Trądzik neuropatyczny – jak wygląda, jak leczyć? Uciążliwa przypadłość, która ma podłoże psychologiczne

Trądzik neuropatyczny to bardzo specyficzny rodzaj trądziku. To raczej uciążliwa przypadłość z pogranicza dermatologii i psychiatrii. Pojawia się u osób, które niemal obsesyjnie wyciskają każdą krostkę, grudkę, zaskórniki. Często problem ten dotyczy osób, które borykają się z problemem niskiej samooceny, z codziennym stresem, lękami. Trądzik neuropatyczny to przypadłość, którą należy wyleczyć we współpracy z dermatologiem i psychologiem lub psychiatrą.

Spis treści:

Czy powinno się wyciskać pryszcze? Nie od dziś wiadomo, że powinno się tego unikać. Niestety, są osoby, które nie potrafią się do tego dostosować. Wydaje nam się, że samodzielne wyciśnięcie sprawi, że pryszcz szybciej zniknie i się zagoi. Nic bardziej mylnego. Do walki z zaskórnikami najlepiej sprawdzają się specjalne kosmetyki lub zabiegi w salonach kosmetycznych, w bardziej zaawansowanych problemach skórnych pomoże dermatolog. Trądzik neuropatyczny pojawia się u osób, które nawet najmniejszą krotkę, podskórną grudkę muszą koniecznie wycisnąć lub rozdrapać. Przynosi im to ulgę i złudne poczucie ulgi. Na czym dokładnie polega trądzik neuropatyczny? Jak wygląda, jak się go leczy?

trądzik neuropatyczny leczenie

Co to jest trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny to taki rodzaj trądziku, który oprócz zmian skórnych, ma również podłoże psychologiczne. O trądziku neuropatycznym mówimy, gdy mamy do czynienia z obsesyjnym wręcz wyciskaniem i/lub rozdrapywaniem zmian skórnych takich jak krosty, zaskórniki, podskórne grudki, pryszcze. Zdarza się, że zmiany te są tak niewielkie, że właściwie inna osoba, by ich nawet nie zauważyła. Oczywiście na skutek wyciskania stają się jeszcze bardziej widoczne. Osoby, których  dotyka problem trądziku neuropatycznego, spędzają wiele czasu przed lustrem obsesyjnie szukając krostki, którą mogą rozdrapać lub wycisnąć. To przypadłość, która łączona jest ze stanami lękowymi, nerwicą, czy niską samooceną lub depresją. Wyciskanie przynosi ulgę i pozorne poczucie kontroli.

Trądzik neuropatyczny – jak wygląda?

Pozornie trądzik neuropatyczny może wyglądać tak, jak inne rodzaje trądziku, np. trądzik młodzieńczy. Pojawiają się zmiany skórne, podskórne grudki, czerwone pryszcze, krostki. Tak naprawdę jednak największy wpływ na istnienie kolejnych krostek i pryszczy ma ich rozdrapywanie. Wyciskanie pryszczy powoduje roznoszenie bakterii po zdrowej skórze, czego wynikiem są powstające kolejne nowe zmiany trądzikowe. Ponadto, po zaskórnikach pozostają trwałe ślady – przebarwienia i blizny. Przyczyną występowania i pogłębiania się trądziku neuropatycznego jesteśmy więc my sami.

trądzik neuropatyczny jak wygląda

Trądzik neuropatyczny – leczenie

Trądzik neuropatyczny w pierwszej kolejności jest leczony dokładnie tak, jak każdy inny trądzik, czyli rozpoczynamy od wizyty u dermatologa. Następnie on może zlecić dalsze badaniem pod kątem psychologicznym. Trądzik neuropatyczny możemy wyleczyć doustnymi lekami lub miejscowymi oraz za pomocą zabiegów kosmetycznych i produktów kosmetycznych (np. peelingi chemiczne). Nie są to jednak metody, które przyniosą długotrwały skutek. Przy leczeniu trądziku neuropatycznego obowiązkowa jest również terapia z psychologiem lub psychoterapeutą, który pomoże znaleźć źródło problemu i nauczy zapanować nad tym odruchem.

Jak rozpoznać trądzik neuropatyczny?

Trądzik neuropatyczny charakteryzuje się nie tylko zmianami skórnymi na twarzy, ale jest związany z psychiką. Osoby, które cierpią na ten rodzaj trądziku mnóstwo czasu spędzają przed lustrem szukając kolejnych zaskórników, czy drobnych krostek, które mogłyby wycisnąć. Bakterie, które w ten sposób roznoszą po całej twarzy powodują, że na skórze pojawiają się kolejne “niedoskonałości”. Szybko zostają one rozdrapane lub wyciśnięte, wtedy pojawiają się kolejne… i tak w kółko. Wyciśnięcie pryszcza daje takim osobom poczucie ulgi i kontroli. Wraz z kolejnym “seansem” wyciskania problem się nawarstwia, pojawiają się kolejne zmiany skórne i blizny po już rozdrapanych.

Sposoby na pozbycie się trądziku neuropatycznego

Przy leczeniu trądziku neuropatycznego raczej nie obejdzie się bez konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą, choć w pierwszej kolejności możemy spróbować samodzielnie zawalczyć o pozbycie się choroby. Najczęściej dotyczy on twarzy, ale spotykany jest także na plecach, czy ramionach. Tak naprawdę często problem wyjściowy, czyli zmiany skórne u osób cierpiących na trądzik neuropatyczny to problem marginalny. Dopiero po kilku tygodniach, miesiącach wyciskania i rozdrapywania krostek i zaskórników, cała powierzchnia skóry pokrywa się widocznymi zmianami.

trądzik neuropatyczny czy wyciskać pryszcze

Trądzik neuropatyczny – leczenie doraźne

Jeśli chcemy samodzielnie zadbać o stan skóry, w pierwszej kolejności musimy postarać się nauczyć kontrolować chęć wyciskania pryszczy. Zanim udasz się do dermatologa, możesz spróbować pomóc sobie sprawdzonymi sposobami. 

Produkty, które mogą Ci pomóc pozbyć się drobnych zmian skórnych:

  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olejek manuka
  • Hydrolat z czystka
  • Żele z aloesu

Więcej o sposobach na pozbycie się zaskórników znajdziesz tutaj:

Jeśli wszystko wskazuje na to, że masz problem z trądzikiem neuropatycznym, skonsultuj się z dermatologiem, który pomoże Ci zaplanować dalsze etapy leczenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (42 głosów, średnia: 4,60 z 5)
loading... zapisuję głos...