Trening i przeziębienie – czy można uprawiać sport będąc przeziębionym?

Na dobre rozpoczął się sezon jesienno-zimowych przeziębień. Wiele z Was pewnie prowadzi aktywny tryb życia, regularnie ćwiczy i nie chciałoby stracić formy. Czy gdy jesteśmy chorzy powinniśmy zrezygnować z ćwiczeń fizycznych? Trening i przeziębienie – czy mogą iść ze sobą w parze?  

 grypa czy przeziębienie

Trening i przeziębienie – Gorączka 

Jeśli masz gorączkę możesz zapomnieć o ćwiczeniach. Twój organizm właśnie daje z siebie wszystko byle tylko Cię postawić na nogi. Nie obciążaj go dodatkowym wysiłkiem. Pamiętaj też, że już przy stanie podgorączkowym powinnaś zostać w domu, w łóżku, czy pod ciepłym kocem z ciepłą herbatą z miodem i cytryną. Przede wszystkim dlatego, że możesz zarazić innych, a więc siłownia jest jednym z ostatnich miejsc, do których powinnaś się udać przez następne kilka dni! 

 

grypa czy przeziębienie

Trening i przeziębienie – Kaszel 

O ile w przypadku gorączki wszystko jest jasne, o tyle z kaszlem może już być różnie. Tego nie pozbywamy się łatwo i szybko, dlatego powrót do aktywności fizycznej warto przedyskutować z lekarzem pierwszego kontaktu. Przede wszystkim jeśli już się zdecydujesz, to zmniejsz nieco intensywność treningów. Jeśli kaszel jest już sporadyczny i lekki nie ma przeciwwskazań przez rozsądnym wysiłkiem. Jeśli jednak dostajesz napadów silnego kaszlu, to zrezygnuj z ćwiczeń. Kaszel powoduje trudności z oddychaniem, a nie chce przecież zacząć się dusić podczas treningu!

 

Trening i przeziębienie – Katar

Katar potrafi „przyczepić się” do nas na długo. Nie ma większego problemu z aktywnością fizyczną w takcie kataru. Jeśli Twój nos jest całkowicie zatkany koniecznie udaj się do apteki po odpowiednie środki, które nie będą go jedynie maskowały, ale również leczyły.  Wszystko po to, by podczas wysiłku nie oddychać jedynie przez usta. Pamiętaj, że oddychanie podczas aktywności fizycznej może być utrudnione, dlatego zmniejsz intensywność treningów. 

 

Trening i przeziębienie – Brak energii 

Przeziębieniu zazwyczaj towarzyszy brak sił i energii do tego, żeby wstać z łóżka. Masz z tego powodu wyrzuty sumienia i chcesz mimo to odbyć trening? Pamiętaj, że dobry sportowiec nie tylko pokonuje swoje ograniczenia, ale również świetnie słucha swojego ciała. Dlatego, jeśli nie masz sił – zostań w łóżku, zaopatrz się w lekkie jedzenie pełne witamin i poczekaj kilka dni. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  11 listopada 2016 07:46

  Ja staram się nie poddawać przeziębieniom, choć ostatni tydzień dał mi w kość. Miewałam gorączkę, straszny katar, 3 razy krew z nosa oraz bezustanne mdłości i uderzenia gorąca. Strasznie się męczyłam, bo w takim stanie musiałam wysiedzieć na zajęciach na studiach i cały czas wydawało mi się, że będę wybiegać z sali, by zwymiotować. Bardzo okropne uczucie, jednak walczyłam z tym, bo musiałam i starałam się normalnie funkcjonować nawet w przypadku zdrowotnych treningów, chodziłam wieczorami na jogging mimo niskich temperatur, ale po prostu ubierałam się dużo cieplej.

  Odpowiedz
  • smieszka  14 listopada 2016 23:11

   Mam wrazenie, że w przypadku choroby działa powiedzenie „co się odwlecze, to nie uciecze”. Wiele razy starałam się walczyć podobnie jak Ty, ale kończyło się tylko powrotem niewyleczonej choroby i to że wzmożoną siłą. Chyba jednak czasem trzeba odpuścić, zwolnić, wypocić się, wyspać dla naszego zdrowia(nie z lenistwa:p).
   Mówię na swoim przykładzie:)

   Odpowiedz
 2. framboise  11 listopada 2016 11:25

  ja nie cwicze, bo po prostu nie mam checi jak jestem chora.

  Odpowiedz
 3. kasia87g  11 listopada 2016 12:50

  z katarem to ćwiczę przeważnie, ale z gorączką już nie

  Odpowiedz
 4. martucha180  11 listopada 2016 12:53

  Ja się kieruję zdrowym rozsądkiem. I wszystko mi do tekstu pasuje.

  Odpowiedz
 5. janka1312  12 listopada 2016 00:50

  ja mając zatkane zatoki zapytałam lekarza czy powinnam zrezygnować z biegania, powiedział mi, że nie. I skończyłam z zapaleniem ucha środkowego ;(

  Odpowiedz
 6. macierzanka  13 listopada 2016 15:02

  Rzeczywiście trzeba słuchać swojego ciała przy podejmowaniu decyzji.

  Odpowiedz
 7. Aneta  14 listopada 2016 13:19

  Nic na siłę! Jeżeli nasz organizm jest widocznie osłabiony, to oznacza, że nie ma go co przemęczać na siłę. Nic się nie stanie, jeżeli na kilka dni odpuścimy nadmierną aktywność fizyczną.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany