Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Choroba trądzikowa ciągle pozostaje w czołówce problemów dermatologicznych, z którymi coraz częściej zmagają się osoby dorosłe. W ciągu ostatniego dziesięciolecia metody leczenia trądziku posunęły się naprzód. Obecnie jednym z najnowocześniejszych sposobów na walkę z niedoskonałościami jest fototerapia.

Tradzik u doroslych

Trądzik niejedno ma imię

Z problemem trądziku spotkał się prawie każdy. Podczas gdy większość z nas pożegnała się z przykrą przypadłością mniej więcej po ukończeniu 20. roku życia, niektórzy zmagają się z nią znacznie dłużej – niekiedy aż do okresu przekwitania czy andropauzy. Coraz częściej mówi się zatem o trądziku osób dorosłych (nazwa specjalistyczna brzmi: „adult acne”), którego objawy są zlokalizowane na brodzie, szyi, dekolcie i plecach. Jego przebieg przeważnie jest cięższy i charakteryzuje się większą liczbą zmian zapalnych, których ilość u kobiet nasila się dodatkowo przed menstruacją. Co więcej, jako choroba przewlekła ma bardziej negatywny wpływ na jakość życia osób dojrzałych niż tzw. trądzik młodzieńczy. Preparaty do pielęgnacji cery trądzikowej przeznaczone dla nastolatków rzadziej są skuteczne w wypadku skóry dojrzałej. Wśród przyczyn uporczywego trądziku u osób dorosłych lekarze wymieniają zazwyczaj cztery czynniki: długotrwały stres, niewłaściwa dieta, nieprawidłowy poziom hormonów i zanieczyszczenie środowiska. Nowoczesną receptą na przykrą przypadłość jest m.in. technologia elõs™, która pozwala efektywnie uporać się z wykwitami skórnymi i łojotokiem.

Dlaczego światło?  Dlaczego prąd RF?

Energia światła jest z powodzeniem wykorzystywana w dermatologii estetycznej od lat 80. ubiegłego wieku. Innowacyjna technologia elõsTM (Electro-Optical Synergy), opracowana w 2000 r. przez firmę Syneron, opiera się na działaniu dwóch źródeł energii – światła oraz bipolarnego prądu RF. – Intensywne światło stymuluje produkowane przez bakterie trądzikowe porfiryny do wytworzenia związku tlenowego, który je niszczy. Natomiast zadaniem prądu RF jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojotokowych. Jednocześnie dochodzi więc do trwałej destrukcji bakterii, jak i zminimalizowania wydzielania łoju przez skórę – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL. Technologia elõsTM umożliwia przeprowadzenie zabiegu na dowolnym obszarze ciała, w tym również na obszarze brody, która u mężczyzn jest szczególnie podatna na podrażnienia podczas golenia. Kuracja jest bezbolesna, nie posiada skutków ubocznych ani nie wymaga okresu rekonwalescencji. – W zależności od stopnia nasilenia trądziku terapia wykorzystująca urządzenia oparte na technologii elõsTM (np. platformę eLight) średnio wymaga dwóch zabiegów tygodniowo przez ok. 6 tygodni – dodaje ekspert.

Kilka praktycznych porad

Leczenie trądziku u dorosłych z reguły jest trudne i czasochłonne. Poza regularnymi sesjami (ich ostateczną ilość i częstotliwość powinien określić lekarz) w gabinetach medycyny estetycznej warto zadbać o właściwie dobrane kosmetyki o lekkiej konsystencji, które powinny nie tylko delikatnie oczyszczać tłustą cerę, ale także ją nawilżać. W ciągu dnia dwukrotne przemywanie zmienionych chorobowo miejsc specjalistycznym tonikiem skutecznie pomoże odblokować pory i złuszczyć naskórek. W porze letniej warto pamiętać o kremach z filtrem dedykowanych cerze trądzikowej, które można stosować razem z kremami matującymi czy bazą pod makijaż. U kobiet działanie pomocnicze w leczenie trądziku wykazuje niekiedy doustna antykoncepcja. Odpowiednio prowadzona kuracja fototerapią wraz ze wspomagającymi ją preparatami kosmetycznymi poprawi stan cery, pozwalając cieszyć się jej czystością oraz świeżością.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kucher.kucher  23 lipca 2013 08:18

  Dobrze że nigdy nie miałam tego typu problemow…

  Odpowiedz
 2. Masza  23 lipca 2013 08:32

  Ja na szczęście też nie mam,ale wiem co to znaczy.Moja koleżanka boryka się trądzikiem od czasu urodzenia dziecka.Regularnie odwiedza gabinety medycyny estetycznej.

  Odpowiedz
 3. maga  23 lipca 2013 22:52

  mnie również to ominęło!

  Odpowiedz
 4. marlenka  24 lipca 2013 07:55

  ja także nigdy nie miałam problemu z trądzikiem, ale znam dużo osób które od dobrego czasu się z tym borykają

  Odpowiedz
 5. dudqa  24 lipca 2013 08:32

  swietny artykuł

  Odpowiedz
 6. stokrotkapolna  7 listopada 2016 06:00

  Moja siostra ma problem z trądzikiem,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany