Trądzik pospolity. Jak się go pozbyć?

Trądzik pospolity to już nie tylko domena nastolatek. Może pojawić się w każdym wieku np. na skutek zaburzeń hormonalnych. Jeśli chcesz się go pozbyć i zyskać zdrową i gładką skórę, dowiedz się, jak go leczyć i w jaki sposób pielęgnować cerę, by szybciej wróciła do normy.

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity jest to choroba skóry, która dotyczy głównie okolic łojotokowych takich jak: twarz, plecy, czy klatka piersiowa. Wiąże się ona z nadmiernym wydzielaniem łoju oraz problemem z usuwaniem sebum z powierzchni skóry. Charakteryzuje ją występowanie dużej ilości zaskórników, grudek, krost, jak również torbieli ropnych. Bardzo często, po źle leczonym trądziku, pozostają blizny potrądzikowe, które trudno usunąć.

Przyczyny trądziku

Jedną z przyczyn pojawienia się trądziku jest nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe, która może być spowodowana przez zmiany hormonalne, m.in. nadprodukcję testosteronu. Kiedy zbyt duża ilość łoju zalega na powierzchni naskórka, wówczas staje się idealnym pożywieniem dla bakterii Propionibacterium acnes. Kolonizują one przewody wyprowadzające mieszków włosowych i tylko czekają na odpowiednią dla siebie pożywkę, aby się rozmnożyć. Bakterie te, żywiąc się łojem, wydalają (jako produkt uboczny przemiany materii) kwasy tłuszczowe, które powodują podrażnienie skóry. Wówczas na skórze pojawia się stan zapalny. Czynnikami, które mogą również przyczyniać się do pojawienia trądziku są: niewłaściwa dieta oraz stres. Stres, wpływa pośrednio na czynność gruczołów łojowych, poprzez wzrost poziomu steroidów nadnerczowych. Z kolei dieta obfitująca w produkty takie jak: kakao, czekolada, ostre przyprawy, aż u 50% chorych powoduje nasilenie trądziku.

Sposoby leczenia trądziku

W zależności od stopnia nasilenia trądziku, stosuje się albo leczenie miejscowe lub też włącza się leczenie ogólne. Jeśli trądzik przybiera formę łagodną i występują w nim tylko zaskórniki i wykwity grudkowo-krostkowe, leczy się go miejscowo. Kiedy są to zmiany ropne, wtedy podaje się preparaty doustne.

Leczenie miejscowe

Leczenie miejscowe jest wystarczające u 60 % osób zmagających się z trądzikiem. Stosuje się w nim leki takie jak:

  • komedolityczne (zmniejszające wielkość zaskórników), czyli: kwas azelainowy, retinoidy (stosowane zazwyczaj przy zmianach zaskórnikowych oraz grudkowych), nadtlenek benzoilu (wskazany przy występowaniu krostek), α-hydroksykwasy, kwas salicylowy.
  • przeciwłojotokowe: roztwory alkoholu z dodatkiem mentolu, tymolu lub też kwasu salicylowego.
  • przeciwbakteryjne: nadtlenek benzoilu, antybiotyki, kwas azelainowy.
  • przeciwzapalne: adapalen, tazaroten, kwas azelainowy, steroidy.

Leczenie ogólne

Wskazaniem do leczenia ogólnego jest umiarkowana lub też nasilona postać trądziku o charakterze grudkowo-krostkowym; trądzik ze zmianami hormonalnymi u kobiet; jak również trądzik skupiony. Głównym celem, na którym koncentruje się ten rodzaj leczenia, jest poprawa procesu rogowacenia mieszków włosowych, zlikwidowanie nadmiernej produkcji łoju, zmniejszenie stanu zapalnego, jak również działanie przeciwbakteryjne. Lekami używanymi do leczenia ogólnego są: antybiotyki, sulfony, retinoidy, leki hormonalne.

Antybiotyki służą przede wszystkim do zwalczania bakterii Propionibacterium acnes, jak również wspomagają wyciszanie stanu zapalnego. Do leczenia trądziku zwykle stosuje się tetracykliny I i II generacji takie jak np. minocyklina, doksycyklina, limecyklina. Można też zastosować klinadamycynę oraz erytromycynę. W momencie, gdy antybiotyki nie pomogą w likwidacji trądziku, a zmiany przybiorą formę cyst, stosuje się sulfony. Najcięższą postać trądziku leczy się za pomocą doustnych retinoidów np. izotrytetynoiny.

Jeśli główną przyczyną trądziku są zmiany hormonalne, wówczas dopiero odpowiednie leczenie hormonami może przynieść zadowalające rezultaty w postaci poprawy wyglądu skóry. W takich przypadkach stosuje się np. leki hamujące syntezę androgenów (octan cyproteronu, etynyloestradiol). Gdy winę za powstanie krostek ponosi nieprawidłowa praca nadnerczy, wtedy podaje się kortykosteroidy.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Bardzo istotnym elementem leczenia trądziku jest również właściwa pielęgnacja skóry. Jak wynika z obserwacji klinicznych, osoby posiadające trądzik, mają tendencję do zbyt częstego mycia skóry, gdyż sądzą, że w ten sposób pozbędą się nadmiaru sebum. Taki sposób oczyszczania powoduje jednak odmienny skutek. Skóra dostaje bowiem sygnał, że brakuje sebum (które wytwarzane w normalnych ilościach, na zdrowej skórze, pełni korzystną rolę ochronną) i zaczyna zwiększać jego produkcję. Ilość zalegającego łoju zamiast więc zmniejszać się, zaczyna wzrastać. Trwa więc proces błędnego koła. Aby faktycznie usunąć nadmiar sebum, należy postawić na kosmetyki, które po pierwsze będą przeznaczone typowo dla cery trądzikowej (np. seria Iwostin Correctin Purritin)  i które poprzez zawartość np. cynku regulować będą ilość wytwarzanego łoju.Ponadto warto użyć kosmetyków z zawartością hydroksykwasów, które wspomogą usuwanie martwego naskórka oraz zalegającego na skórze sebum. Dzięki temu odetkane zostaną ujścia gruczołów łojowych. To przyczyni się do normalizacji cery. Seria kosmetyków przeciwtrądzikowych, po którą sięgamy, powinna również bezwzględnie posiadać składniki bakteriobójcze, aby skutecznie likwidować jedną z głównych przyczyn trądziku, czyli bakterie Propionibacetrium acnes.

Proces leczenia trądziku jest zwykle długotrwały, a piękną i zdrowo wyglądającą skórę chciałby mieć od razu każdy. Dlatego, aby ukryć mankamenty cery, można użyć dobrze kryjącego podkładu. Jeśli zawiera on, tak jak podkład Iwostin Correctin Purritin składniki, które zapobiegają zatykaniu się porów, a przy tym regulujące nadmiar sebum, można być pewnym, że stan skóry się nie pogorszy, a substancje lecznicze w podkładzie tylko wspomogą proces leczenia cery.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • J. Biegalska, R. Żaba, Trądzik pospolity, „Przewodnik Lekarza”, s. 34-60
  • M. Czarnecka-Operacz, O. Jakubowicz, Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, nr 97, s. 335-341
  • https://www.pfm.pl/baza_chorob/dermatologia-praktyczna/tradzik—leczenie-ogolne-i-przeciwlojotokowe/32
  • https://www.pfm.pl/baza_chorob/dermatologia-praktyczna/leczenie-miejscowe-tradziku/31

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,49 z 5)
loading... zapisuję głos...