Trening mięśni dna miednicy – pomoże Ci w tym system PelviFly i … apka na telefon

Trening mięśni dna miednicy dedykowany jest kobietom mającym objawy nietrzymania moczu podczas wysiłku, chcącym wrócić do formy po porodzie, będącym w okresie przed  i w trakcie menopauzy, aktywnie uprawiającym sport, dbającym o profilaktykę, a także chcącym poprawić jakość życia seksualnego. Nietypowy polski startup Urszuli Herman umożliwia kobietom trening i monitorowanie  pracy mięśni dna miednicy. Może Was to zainteresuje?

Co to jest system PelviFly?

Usługa PelviFly w zależności od pakietu obejmuje:

 • urządzenie,
 • treningową aplikację mobilną,
 • indywidualny plan treningowy,
 • opiekę specjalisty,
 • dostęp do portalu telemedycznego,
 • możliwość konsultacji w gabinecie ginekologa i certyfikowanego fizjoterapeuty współpracującego
  z PelviFly na terenie całego kraju.

Urządzenie do ćwiczeń w domu zostało zaprojektowane przez amerykańskich inżynierów ze Stanford University. Jest to elektroniczny tampon z medycznego silikonu aplikowany dopochwowo pozwalający na monitorowanie pracy mięśni dna miednicy podczas treningu. To on weryfikuje czy kobieta jest odpowiednio rozluźniona, wykonuje skurcz z właściwą siłą lub utrzymuje napięcie mięśni przez odpowiednio długi czas. Jego wielkość można regulować dopompowując lub zmniejszając ilość powietrza w środku.

Zadaniem aplikacji treningowej PelviFly jest pokazanie informacji wysyłanych z urządzenia na ekran telefonu komórkowego. Kiedy kobieta zaciska lub rozluźnia mięśnie dna miednicy w specjalnej animacji porusza się motyl. Im więcej wkłada siły tym wyżej się unosi, a jak jesteś rozluźniona to odpoczywa na trawie lub kwiatku. Aplikacja została zaprojektowana, aby prowadzić program ćwiczeń pozwalający stopniowo nabierać świadomości własnego ciała i angażować do aktywnego udziału w terapii. Krok po kroku, realizując zaplanowaną ścieżkę mięśnie uczą się skurczu i rozluźnienia, nabierają wytrzymałości, siły i koordynacji.

Celem jest osiągnięcie w ostatniej fazie programu treningowego automatyzmu działania w momentach kiedy tego najbardziej potrzeba, czyli podczas skakania, kaszlu, podnoszenia cięższych przedmiotów itd.

Każdy pakiet treningowy zaczyna się od konsultacji ze specjalistą PelviFly w celu dobrania odpowiedniego planu ćwiczeń. Odbywa się ona w dogodny dla użytkowniczki sposób w formie telefonicznej, rozmowy poprzez komunikator w aplikacji lub mailowo. Kobieta otrzymuje informacje o najważniejszych elementach i zasadach skutecznego treningu, a specjaliści upewniają się, że wybrana usługa jest adekwatna do celu, jaki kobieta chce osiągnąć. Może się zdarzyć, że zostanie skierowana na dodatkową konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu przeprowadzenia uzupełniających badań. Ważną funkcją aplikacji jest możliwość przeprowadzenia testu – oceny stanu mięśni według skali używanej w klasycznych gabinetach Skala Oxford i Perfect. Pozwala on na ocenę stanu wyjściowego oraz monitorowanie postępów w procesie ćwiczeń.

Celem planów treningowych opracowanych przez fizjoterapeutów i biomechaników jest zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczeń oraz efektywne wykorzystanie czasu, który pani poświęca na trening. Praca z mięśniami dna miednicy wymaga precyzji i odpowiedniego doboru zadań dostosowanych do możliwości i ocenianych parametrów mięśni. W aplikacji kobieta znajdzie dokładny, przygotowany specjalnie dla niej harmonogram ćwiczeń, dbający o takie elementy jak siła, wytrzymałość, kontrola lub umiejętność rozluźniana.

Raz w miesiącu otrzymuje indywidualny raport z przebiegu treningu z analizą wyników i postępów, a także wskazówkami. Cały czas można obserwować historię ćwiczeń oraz szczegółowe parametry pracy mięśni na wykresach w portalu telemedycznym. Tam znajdują się również informacje od specjalisty PelviFly.

W trakcie ćwiczeń w każdej chwili istnieje możliwość skorzystania z telekonsultacji – skontaktowania się ze specjalistą PelviFly za pomocą komunikatora w aplikacji mobilnej, mailowo lub telefonicznie i uzyskanie informacji na temat prawidłowego prowadzenia treningu.

Zalecane są ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu po 5-10 min w zależności od planu treningowego. Wykonywane są o dowolnej porze dnia, ale zgodnie z harmonogramem przygotowanym w aplikacji mobilnej.

PelviFly – pakiety

Istnieją 3 pakiety PelviFly: PelviFly Basic (urządzenie na własność do ćwiczeń w domu, aplikacja mobilna z przygotowanym planem treningowym, konsultacja wstępna, edukacyjna ze specjalistą PelviFly, możliwość zadania pytania specjaliście w każdym momencie) – cena: 780 zł; pakiet PelviFly Care (dodatkowo: indywidualny plan treningowy przypisany po konsultacji wstępnej, zdalna opieka specjalisty PelviFly przez okres 3 miesięcy, stały dostęp do portalu telemedycznego oraz telekonsultacji); pakiet PelviFly Professional (dodatkowo: wizyta diagnostyczna w gabinecie ginekologa, konsultacja w gabinecie certyfikowanego fizjoterapeuty oraz zdalna opieka specjalisty PelviFly przez okres 6 miesięcy). Więcej na: na www.pelvifly.com  

PelviFly – polski startup

Pomysłodawczynią i założycielką startupu jest Urszula Herman, która od 7 lat naukowo i zawodowo zajmuje się mięśniami dna miednicy. Postanowiła wykorzystać nowe technologie, aby zachęcić kobiety do regularnych ćwiczeń i nauczyć wykonywać je prawidłowo.

Startup cieszy się uznaniem. W kwietniu 2016 r. projekt telerehabilitacji mięśni dna miednicy otrzymał z rąk prof. Zbigniewa Lwa Starowicza oraz prof. Romualda Dębskiego nagrodę Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za najlepszą pracę naukową.

PelviFly otrzymało również nagrodę od Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i eZdrowia za najlepsza prezentację, a także za innowacyjność od Krajowego Konsultanta w dziedzinie fizjoterapii dr Zbigniewa Wrońskiego.

Projekt został doceniony przez firmę Adamed i otrzymał nagrodę pieniężną jako finalista Start up Hub Warsaw podczas gali w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PelviFly był jedynym polskim startupem zaproszonym na World Health Summit w Berlinie –  konferencję poświęconą globalnemu rozwojowi opieki zdrowotnej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. malinowaja  27 grudnia 2016 16:25

  Ciekawe nawet ale jakie drogie : O

  Odpowiedz
 2. martucha180  27 grudnia 2016 16:25

  Czy na wszystko trzeba mieć aplikację? Czy nie można ćwiczyć bez smartfona? Czy nie można sobie kupić kulek gejszy i ich używać do ćwiczeń? Ja się nie daję zwariować…

  Odpowiedz
 3. Laura710  28 grudnia 2016 10:31

  Ciekawe ale drogo. Znam tańszy sposób

  Odpowiedz
 4. M-A  18 grudnia 2020 21:40

  Urządzenie dość, że drogie, bo takie małe coś 800zl. Do tego po okresie próbnym musisz wybrać pakiet. Podstawowy jest bezpłatny, ale słaby. Płatny pakiet już od 89 zł miesięcznie, następny prawie 400. Więc jak na aplikacje to zdecydowanie za drogo. Kupujesz i nie wiesz co tak naprawdę masz. Rozczarowana jestem, bo użytkowanie tego jest takie drogie. Gdybym wiedziała, że takie są dalsze ukryte koszty, to bym się mocno zastanowiła. Co do ceny i pakietów, to zdecydowanie za drogo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany