Trądzik – czyli niechciane pozostałości po wczesnej młodości

Czy było coś gorszego od czerwonych krostek pokrywających naszą twarz w młodości na które nic nie pomaga? Nawet kulowa maseczka z drożdży! Nic? A jednak, dzisiaj jest to trądzik występujący po okresie dojrzewania. Trądzik na twarzy, trądzik na plecach i ramionach oraz blizny potrądzikowe. Co robić, aby pobudzić skórę do regeneracji? Możemy sięgnąć po gotowe produkty lub skorzystać ze starych recept babuni.

trądzik-krem

Zmiany trądzikowe dotyczą, niestety, w większości kobiet. Ma to wiele przyczyn, ale najważniejszą z nich są zaburzenia hormonalne w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych: jajników (mogą wydzielać nadmierne ilości progesteronu i testosteronu), trzustki (zaburzenia wydzielania insuliny), nadnerczy (zaburzenia w produkcji testosteronu) oraz przysadki mózgowej (zachwiania w wydzielaniu prolaktyny). Powody przeciążenia i nadprodukcji tych gruczołów najczęściej są związane ze stanem fizjologicznym – ciąża, karmienie piersią i menopauza, zaburzenia hormonalne podczas cyklu miesięcznego, stres, niewłaściwa dieta. Na szczęście, jak każdą zmorę, i tę możemy skutecznie pokonać.

Retinoidy świetnie nadają się do walki z wypryskami. Nie tylko wygładzają cerę, ale również zwiększają produkcję kolagenu, który wypełnia blizny ? mówi Róża Nowakowska, kosmetolog z Nantes.pl. – Dodatkowo warto sięgnąć po kremy zawierające nanowodę. Nanocząsteczki wody dostarczają do głębokich warstw naskórka składniki oczyszczające zawarte w kosmetykach, utrzymując jego równowagę i odżywienie ? dodaje. Pobudzona do regeneracji skóra łatwiej radzi sobie ze stanami zapalnymi, odwdzięczając się gładkim i świeżym wyglądem, bez wyprysków i zaskórników. Świetnie sprawdzają się także kwasy – salicylowy i glikolowy. Rozjaśniają one ciemne plamy, pozostające po głębokich bliznach.

Osobom chcącym sięgnąć po naturalne metody polecamy bratek.  Znany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Zielarzom nie obce są również jego właściwości lecznicze. Działanie przeciwbakteryjne tego kwiatu sprawiło, iż jest on używany przy łagodzeniu schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik czy wypryski. Najlepiej stosować napar z bratka zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W większości sklepów zielarskich, aptek oraz sklepów ze zdrową żywnością znajdziemy herbatkę z bratka. Na efekty jej działania należy czekać około trzech miesięcy. Początkowo zwykle następuje pogorszenie stanu cery ? to znak, że organizm oczyszcza się z toksyn. Jednak po tym okresie cera staje się gładsza, a liczba zmian trądzikowych maleje. Wystudzony napar z bratka możemy zastosować także jako kosmetyk ? warto przemywać nim codziennie skórę ze zmianami trądzikowymi.

Jedną z najlepszych, naturalnych metod na trądzik są zwykłe drożdże spożywcze. Produkt ten bogaty jest w ważne dla skóry witaminy z grupy A, B i D. – Najważniejsze są witaminy z grupy D, gdyż wpływają normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Likwidują samą przyczynę trądziku, a nie tylko jego objawy ? mówi Róża Nowakowska z Nantes.pl. Aby uzyskać optymalne efekty, trzy razy w tygodniu należy nakładać na twarz maseczkę z drożdży. Możemy ją przygotować same, mieszając drożdże z mlekiem albo zakupić w drogerii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (122 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Bankierka  17 grudnia 2011 12:41

    Moja droga do pozbycia się trądziku i śladami po nim była dość długa i trwa do dziś. Fundamentalną sprawą jest udanie się do dermatologa, oczywiście poleconego, ponieważ z autopsji wiem, że lekarz lekarzowi nie jest równy. To właśnie doświadczony dermatolog wskaże nam odpowiednią ścieżkę postępowania z naszą trądzikową cerą. Z pewnością spektakularnych efektów nie osiągniemy korzystając tylko z dobrodziejstw kosmetyków drogeryjnych czy mechanicznych sposobach usuwania zaskórników u kosmetyczki. Sprawa jest bardziej złożona. Polecam kremy złuszczające na receptę typu Differin, codzienne przemywanie twarzy rano i wieczorem płynem micelarnym oraz ochronę przed słońcem filtrami UV. Można również skłonić się ku używaniu retinoidów, które mają zbawienny wpływ na cerę z problemami. O czym warto również wspomnieć – leki są wydawane na receptę i dobierane do konkretnego stanu skóry przez dermatologa, ważna jest również systematyczność i nie zrażanie się początkowym pogorszeniem stanu skóry (specyfiki w/w mają za zadanie złuszczyć wierzchnią warstwę skóry i „wyciągnąć” na wierzch wszystkie paskudztwa, które tam zalegają po to, by później nie miały szansy rozkwitnąć na twarzy w najmniej odpowiednim momencie. Pozdrawiam/bankierka.

    Odpowiedz
  2. efffciaa  29 listopada 2016 15:09

    Ja na szczęście nie przechodziłam trądziku jakoś strasznie intensywnie i na dzień dzisiejszy nie mam już po nim śladu , jednak lata robią swoje 🙂 Ale opis kremu brzmi ciekawie .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany