Trend na TikToku – delusional relationship. Czym jest?
W świecie, w którym randkowanie online czy związku na odległość nikogo już nie dziwią powstało nowe zjawisko, które ponoć jest nowym trendem na TikToku. Zmyślony związek, czy wyimaginowana relacja z drugą osobą to oczywiście kolejny termin wymyślony przez młode osoby użytkowników tej mobilnej aplikacji internetowej.
Spis treści:
Delusional relationship – nowy trend na TikToku?
Trendy na TikToku wyrastają jak grzyby po deszczu a wyobraźnia użytkowników to niekończąca się kopalnia pomysłów. Kolejnym hitem po „friends with benefits” czy „it’s complicated” jest wyimaginowany związek. Mowa o „delushional relationship” czy w skrócie „delushionship” Czym jest i skąd wzięła się jego nazwa? Otóż „delusional” w języku angielskim oznacza „złudzenie”, zaś „relationship” to związek. Innymi słowy ten nowy trend na TikToku to po prostu określenie rodzaju relacji, która istnieje wyłącznie w naszej wyobraźni. Samo zjawisko zaś dotyka często osoby samotne, nieśmiałe lub nieszczęśliwe w aktualnych relacjach. Termin „relacja urojona” brzmi dość infantylnie. Sam jej mechanizm działania wydaje się też dość niewinny, jednak okazuje się, że w niektórych przypadkach może mieć negatywne skutki.
Związek, który nie istnieje – rodzaje
Wiele osób jest nieszczęśliwych z powodu tkwienia w relacji, która jest toksyczna, niesatysfakcjonująca czy po prostu… nie rokuje. W takiej sytuacji często wyobrażamy sobie jak by to było tworzyć związek z inną osobą, która nam imponuje i pod której wrażeniem jesteśmy w danej chwili. Innym typem zmyślonego związku jest ten, w którym fantazjujemy o osobie, która nawet nie wie o naszych uczuciach. Często powodem takiego stanu rzeczy jest po prostu nieśmiałość. Blokuje ona nas na tyle, że nie decydujemy się powiedzieć obiektowi westchnień o swoich uczuciach. Zamiast tego wolimy pozostać w cieniu jedynie fantazjując na jego temat. Ostatni typ trendu na TikToku pod nazwą „delusional relationship” to ten, w którym wyobrażamy sobie osobę, która nie istnieje. Może też być dla nas samych po prostu nieosiągalna np. znany aktor, piosenkarz, influencer, celebryta. Mimo tego poświęcamy mu czas i myśli, choć jest to zwyczajnie odrealniona relacja. O delusionship mówimy też wtedy, kiedy w rzeczywistym związku jedna strona nie traktuje go zbyt poważnie, zaś druga wiąże z nim wielkie nadzieje i snuje plany na przyszłość.
Nowy trend na TikToku – czy to zdrowe?
Niebezpieczeństwo całego zjawiska pojawia się w momencie, gdy snucie wizji na temat wspólnego życia z daną osobą staje się stałym punktem dnia. Może też przybrać formę pewnego rodzaju nawyku. Kiedy jest on pielęgnowany może prowadzić do sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie zbudować realnej relacji. Rzeczywistość bowiem zawsze będzie odbiegać od naszego wyidealizowanego, wykreowanego w wyobraźni świata. Poza tym takie tworzenie zmyślonej relacji jest formą zapełnienia pewnej pustki w życiu osób samotnych. Jednocześnie jednak może prowadzić do ich alienacji w rzeczywistym świecie. Do głosu dochodzi bowiem nasz świat fantazji, który jest dla nas bezpieczny. Stwarza on nam przestrzeń, w której możemy czuć się wolni i szczęśliwi. Użytkownicy TikToka często dzielą się swoimi przemyśleniami na ten temat, ale także sukcesami i porażkami w delushionship. Często nagrywane przez nich filmiki są formą żartu z całego zjawiska. Istnieją jednak osoby, które w tworzeniu urojonego związku szukają alternatywy dla budowania prawdziwych relacji. Jest to zatem pewien rodzaj ucieczki od rzeczywistości.