Triki i porady, dzięki którym zostaniesz mistrzem grillowania

Spis treści:

Mawia się, że grillowanie to obok piłki nożnej jeden z naszych sportów narodowych. W sztuce smażenia mięs, jesteśmy jednak o niebo lepsi, niemal tak dobrzy jak sami mistrzowie z Ameryki. Aby jeszcze bardziej zgłębić tajemnice grillowania zapoznaj się z naszymi poradami i zostań mistrzem grilla!

Większość z nas rozpoczęła już sezon grillowy. Nie oznacza to jednak tylko kolejnych spotkań w plenerze czy szybkich posiłków – Nasze grillowanie wciąż przypomina model niemiecki, ale coraz częściej wygląda jak w Stanach Zjednoczonych. Grillujemy bowiem często i nie tylko mięso, a do czynności związanych z przygotowaniem rusztu i obróbką produktów przykładamy się z większą skrupulatnością niż dawniej. Dla wielu z nas grillowanie to sztuka, a miarą tego jest fakt, że większość z nas już wie o niej bardzo dużo – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych „Pekpol Ostrołęka”.

Jak zatem, jeszcze bardziej udoskonalić sztukę grillowania? Są na to sposoby – triki praktykowane przez mistrzów grillowania. Zdradzamy kilka z nich:

 

Przygotuj żar idealny

Aby przygotować żar pod ruszt zastosuj się do kilku zasad. Grill najlepiej rozpalać metodą tradycyjną i zrezygnować z wszelkiego rodzaju podpałek, które są niezdrowe i zmieniają smak potraw. Jeżeli posiadasz grill węglowy, użyj węgla w takiej ilości, aby pokrył całą powierzchnię dna. Gdy zajmie się ogniem, zadbaj o żar wykorzystując np. miech. Grill z żarzącymi się węgielkami przykryj na kilka minut, nie zapominając o otwarciu wszystkich otworów w pokrywie. Poczekaj aż stos węgla pokryje się cienką warstwą białego popiołu, a następnie ponownie rozprowadź je po całej powierzchni grilla. Odczekaj chwilę i umieść na grillu ruszt i pozostaw go do momentu nagrzania.

 

Zaufaj własnym zmysłom

Zanim nałożysz mięso i inne przysmaki na rozgrzany ruszt, zadbaj aby miały temperaturę pokojową. – Jeśli chodzi o nacinanie kiełbasek i innych mięs przed smażeniem, to zdania są podzielone. Z jednej strony, nacinanie ich prowadzi do częściowego wyschnięcia, z drugiej pozwala na zmniejszenie zawartości tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie tacek do grillowania. Na ruszt warto wrzucić także gotowe – już zamarynowane wyroby, np. z naszej linii „Grillowa uczta” czyli karkówkę, żeberka czy boczek – uzupełnia Małgorzata Wódkiewicz. Natomiast jeżeli chcemy przygotować mięso do grillowania sami najlepiej jak zrobimy to dzień przed smażeniem. Uważajmy jednak żeby nie przesadzić z sypkimi przyprawami, gdyż mogą przypalić się podczas pieczenia. Pamiętajmy też, by przepisów kulinarnych nie traktować jak instrukcji obsługi. Bądź kreatywny, łącz smaki i wprowadzaj nowości do menu. Zaufaj własnym zmysłom – efekty można przede wszystkim zobaczyć, poczuć i posmakować.

 

Bądź cierpliwy

Większość grill masterów jest przekonana, że w zasadzie „bądź cierpliwy” tkwi sedno całej sztuki grillowania. Mają rację! Chodzi o to, aby nie podać mięsa na talerz przedwcześnie, a jednocześnie wiedzieć, kiedy przestać i nie zaserwować przypalonych kiełbas i zwęglonych steków. Aby grillowane specjały nie przywarły do kratki czy tacek, należy nasmarować je olejem roślinnym, a wyroby obracać co kilka minut. Dopasuj też wysokość rusztu nad żarem. Pamiętaj jednak, że zwykle lepiej trzymać się środkowych i najwyższych stopni. Jeżeli chcesz dodatkowo upewnić się, czy mięso jest już gotowe do zjedzenia po prostu przekrój je i spróbuj. Zanim to jednak zrobisz, po ściągnięciu mięsa z grilla odczekaj chwilę. Najpierw oceń wygląd przekroju. Jeżeli jest jednolite, a potrawy rozpływają się w ustach i są nieco chrupkie to są najprawdopodobniej gotowe. Jeśli masz wątpliwości zawsze możesz umieścić żywność z powrotem nad żarem. Część spośród pasjonatów, w celu upewnienia się mierzy temperaturę mięsa specjalnym termometrem. Jednak interpretacja wyników i podjęcie decyzji o jego gotowości do spożycia jest kwestią doświadczenia i wcześniejszych, wielokrotnych prób.

 

Mięso po grillowaniu zawiń w folię aluminiową

Wielu z nas delektuje się mięsem z grilla od razu po ściągnięciu z rusztu. Jednak znawcy grillowania radzą, aby po zdjęciu potraw z rusztu odczekać kilka minut (od 2 do 4 minut), by grillowane mięso i kiełbaski nabrały pełni smaku i aromatu. Jeśli grillowane mięso zbyt szybko rozkroimy, wszystkie pyszne soki wypłyną, pozostawiając mięso suche. Przy okazji możemy odczuć, że mięso stygnie, ale w rzeczywistości od razu po ściągnięciu z grilla, jeszcze przez co najmniej kilka minut, się smaży. Aby dania dłużej pozostały ciepłe można przykryć je folią aluminiową.

Powyższe wskazówki pomogą Ci osiągnąć wspaniałe rezultaty grillowania. Niezależnie od tego, jak bardzo doświadczony jesteś. Powodzenia!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,35 z 5)
loading... zapisuję głos...