Trendy w randkowaniu, na które trzeba uważać

Randka – ekscytujące spotkanie z mężczyzną, po którym obiecujemy sobie wiele. W głowie układamy misterny plan, w którym każdy szczegół jest istotny: od miejsca randki, tego o czym będziemy rozmawiać, po naszą kreację. Chcemy jak najlepiej wypaść, to oczywiste, ale co jeśli nasze starania nie mają znaczenia, bo intencje tej drugiej osoby nie są do końca czyste?

Spis treści:

Współczesne randkowanie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Coraz częściej umawiamy się za pośrednictwem portali społecznościowych, wcześniej zawierając wirtualną znajomość. Jednak takie randkowanie nie zawsze jest bezpieczne. Niestety możemy paść ofiarą oszusta, ponosząc długotrwałe konsekwencje: czy to finansowe, czy psychiczne. Nie daj się oszukać i koniecznie poznaj najpopularniejsze, a jednocześnie niebezpieczne trendy w randkowaniu.

Trendy w randkowaniu, na które trzeba uważać

Trendy w randkowaniu, na które trzeba uważać

Nasza codzienność zdominowana jest przez różnego rodzaju aplikacje. Dzięki nim płacimy nasze rachunki, mierzymy kroki, rozmawiamy z rodziną, zamawiamy zakupy czy zawieramy nowe znajomości. Tak jest szybciej i łatwiej. Czy lepiej? Cóż, każda nasza aktywność w sieci niesie ze sobą również zagrożenia, grunt, żeby nauczyć się ich unikać.

Poznanie nowej osoby wywołuje szereg emocji. Jesteśmy podniecone, bo dzieje się coś, co przyprawia nas o szybsze bicie serca. Wyobrażamy sobie, że trafiłyśmy właśnie na idealnego partnera, bo czatujemy z nim godzinami i nigdy nie brakuje nam tematów a jego teksty na podryw przyprawiają cię o trzepot serca. Lecz to, co wygląda na perfekcyjną relację online, w rzeczywistości może się okazać nietrafioną inwestycją uczuciową.

Jeśli chcesz tego uniknąć koniecznie musisz się nauczyć, jak rozpoznać pewne niebezpieczne trendy w randkowaniu, które mają swoje specyficzne nazwy.

 

Cookie jarring

 

Wydaje Ci się, że świetnie się rozumiecie. Wasze rozmowy na czacie są głębokie i pełne zaangażowania. Rozumiecie się w pół słowa i śmiejecie z tych samych żartów. To oczywiste, że w którymś momencie chcecie się spotkać na prawdziwej randce. Umawiacie się i spotkanie dobrze rokuje. Jesteś podekscytowana i masz przeczucie, że to coś więcej. W między czasie masz jakiś ważny projekt do zrealizowania, więc macie tylko czas na pogawędki online. Tymczasem okazuje się, że jesteś wyłącznie alternatywą, produktem zastępczym, gdy facet akurat nie ma nic lepszego do roboty. Owszem, spędzacie miło czas, ale dla niego jest to swego rodzaju rozrywka – nic angażującego.

 

You-Turning

 

Według statystyk kobiety znacznie częściej „odwracają się” niż mężczyźni. Co to właściwie znaczy? Wyobraź sobie, że w jednej chwili „X” jest mężczyzną Twojego życia: świetnie gotuje, jest bardzo czuły i uwielbiasz jego poczucie humoru; by w drugiej okazał się strasznym despotą, opowiadającym głupie kawały. Dzieje się to wręcz z dnia na dzień. Nagle ktoś, poza kim świata nie widziałaś, zaczyna Cię drażnić, bo… zasłania Ci cały widok! Czasem jest to drobnostka, ale nie dajesz temu związkowi szansy, przekreślasz wszystko, co było dotąd między wami i po prostu odwracasz się, szukając idealnego związku.

 

Orbiting

Właśnie rozstałaś się z mężczyzną? Przeżywasz w domowym zaciszu, zachodzisz w głowę, co mogło być powodem Waszego rozstania, płaczesz do poduszki? Dostrzegasz jednak, że były wciąż obserwuje Cię w mediach społecznościowych – lajkuje Twoje posty na Facebooku, serduszkuje zdjęcia na Instagramie? O co mu chodzi? Czyżby wciąż mu zależało? Czasem ta druga osoba nie chce palić za sobą mostów, pozostając niejako w „orbicie” tej drugiej osoby. A czasem po prostu „podgląda” bez żadnego podtekstu emocjonalnego, wprawiając przy tym porzuconą osobę w emocjonalny chaos.

 

 

Ghosting

 

Spędzacie ze sobą dużo czasu. Jesteście wręcz nierozłączni. Stale zapewniacie się o łączącym Was uczuciu. Uchodzicie za idealną parę, pojawiają się pierwsze nieśmiałe rozmowy o wspólnej przyszłości. Po prostu bajka. Aż tu nagle Twój partner znika, wręcz zapada się pod ziemię. Nie odbiera telefonu, nie odpisuje na wiadomości – zostawia Cię bez słowa wyjaśnienia. Prawdopodobnie zostałaś ofiarą ghostingu – okrutnego porzucenia, którego sprawca wydaje się ciężko uchwytnym duchem.

 

 

Curving

 

Curving polega na zwodzeniu drugiej osoby. Prawdopodobnie partner już dawno zakończył tę relację, choć my jeszcze o tym nie wiemy. Jak rozpoznać curving? Druga strona umawia się z nami, by w ostatniej chwili odwołać spotkanie. Czasami wcale nas nie informuje. Często zwleka z odpowiedzią, w końcu po jakimś czasie odpisuje. Ciężko cokolwiek od niej wyegzekwować, przypomina to trochę grę w kotka i myszkę. W gruncie rzeczy prowadzimy fikcyjny związek, który nie ma przed sobą żadnej przyszłości, a rozstanie jest kwestią czasu.

 

Kittenfishing

 

Występuje wtedy, kiedy ktoś próbuje zaprezentować się drugiej osobie w przesadnie pozytywny sposób. Ukrywa swoje słabe strony, pomija niewygodną prawdę i kreuje nierealistyczny wizerunek swojej osoby. W sieci zamieszcza swoje najlepsze zdjęcia, chwali się samymi osiągnięciami – jest trochę takim bajkopisarzem. Stwarza sobie równoległą rzeczywistość, w której jest wysportowanym, przystojnym i osiągającym same sukcesy człowiekiem. Odkrycie kim jest naprawdę może skończyć się rozstaniem.

 

 

Catfishing

 

Polega na podszywaniu się pod zupełnie inną osobę – która istnieje naprawdę lub nie. Oszust wykorzystuje dane i zdjęcia kogoś innego, kradnie jego tożsamość i prowadzi maskaradę. Często taki romans trwa miesiącami, a jego ofiara  jest zupełnie nieświadoma kim jest jej partner. Niestety to, co bierze za gorące uczucie jest po prostu podłym oszustwem. Tego typu związek może poważnie nadwyrężyć poczucie własnej wartości oszukanej osoby. Igranie w ten sposób z czyimiś uczuciami prowadzi czasem do prawdziwej tragedii.

Scrooging

 

Scrooging to forma porzucenia drugiej osoby w najmniej odpowiednim momencie. Zwykle zbiega się to w czasie z jakimiś ważnymi wydarzeniami czy świętami, czyli na przykład przed  urodzinami bądź rocznicą znajomości. Jest to niespodziewany cios, który jest szczególnie dotkliwy, bo zamiast się radować tłumimy nasze cierpienie, czekając na chwilę samotności.

 

 

Czy rozpoznajesz któryś z trendów?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...