Trądzik na dekolcie. Oto najlepsze sposoby na krostki!

Trądzik na dekolcie może być uciążliwy i czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. dobranie fasonu bluzki lub sukienki. Jak się pozbyć krostek? Co zrobić, by mieć piękny i gładki dekolt? Podpowiadamy!

Spis treści:

Trądzik na dekolcie zazwyczaj nie stanowi poważnego problemu i rzadko utrzymuje się przez dłuższy czas, chociaż niekiedy wymaga specjalistycznego leczenia. Jak pozbyć się krostek prostymi sposobami oraz domowymi metodami? Sprawdźcie! Oto najlepsze sprawdzone triki!

Trądzik na dekolcie

Trądzik na dekolcie: powody powstawania krostek

Przyczyn trądziku na dekolcie może być wiele. Czasem jest to reakcja na kosmetyki pielęgnacyjne, proszek do prania, biżuterię lub artykuły spożywcze. Krostki mogą też towarzyszyć niektórym chorobom, zmianom hormonalnym lub być wynikiem podrażnienia skóry. Zmiany tego typu często powoduje też stres, przemęczenie, używki lub zbyt duża ilość kofeiny i cukru. Jak się ich pozbyć?

Trądzik na dekolcie

pixabay.com

Krosty na dekolcie: sposoby na wypryski

Krostki na dekolcie to uciążliwy kłopot. By się ich pozbyć, warto prowadzić zdrowy tryb życia, mieć dobrą dietę, przestrzegać podstawowych zasad higieny i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Jak je skutecznie usunąć? Jak się ich pozbyć, by nie pozostawić przebarwień i blizn? Oto kilka sposobów!

Częstsze pranie pościeli, ręczników i odzieży

Regularne pranie może zapobiegać gromadzeniu się drobnoustrojów, bakterii i roztoczy. Warto dbać o materiały, które mają kontakt z problemową sferą, a także pilnować, by były zawsze świeże oraz możliwie najczystsze. Dobrze jest też mieć specjalny, oddzielny ręcznik dla części ciała pokrytych wypryskami, by nie roznosić bakterii.

Naturalne mydło

Odpowiednia kostka myjąca czasami może zdziałać cuda. Naturalne lub hipoalergiczne mydła nie tylko świetnie myją, ale też nie drażnią sztucznymi zapachami lub kolorami. Nie wywołują podrażnień oraz reakcji alergicznych. Jaki produkt wybrać? W zależności od typu skóry i trądziku, pomóc może np. antybakteryjne mydło siarkowe, hipoalergiczne mydło szare, oczyszczające mydło z Aleppo lub działające jak peeling enzymatyczny – czarne mydło marokańskie.

Peeling enzymantyczny

Peelingi mechaniczne mogą podrażniać skórę i dodatkowo doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii, dlatego lepiej sięgać po enzymatyczne. Takie produkty są skuteczne, a przy tym delikatniejsze i nie powodują podrażnień. Pomóc mogą np. drożdżowe lub z olejkiem z pestek moreli.

Maść antybakteryjna

W pozbyciu się wyprysków, a także blin i przebarwień po krostach mogą pomóc apteczne kremy lub maści antybakteryjne, dostępne bez recepty. Najlepiej, by miały właściwości przeciwzapalne oraz łagodzące, a w swoim składzie zawierały np. cynk lub propolis, olejek herbaciany.

Kuracja kwasami

Coraz popularniejszym zabiegiem na piękną skórę są kuracje kwasami. Pomóc mogą AHA, BHA I PHA. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kwasy owocowe – jabłkowy lub winogronowy. Działają oczyszczająco, zwalczają przebarwienia i rozjaśniają skórę. Ich stosowanie warto skonsultować ze specjalistą, gdyż mogą podrażniać skórę, najlepiej kurację wykonywać w okresie jesienno-zimowym.

Domowe sposoby na trądzik na dekolcie

Domowe sposoby na trądzik na dekolcie

pixabay.com

Innymi sposobami jest np. stosowanie domowych maseczek (z glinki, owsianki, drożdży, miodu, jajka, aspiryny) i okładów na wypryski (z aloesu, cytryny, świeżego ogórka). Pomóc może np. smarowanie krostek plasterkiem cebuli lub czosnku. Przydatne może być też regularne smarowanie zmian skórnych naparem z ziół: bratka trójbarwnego, lawendy, kwiatu nagietka lub czarnego bzu. Przepisy na domowe maseczki i okłady na trądzik znajdziesz w poniższych artykułach:

Maseczka drożdżowa

Składniki: trochę drożdży, kilka kropli soku z cytryny, łyżka ciepłego mleka

Przygotowanie: Składniki wymieszać, nałożyć na miejsca objęte wypryskami. Preparat trzymać 10 minut. Maseczka z drożdży działa antybakteryjnie i łagodząco.

Więcej o wpływie drożdży na cerę znajdziesz w naszej publikacji:

Okład ziołowy

Składniki: napar z 2 łyżek rumianku, lipy, arniki, bawełniana chusteczka

Przygotowanie: Namoczyć chusteczkę w naparze. Materiał rozłożyć na skórze i pozostawić na ok. 15 minut. Zdjąć i przetrzeć problematyczne miejsce tonikiem. Okład działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, niweluje wypryski.

Maseczka ogórkowa

Składniki: 3 łyżki twarogu, pół startego ogórka, łyżka miodu

Przygotowanie: Składniki wymieszać. Maseczkę nałożyć na dekolt na 15-20 minut. Produkt łagodzi, nawilża, odświeża i rozjaśnia przebarwienia.

Trądzik na dekolcie: hormony

Jeśli wymienione sposoby nie pomogą, warto wybrać się do dermatologa. Wypryski mogą być np. oznaką problemów hormonalnych. Najczęściej taki trądzik to grudkowe, zaskórnikowo-grudkowe lub czerwone, ropne bolesne krosty. Ich przyczyną może być nadmiar męskich lub żeńskich hormonów.

A wy jakie macie sposoby na krostki na dekolcie?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...