Trudna sztuka wychowywania dzieci – porady eksperta

Trudna sztuka wychowywania dzieci sprawia, że czasami mamy ochotę rwać włosy z głowy ze zdenerwowania. Troską obecnych i przyszłych rodziców, jest nie tylko zapewnienie dzieciom podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale przede wszystkim potrzeb emocjonalnych – miłości i bezpieczeństwa. Nasz ekspert radzi skąd czerpać wiedzę na temat wychowywania dzieci, z jakich sposobów i technik korzystać przygotowując malucha do dorosłego życia.

Wychowanie dziecka i opieka nad nim jest nieustanną pracą, od której nie ma urlopu i która wymaga od nas ogromnej odpowiedzialności i całkowitego poświęcenia. Istnieje wiele metod wychowawczych. Dlatego też rodzice stają przed bardzo trudnym wyborem – jak działać, by dziecko wyrosło na przyzwoitego człowieka?

Sztuka wychowania  - rodzina

Trudna sztuka wychowywania dzieci – porady eksperta : Świeć przykładem

Jak skutecznie wpajać dziecku odpowiednie wzorce? Przede wszystkim wychowywać musimy świadomie. Konieczne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, jak nasze działania wpływają na zachowanie malucha. Jeżeli obierzemy konkretny tor, nasze postępowanie będzie intencjonalne, uporządkowane i spójne, to będziemy w stanie efektywnie oddziaływać na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz osobowościowy dziecka. Sukces wychowawczy osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy pamiętali o systematyczności, kontroli i konsekwencji, przy jednoczesnym zachowaniu swobody dziecka.

Sposobów wychowania jest wiele. – Musimy jednak pamiętać, że dla dziecka rodzic jest najważniejszą osobą w życiu. I to właśnie on swoim postępowaniem, zmaganiami z rzeczywistością daje przykład i wzorce, które dziecko będzie powielało. Pociecha w trakcie rozwoju chłonie i naśladuje wszystko, co napotyka w swoim otoczeniu. Dlatego tak istotne jest dawanie dobrych wzorców i utrwalanie odpowiednich nawyków – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.

Trudna sztuka wychowywania dzieci – porady eksperta : Kary i nagrody

Poza dawaniem dobrego przykładu, co jest kluczowym zadaniem każdego rodzica, możemy zastosować również metodę kar i nagród. Kary mają na celu pozbycie się złych zachowań, natomiast nagrody utrwalenie dobrych. Nie możemy jednak zapominać o tym, że dziecko musi wiedzieć, za co jest karane, a za co nagradzane. Ważne jest również to, że nagrody powinny dominować, a kary nie mogą być zbyt surowe. Możemy korzystać również z metody polegającej na wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim wobec starszych dzieci. – Warto również budować aktywność dziecka, inspirować je, mobilizować do działania, wyznaczania celów i realizacji marzeń – dodaje Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.

Dobrze jest wyraźnie pokazywać aprobatę lub dezaprobatę dla konkretnych zachowań dziecka. Konieczne jest, byśmy przekazywali swoim pociechom wiedzę na temat tego, jak powinny się zachowywać.

Trudna sztuka wychowywania dzieci – porady eksperta : Wiedza to podstawa

Gdzie zazwyczaj szukamy informacji na temat tego, jak radzić sobie z dzieckiem? Niejednokrotnie korzystamy z porad dziadków, innych rodziców, psychologów i specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi. Do swojej biblioteczki dokładamy książki, poradniki i magazyny dotyczące wychowania. Czerpiemy również wiedzę i pomysły z programów telewizyjnych oraz portali internetowych.

Co sądzicie o metodzie kar i błędów? A może jesteście zwolenniczkami rodzicielstwa bliskości lub wychowania bezstresowego?

 Zapraszamy również do przeczytania: Fragment bestselleru: ” Trudne emocje u dzieci. Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole”

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  14 stycznia 2015 10:27

    Bezstresowemu wychowywaniu mówię STOP!

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  14 stycznia 2015 11:17

    Dzieci wychowywane bezstresowo same swoim zachowaniem dają dowód skuteczności tej metody, a raczej jej braku.

    Odpowiedz
  3. bbo  14 stycznia 2015 11:57

    To świecenie przykładem różnie wychodzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany