Trądzik u dorosłych – czy odpowiednia dieta i kosmetyki pomogą w wyleczeniu?

Coraz więcej osób po 20. i 30. roku życia zmaga się z trądzikiem. Nawet jeśli nie mieli jego objawów w wieku dorastania, mogą się zmagać z chorobą w późniejszym wieku. Na trądzik młodzieńczy znamy wiele sposób. Dermatolodzy i kosmetolodzy wiedzą, jak sobie z nim radzić. Jednak trądzik, który dotyka osoby dorosłe, bywa dużo trudniejszy do opanowania, a jego pojawianie się jest związane zarówno ze stanem skóry, jak i nawet dietą.

Cechy charakterystyczne

Trądzik u dorosłych objawia się nieco inaczej. Przede wszystkim u młodzieży krosty pojawiają się głównie na czole i policzkach, podczas gdy u starszych zazwyczaj są to niedoskonałości na brodzie i linii żuchwy. Najczęściej mają postać czerwonych i bolesnych wykwitów, oraz zamkniętych i napęczniałych zaskórników. Po większych stanach zapalnych mogą pojawiać się wytrącenia pigmentu czy nawet blizny. Do tego wypryski u dorosłych kojarzą się zwykle z brakiem higieny lub bardzo złą dietą.

Zmiany zapalne i grudkowate pojawiają się, kiedy zaburzone jest funkcjonowanie skóry. Naturalnie przez cały dzień w porach skóry wytwarzany jest łój, który chroni naskórek przed działaniem czynników zewnętrznych. U zdrowej osoby ilość tej substancji jest wystarczająca, by zakryć skórę, natomiast w przypadku, kiedy wydzielanie sebum jest zaburzone, pojawia się go za dużo. Cera błyszczy się i sprawia wrażenie tłustej. Pory skóry zatykają się zbyt dużą ilością łoju, a w ich wnętrzu namnażają się bakterie beztlenowe. Tak powstają wągry oraz stany zapalne.

Trądzik u dorosłych w większości dotyka kobiet, ale i mężczyznom się zdarza cierpieć na problemy zapalne skóry. Gładka skóra jest niedoścignionym marzeniem wielu takich osób, szczególnie w świecie, gdzie posiadanie zdrowej i pięknej cery jest wyznacznikiem społecznego statusu. Zmianom skorym towarzyszy więc niska samoocena i złe samopoczucie. Leczenie bywa długie, ale przy odpowiedniej pielęgnacji skuteczne. Jak skutecznie zawalczyć o piękną cerę? Dowiedz się na stronie http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/.

Trądzik a jedzenie

O ile w świadomości społeczeństwa utarło się, że w przypadku trądziku młodzieńczym to czekolada czy ostre jedzenie powoduje zaostrzenie objawów, tak tu również można znaleźć powiązanie między chorobą a naszą codzienną dietą. Im gorzej się odżywiasz, tym bardziej widać to na twarzy. Im więcej spożywamy wysoko przetworzonego jedzenia, tym narażamy się na stan zapalny. Dodatkowo pojawiają się też inne objawy układu pokarmowego, takie jak niestrawność, zgaga czy problemy z wypróżnieniem. Praktycznie każdy organ wystawiony jest na negatywne działanie substancji z produktów bogatych w konserwanty, barwniki, poprawiacze smaku i inne dodatki.

Tak samo źle reaguje sama skóra. W końcu jest największym organem w naszym organizmie. W badaniach naukowych udowodniono nawet, że otyłość wywołuje tak wiele zmian hormonalnych w organizmie, że wpływa nie tylko na płodność, ale i nadprodukcję sebum. A to głównie ono sprawa, że na twarzy pojawiają się krosty. Podobnie w krajach azjatyckich panuje przekonanie, że krowie mleko nie jest najlepsze dla ludzi: wierzy się, że powoduje między innymi brzydką cerę. I jeśli poczytamy więcej o laktozie, czyli cukrze złożonym jaki występuje tylko w mleku, to kiedy trafia ona do naszego organizmu wywołuje niestrawność albo przy obecności odpowiedniego enzymu sprawia, że poziom cukru we w krwi gwałtownie wzrasta. A zbyt wysoki poziom glukozy we krwi negatywnie odbija się na kondycji i wyglądzie twarzy.

Naturalne sposoby

Skóra osoby dotkniętej trądzikiem, wbrew pozorom, nie potrzebuje intensywnej pielęgnacji. Im mocniej na nią zadziałamy, tym bardziej będzie się bronić produkując więcej sebum, a przecież nie o to chodzi, aby jej zaszkodzić, ale by ukoić. Pielęgnacja powinna być mądra i przemyślana. Tymczasem to, co znajdziemy na półkach w drogeriach, w większości bardziej szkodzi niż leczy trądzik u dorosłych. Przede wszystkim skóra na twarzy powinna mieć odczyn kwaśny. W kwaśnym środowisku nie rozwijają się bakterie i grzyby, a te odpowiedzialne są za zaognianie się wyprysków. Niekiedy trądzikowi towarzyszy nad każenie drożdżakami. Stosując kosmetyki o kwaśnym pH zmniejszamy to ryzyko.

Zwracaj uwagę na to, czy kosmetyk myjący nie zawiera mydła ani silnych detergentów. Najlepiej by miał jak najprostszy skład, bardzo dobrze sprawdzą się emolienty. Niektórym pomaga stosowanie naturalnych olejów, jednak nie jest to metoda dla wszystkich, ponieważ panie mogą zatkać sobie pory. Po myciu twarzy pamiętaj, by zastosować tonik lub płyn miceralny, który wyrówna poziom pH. W sklepach zielarskich oraz tych z kosmetykami naturalnymi z pewnością znajdziesz coś dla siebie, na przykład warto wypróbować również olejek z drzewa herbacianego. Ma silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jego stosowanie wymaga jednak rozcieńczania.

Co jeszcze możesz zrobić?

Po pierwsze warto skierować się do dermatologa, który zbada stan skóry i być może przepisze na receptę odpowiednie lekarstwa. Dobre rezultaty można osiągnąć stosując kremy z kwasem azelainowym (na przykład do kupienia wyłącznie w aptece Skinoren). Jest to substancja, która ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz łagodzące obrzęk. W przeciwieństwie do innych kwasów, nie reaguje ze słońcem, dlatego można go stosować o każdej porze roku. Złuszcza naskórek i reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu pory skóry nie zapychają się i nie tworzą się zaskórniki. Leczenie takim specjalistycznym kremem z kwasem azelainowym szacuje się na co najmniej pół roku, jednak pierwsze efekty widać już po paru tygodniach. Wymagana jest tu systematyczność w stosowaniu.

Źródła:

  • https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf
  • https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/14494/Wp%C5%82yw%20%C5%BCywienia%20jako%20czynnika%20%C5%9Brodowiskowego%20na%20popraw%C4%99%20kondycji%20sk%C3%B3ry%20w%C5%9Br%C3%B3d%20doros%C5%82ych%20kobiet%20z%20tr%C4%85dzikiem%20pospolitym.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=54dc9ea33a367

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,61 z 5)
loading... zapisuję głos...