Trening mięśni dna miednicy – pomoże Ci w tym system PelviFly i … apka na telefon
Trening mięśni dna miednicy dedykowany jest kobietom mającym objawy nietrzymania moczu podczas wysiłku, chcącym wrócić do formy po porodzie, będącym w okresie przed i w trakcie menopauzy, aktywnie uprawiającym sport, dbającym o profilaktykę, a także chcącym poprawić jakość życia seksualnego. Nietypowy polski startup Urszuli Herman umożliwia kobietom trening i monitorowanie pracy mięśni dna miednicy. Może Was to zainteresuje?
Co to jest system PelviFly?
Usługa PelviFly w zależności od pakietu obejmuje:
- urządzenie,
- treningową aplikację mobilną,
- indywidualny plan treningowy,
- opiekę specjalisty,
- dostęp do portalu telemedycznego,
- możliwość konsultacji w gabinecie ginekologa i certyfikowanego fizjoterapeuty współpracującego
z PelviFly na terenie całego kraju.
Urządzenie do ćwiczeń w domu zostało zaprojektowane przez amerykańskich inżynierów ze Stanford University. Jest to elektroniczny tampon z medycznego silikonu aplikowany dopochwowo pozwalający na monitorowanie pracy mięśni dna miednicy podczas treningu. To on weryfikuje czy kobieta jest odpowiednio rozluźniona, wykonuje skurcz z właściwą siłą lub utrzymuje napięcie mięśni przez odpowiednio długi czas. Jego wielkość można regulować dopompowując lub zmniejszając ilość powietrza w środku.
Zadaniem aplikacji treningowej PelviFly jest pokazanie informacji wysyłanych z urządzenia na ekran telefonu komórkowego. Kiedy kobieta zaciska lub rozluźnia mięśnie dna miednicy w specjalnej animacji porusza się motyl. Im więcej wkłada siły tym wyżej się unosi, a jak jesteś rozluźniona to odpoczywa na trawie lub kwiatku. Aplikacja została zaprojektowana, aby prowadzić program ćwiczeń pozwalający stopniowo nabierać świadomości własnego ciała i angażować do aktywnego udziału w terapii. Krok po kroku, realizując zaplanowaną ścieżkę mięśnie uczą się skurczu i rozluźnienia, nabierają wytrzymałości, siły i koordynacji.
Celem jest osiągnięcie w ostatniej fazie programu treningowego automatyzmu działania w momentach kiedy tego najbardziej potrzeba, czyli podczas skakania, kaszlu, podnoszenia cięższych przedmiotów itd.
Każdy pakiet treningowy zaczyna się od konsultacji ze specjalistą PelviFly w celu dobrania odpowiedniego planu ćwiczeń. Odbywa się ona w dogodny dla użytkowniczki sposób w formie telefonicznej, rozmowy poprzez komunikator w aplikacji lub mailowo. Kobieta otrzymuje informacje o najważniejszych elementach i zasadach skutecznego treningu, a specjaliści upewniają się, że wybrana usługa jest adekwatna do celu, jaki kobieta chce osiągnąć. Może się zdarzyć, że zostanie skierowana na dodatkową konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu przeprowadzenia uzupełniających badań. Ważną funkcją aplikacji jest możliwość przeprowadzenia testu – oceny stanu mięśni według skali używanej w klasycznych gabinetach Skala Oxford i Perfect. Pozwala on na ocenę stanu wyjściowego oraz monitorowanie postępów w procesie ćwiczeń.
Celem planów treningowych opracowanych przez fizjoterapeutów i biomechaników jest zapewnienie bezpieczeństwa ćwiczeń oraz efektywne wykorzystanie czasu, który pani poświęca na trening. Praca z mięśniami dna miednicy wymaga precyzji i odpowiedniego doboru zadań dostosowanych do możliwości i ocenianych parametrów mięśni. W aplikacji kobieta znajdzie dokładny, przygotowany specjalnie dla niej harmonogram ćwiczeń, dbający o takie elementy jak siła, wytrzymałość, kontrola lub umiejętność rozluźniana.
Raz w miesiącu otrzymuje indywidualny raport z przebiegu treningu z analizą wyników i postępów, a także wskazówkami. Cały czas można obserwować historię ćwiczeń oraz szczegółowe parametry pracy mięśni na wykresach w portalu telemedycznym. Tam znajdują się również informacje od specjalisty PelviFly.
W trakcie ćwiczeń w każdej chwili istnieje możliwość skorzystania z telekonsultacji – skontaktowania się ze specjalistą PelviFly za pomocą komunikatora w aplikacji mobilnej, mailowo lub telefonicznie i uzyskanie informacji na temat prawidłowego prowadzenia treningu.
Zalecane są ćwiczenia 3-5 razy w tygodniu po 5-10 min w zależności od planu treningowego. Wykonywane są o dowolnej porze dnia, ale zgodnie z harmonogramem przygotowanym w aplikacji mobilnej.
PelviFly – pakiety
Istnieją 3 pakiety PelviFly: PelviFly Basic (urządzenie na własność do ćwiczeń w domu, aplikacja mobilna z przygotowanym planem treningowym, konsultacja wstępna, edukacyjna ze specjalistą PelviFly, możliwość zadania pytania specjaliście w każdym momencie) – cena: 780 zł; pakiet PelviFly Care (dodatkowo: indywidualny plan treningowy przypisany po konsultacji wstępnej, zdalna opieka specjalisty PelviFly przez okres 3 miesięcy, stały dostęp do portalu telemedycznego oraz telekonsultacji); pakiet PelviFly Professional (dodatkowo: wizyta diagnostyczna w gabinecie ginekologa, konsultacja w gabinecie certyfikowanego fizjoterapeuty oraz zdalna opieka specjalisty PelviFly przez okres 6 miesięcy). Więcej na: na www.pelvifly.com
PelviFly – polski startup
Pomysłodawczynią i założycielką startupu jest Urszula Herman, która od 7 lat naukowo i zawodowo zajmuje się mięśniami dna miednicy. Postanowiła wykorzystać nowe technologie, aby zachęcić kobiety do regularnych ćwiczeń i nauczyć wykonywać je prawidłowo.
Startup cieszy się uznaniem. W kwietniu 2016 r. projekt telerehabilitacji mięśni dna miednicy otrzymał z rąk prof. Zbigniewa Lwa Starowicza oraz prof. Romualda Dębskiego nagrodę Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za najlepszą pracę naukową.
PelviFly otrzymało również nagrodę od Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i eZdrowia za najlepsza prezentację, a także za innowacyjność od Krajowego Konsultanta w dziedzinie fizjoterapii dr Zbigniewa Wrońskiego.
Projekt został doceniony przez firmę Adamed i otrzymał nagrodę pieniężną jako finalista Start up Hub Warsaw podczas gali w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
PelviFly był jedynym polskim startupem zaproszonym na World Health Summit w Berlinie – konferencję poświęconą globalnemu rozwojowi opieki zdrowotnej.