Trend randkowy – dexting. Na czym polega?

Po fishingu, orbitingu, cookie jarringu, ghosting czy curving przyszła pora na nowy trend w randkowaniu i tajemniczo brzmiącej nazwie Dexting. Czym jest to niezwykłe choć dość niebezpieczne zjawisko? Pora rozszyfrować znaczenie tego terminu i dowiedzieć się o nim coś więcej.

Spis treści:

trend randkowy

Czym jest dexting?

Dexting to połączenie słów „date” i „texting”. Kto zna język angielski bez problemu rozszyfruje znaczenie tego terminu. To nic innego jak po prostu kolejny trend randkowy. Polega on na pisaniu wiadomości z „cyfrowym” partnerem, z którym nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele np. dystans dzielący dwoje ludzi jeśli któreś z nich mieszka za granicą, obawa przed spotkaniem na żywo lub po prostu wygoda i chęć przeżycia romansu… jedynie online. W dzisiejszym świecie, który nieustannie pędzi naprzód ponoć wiele ludzi korzysta z takiego rozwiązania i ochoczo randkuje w sieci. Ponadto, nawet jeśli obecnie tego nie robi istnieje duża szansa, że robił to w przeszłości. Już wiele lat temu kiedy portale randkowe zagościły na dobre w internecie dużo osób decydowało się na sms’owanie z nieznajomymi zdalnie. Jeśli coś z tego wyszło w tzw. „realu” wypadałoby tylko pogratulować trafnego „matcha”. Nierzadko jednak bywało tak, że do finalnego spotkania twarzą w twarz nigdy nie doszło. W konsekwencji zamiast uczucia przysłowiowych motyli w brzuchu partner lub partnerka czuli jedynie wielkie rozczarowanie.

Wirtualne randkowanie – czy warto?

Wirtualne randkowanie – czy warto?

Portale randkowe przekonują, że dzięki nim poznamy nowych ludzi, spotkamy kogoś, z kim będziemy mogli pójść na romantyczny spacer, a nawet odnajdziemy partnera na całe życie. Jednak nawiązywanie bliższych znajomości przez Internet to w naszym

kobieta pisze na telefonie

Niebezpieczeństwo trendów randkowych

Wiele osób zapewne słyszało o przykrych konsekwencjach randkowania online. Dexting także może nieść ze sobą pewny procent ryzyka. Takie „tekstowe randki” wydają się bezpieczne, bo nie mamy bezpośredniego kontaktu z osobą po drugiej stronie telefon. Jednak kryje się w tym pewne niebezpieczeństwo, bo nie mamy pewności, że dana osoba jest tą za którą się podaje. Nie wiemy do końca jak wygląda i czy faktycznie to co o sobie mówi jest prawdą. Wchodząc więc z nią w relację tworzymy sobie jej wyidealizowany obraz, który nie jest zbudowany na faktach, a jedynie przesłankach. I ślepo w niego wierzymy. Kiedy z kolei relacja zaczyna się pogłębiać i w rezultacie do spotkania w końcu dochodzi możemy przeżyć wielkie rozczarowanie.

Trendy w randkowaniu, na które trzeba uważać

Trendy w randkowaniu, na które trzeba uważać

Randka - ekscytujące spotkanie z mężczyzną, po którym obiecujemy sobie wiele. W głowie układamy misterny plan, w którym każdy szczegół jest istotny: od miejsca randki, tego o czym będziemy rozmawiać, po naszą kreację. Chcemy jak najlepiej wypaść, to oczywiste, ale co jeśli nasze starania nie mają znaczenia, bo intencje tej drugiej osoby nie są do końca czyste?

trend randkowy

 

Zdrowotne i psychiczne konsekwencje „tekstowego randkowania”

Ten trend randkowy prowadzi też do niezdrowych nawyków. Korespondując z daną osobą spędzamy wiele godzin nad ekranem telefonu, co nie odbija się bez echa na naszym zdrowiu. Pogorszenie wzorku, bóle głowy czy problemy z bezsennością to tylko niektóre ze skutków ubocznych randkowania polegającego na „klikaniu”. Do tego z punktu widzenia psychologii cała zabawa w związek online prowadzi też czasem do alienacji społecznej. To z kolei może rzutować na późniejsze relacje w prawdziwym życiu. Przywyknięcie do wirtualnego randkowania może bowiem prowadzić do zamknięcia się na inny związek, który potencjalnie można by zbudować w realnym, a nie wirtualnym świecie. Poza tym dexting niesie ze sobą ryzyko utraty pewności siebie, kiedy jedna strona karmi tę drugą obietnicami bez pokrycia, a do spotkania nigdy nie dochodzi. Pisanie w nieskończoność na początku może budzić wielką ekscytację i powoduje silnie przywiązanie (żeby nie powiedzieć uzależnienie) do drugiej osoby. Z czasem jednak staje się zwyczajnie nudne. Jeśli więc nie ma szans na spotkanie, a którejś ze stron na tym zależy taki „cyfrowy” związek szybko się  rozpada.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  15 września 2023 06:13

    kiedyś było jakoś fajniej …

    Odpowiedz
    • ewalub  15 września 2023 08:56

      zgadzam się, dobrze, że już randkowanie mam za sobą, bo nie wiem czy umiałabym się odnaleźć w tym nowym świecie

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany