnia na tydzień macica, która uciska na narządy wewnętrzne i utrudnia przemieszczanie się pożywienia w układzie trawiennym. Stąd częsta zgaga i niestrawność w ciąży. Warto dodać, że spowolnienie przemieszczania się treści pokarmowych ma swoje uzasadnienie. Dzięki temu organizm ma więcej czasu na wchłonięcie substancji odżywczych zawartych w pożywieniu, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Trzeba więc pamiętać, że cierpienia mamy ostatecznie wychodzą maluchowi na zdrowie.

Czy można uniknąć przykrych dolegliwości?

Uniknięcie dolegliwości ze strony układu pokarmowego w czasie ciąży nie jest możliwe, jednak można niwelować skutki uciążliwych dolegliwości oraz zmniejszać ryzyko ich ponownego wystąpienia. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo wielu starań istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zgaga lub niestrawność znów się pojawią. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i robić wszystko, by dyskomfort pojawiał się jak najrzadziej. Gdy dolegliwości powrócą, należy zastosować kilka prostych zasad, które skrócą dyskomfort i pozwolą przyszłej mamie na normalne funkcjonowanie.

Co jeść, by uchronić żołądek przed problemami?

Jedzenie przyszłej mamy powinno być zdrowe i lekkostrawne. Częste jedzenie tłustych i ostrych potraw może wywołać przykre dolegliwości. Ponadto kobieta w ciąży powinna bezwzględnie wykluczyć ze swojej diety używki takie jak papierosy, alkohol oraz kawę. Nie należy przesadzać również z piciem herbaty, szczególnie tej mocnej. Polecane jest natomiast picie wody mineralnej w dużych ilościach. Warto włączyć do diety świeżo wyciskane soki owocowe, jednak zawarte w nich kwasy mogą wywoływać zgagę, dlatego należy pić je z umiarem. Złotą zasadą chroniącą przed niestrawnością w ciąży jest regularne jedzenie niewielkich posiłków. Kobieta w ciąży powinna także dokładnie przeżuwać pokarm, by jak najdokładniej rozdrobnić go już na początku jego drogi przez układ pokarmowy. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z trawieniem. Po posiłku warto pospacerować lub postać. Należy z kolei unikać pozycji leżącej, podczas której może nastąpić cofnięcie się treści pokarmowych.

Tabletki na niestrawność – czy są skuteczne?

W przypadku częstych dolegliwości ze strony układu trawiennego w czasie ciąży, można sięgnąć po tabletki na niestrawność, np. http://www.rennie.pl/pl/niestrawnosc/, jednak ich stosowanie powinno być bezwzględnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Jeśli ten wyrazi zgodę na przyjmowanie leku, można rozpocząć jego przyjmowanie według ścisłych zaleceń specjalisty. Przyszła mama powinna bowiem wiedzieć, że wszystkie leki i wyroby medyczne, nawet te dostępne bez recepty, mogą zaszkodzić jej i jej dziecku, jeśli będą stosowane niewłaściwie.

Niestrawność w ciąży jest niemożliwa do uniknięcia, ale można sobie z nią poradzić, przestrzegając kilku prostych zasad. Podstawową regułą są zdrowe i lekkostrawne posiłki jedzone powoli co kilka godzin. Optymalny czas pomiędzy nimi to trzy godziny. Dokładne przeżuwanie pożywienia pomoże organizmowi strawić posiłek i zapobiegnie niestrawności. Niezwykle pomocny w czasie ciąży będzie ruch, który nie tylko zapobiegnie cofaniu się treści pokarmowych, ale pobudzi mięśnie gładkie do działania, poprawiając komfort przyszłej mamy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...