Trening autogenny Schultza – sposób na walkę ze skutkami stresu
Istnieje wiele metod pomagających zwalczyć stres i poprawić umiejętność efektywniejszego kontrolowania swojego organizmu. Jednym z nich jest trening autogenny Schulza. Na czym polega ta technika? Dziś postaramy się przybliżyć Wam ten tajemniczo brzmiący termin.
Spis treści:
Na czym polega trening autogenny Schultza?
Z języka greckiego „auto” oznacza „sam”, zaś „genesis” to powstanie. Trening autogenny Schultza określony nazwiskiem niemieckiego psychiatry i psychoterapeuty to technika relaksacji neuromięśniowej. Opiera się ona na autosugestii, która ma za zadanie wywołać stan podobny do hipnozy lub medytacji. W 1932 roku Johannes Schultz opracował system ćwiczeń. Wykorzystywane są w nich elementy jogi oraz medytacji zen. Ich głównym celem jest nauka sterowania swoim organizmem i pogłębienie umiejętności jego kontrolowania np. poprzez panowanie nad oddechem. Efektem takiego działania jest stan całkowitego odprężenia.
Kiedy stosuje jest trening autogenny?
Tą wyjątkową metodę pomagającą w odprężeniu stosuje się często u osób z zaburzeniami neurologicznymi. Ponadto technika ta sprawdza się w nerwicach czy zaburzeniach psychosomatycznych. Co więcej, trening autogenny ma także zastosowanie w położnictwie, a nawet stomatologii. Ponoć pomaga on także w dolegliwościach hormonalnych oraz niweluje skutki stresu. Można więc powiedzieć, że przeciwdziała stanom chorobowym będących skutkiem napięć mięśniowych i nerwowych. Idealnie sprawdzi się jako metoda głębokiego relaksu w przypadku osób, które zmagają się z intensywnym tempem życia, w którym nie brakuje stresujących sytuacji.
Jakie są elementy treningu autogennego?
Trening autogenny to technika relaksacji, w której pojawiają się elementy, których kolejność nie jest przypadkowa. Najpierw występuje uczucie ciężkości, potem ciepła, a następnie mamy do czynienia z regulacją pracy serca i swobodnym oddychaniem. Końcowym elementem całego procesu jest przyjemne uczucie ciepła w brzuchu i chłodu na czole. Bardzo ważne jest to, aby każda faza treningu trwała 5 minut, a całość nie przekraczała czasu 30 minut.
Efekty treningu autogennego Schultza
Trening Schultza przyczynia się nie tylko do skutecznej walki z napięciami, ale także poprawy odporności. Do tego doskonale obniża on ciśnienie krwi, reguluje poziom hormonów we krwi i jest pomocną techniką wyciszenia w przypadku dzieci z nadpobudliwością ruchową. Dzięki niemu możliwa jest także poprawa jakości snu. Poza tym przez pozytywny wpływ na układ nerwowy trening Schultza sprawdza się też jako technika wspomagająca leczenie depresji. Doskonale pomaga on także w zwalczaniu uczucia zmęczenia i chronicznego wyczerpania.
Czy trening autogenny jest bezpieczny?
Trening autogenny zaleca się wykonywać 1-2 razy w tygodniu przez 12 tygodni. Najlepszą porą do jego przeprowadzania jest wieczór. Sprzyja to wyciszeniu tuż przed snem, co przekłada się na jego lepszą jakość. Ponoć jego praktykowanie nie niesie z sobą żadnych skutków ubocznych.
Trening autogenny Schlutza – przeciwwskazania
Nie istnieje wiele przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju treningu. Nie zaleca się jednak stosowa go w przypadku autyzmu, nadmiernego pobudzenia emocjonalnego czy infekcji przebiegających z gorączką. Co więcej, tej techniki nie rekomenduje się także w przypadku osób przyjmujących leki psychotropowe.