Trądzik – naturalna walka i suplementy typu Nonacne – co warto wiedzieć?

Marzeniem każdej nastolatki jest promienna i zdrowa cera, pozbawiona niedoskonałości, takich jak chociażby trądzik. Aby osiągnąć taki efekt przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę oraz dietę. Bardzo ważne jest, aby dbać o swoją skórę zarówno od zewnątrz – stosując odpowiednie kosmetyki, jak również „od środka organizmu” – nie zapominaj o właściwej diecie, w której powinna znaleźć się odpowiednia ilości witamin i minerałów, a także w razie potrzeby suplementy diety.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (z łaciny acne vulgaris) jest to choroba skóry, która najczęściej dotyka osoby wkraczające w okres pokwitania, czyli nastolatków. Niekiedy jednak zmagają się z nią również osoby dorosłe, a nawet w wieku podeszłym. Objawia się w postaci krostek, zaskórników, bolących grudek, które pojawiają się na twarzy, dekolcie, plecach, a nawet ramionach, co niestety wygląd bardzo nieestetycznie, i mogą one pozostawić po sobie trwałe blizny. 

Dlaczego trądzik w ogóle powstaje?

Gruczoły łojowe, zwłaszcza w okresie dojrzewania, wytwarzają więcej sebum (często jest to sprawa dziedziczna), co powoduje zatykanie się przewodów łojowych i wówczas powstaje czop, np. przez zalegające warstwy zrogowaciałego naskórka. Jest to zaskórnik, niemający jeszcze charakteru zapalnego, ale gdy połączą się z nim bakterie znajdujące się na skórze, wówczas sprawa zaczyna się komplikować. Łój jest doskonałą pożywką dla bakterii, które zaczynają się rozmnażać, powodując powstawanie nieestetycznych i bolących zmiana na skórze

Tak naprawdę na występowanie trądziku może odpowiadać wiele czynników, m.in.:

  • nadmierne wydzielanie sebum (łoju) przez gruczoły łojowe,
  • przerost bakterii z typu Propinobacterium acnes,
  • stany zapalane występujące na skórze,
  • gospodarka hormonalna, zwłaszcza zmniejszony poziom estrogenów i podwyższony poziom wolnych androgenów,
  • właściwości mieszków łojowych,
  • predyspozycje genetyczne (jeśli oboje rodziców zmaga się z takimi problemami skórnymi to prawdopodobieństwo wystąpienia ich u dziecka wynosi 50 proc).

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Przede wszystkim należy być świadomym, tego że to jak się odżywiamy przekłada się na naszą gospodarkę hormonalną.

Jedzenie żywności o wysokim indeksie glikemicznym, takiej jak:

  • białe pieczywo,
  • ciasta,
  • biały ryż,
  • słodycze,
  • fast foody,
  • różnego rodzaju napoje słodzone,
  • chipsy itp.

powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, który z kolei staje się przyczyną dużego wyrzutu insuliny. Hiperinsulinemia wspiera wydzielanie łoju i sprzyja blokowaniu porów, prowadząc tym samym do zaostrzenia objawów trądziku i spowalniając proces gojenie się zmian skórnych.

Natomiast dieta o niskim indeksie glikemicznym, w której znajdą się warzywa, owoce, chude białko i tzw. zdrowy tłuszcz, nie zaszkodzi osobie mającej problem z trądzikiem, co więcej może zmniejszyć lub zahamować przykre dolegliwości. 

Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena i to jak dbamy o naszą skórę. Do mycia twarzy warto używać specjalnych toników i płynów micelarnych, które pomogą w walce z trądzikiem, a także pozbyć się nawyku dotykania twarzy, ponieważ na rękach mamy mnóstwo bakterii, które przeniesione na nią, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych. W razie konieczności można stosować różnego rodzaju żele, maści czy inne preparaty, które nakłada się punktowano na konkretne zmiany.

Na rynku dostępne są także suplementy diety, wspomagające walkę z trądzikiem. Działają one z reguły wolniej niż maści czy kremy i na ich efekt trzeba poczekać ok. 2-3 miesięcy. Przed wyborem odpowiedniego suplementu diety należy zapoznać się z jego składem i opiniami użytkowników. 

Nonacne – naturalna walka z trądzikiem?

Jednym z bardzo popularnych środków do walki z trądzikiem dostępnych na polskim rynku jest Nonacne, który wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Ten suplement diety zawiera w swoim składzie wiele naturalnych składników, w tym:

  • czerwoną koniczynę (pomaga ograniczyć nadmierne wydzielanie łoju),
  • wyciąg z pestek winogron (działa przeciwzapalnie),
  • liść pokrzywy (ma działanie przeciwzapalne i przeciwłojotokowe),
  • a także Sarsaparilla (są to zioła, które działają antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie)
  • oraz witaminę C i cynk. 

Tego typu preparaty pomagają działać od środka, dostarczając wsparcie pod postacią łatwych w stosowaniu składników. Wiele osób ceni sobie tego typu pomoc zamkniętą w kapsułkach, o czym świadczy dużo pozytywnych opinii w sieci. Z pewnością warto mieć na uwadze istnienie tego typu możliwości i bliżej się nimi zainteresować. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (160 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...