Zaskakujące tradycje ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej

Śluby królewskich par od lat fascynują ludzi na całym świecie, a ceremonie zaślubin oglądane są przed telewizorami przez miliony osób. Poznajcie tradycje oraz zwyczaje, które muszą być przestrzegane podczas każdego Royal Wedding.

Królewskie wesele to wielkie wydarzenie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Royal Wedding to nie tylko oficjalne uroczystości i wystawna impreza. Członków rodziny angielskiej królowej obowiązuje wiele zasad, nakazów oraz zwyczajów, których muszą przestrzegać. Niektóre tradycje ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej obowiązują od średniowiecza i są nieco zaskakujące. Jeśli zaciekawił Was ten temat – zapraszamy do lektury!

Tradycje ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej

pixabay.com

Tradycje ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej

Przedstawiamy popularne i mniej znane zwyczaje weselne związane z królewskim dworem. Niektóre na pewno Was zaskoczą!

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej muszą dostać oficjalną zgodę na ślub od królowej. Zgodnie z tradycją, pretendenci do tronu do 6. linii włącznie, podobnie jak ich ukochane osoby, muszą uzyskać oficjalną zgodę monarchini, by wstąpić w związek małżeński.

Narzeczeni członków Royal Family powinni przejść na anglikanizm. Meghan Markle deklaruje się jako protestantka, a chodziła do szkoły katolickiej. Przed ślubem postanowiła zmienić wyznanie, by zadowolić ukochaną babcię swojego narzeczonego.

Każda kobieta, która wychodzi za członka brytyjskiej rodziny królewskiej, zawsze przyjmuje tytuł męża.

Podczas królewskiego ślubu Para Młoda podróżuje karocą. Najczęściej przejażdżka ma miejsce po części sakralnej. Karoca dowozi młodych małżonków na miejsce wesela.

Na ślubach Royal Family ważną rolę pełnią dzieci. Para Młoda do ołtarza odprowadzana jest przez najmłodszych członków rodziny królewskiej. Dzieci zazwyczaj niosą ślubne obrączki lub pomagają Pannie Młodej z welonem. Na ślubie Harry’ego i Meghan ten zaszczyt  przypadł w udziale najstarszemu synowi księcia Williama (Jerzy).

Pan Młody w trakcie ślubu ubrany jest w mundur. Tradycja sięga XIX w, książę Albert ubrał się na ślub w mundur, a w jego ślady poszło wiele pokoleń Panów Młodych.

W bukiecie Panny Młodej pojawia się gałązka mirtu. W brytyjskiej rodzinie królewskiej bukiety Panien Młodych zdobi mirt, który jest symbolem miłości oraz dobrobytu. Królowa Wiktoria zasadziła w swoim ogrodzie gałązkę, którą dostała od teściowej. Zgodnie z tradycją, kolejne Panny Młode Royal Family także miały mirt w bukiecie, w tym Elżbieta II, Lady Di i Kate Middleton.

Panna Młoda musi być ubrana w długą suknię w białym odcieniu i z elementem koronki. Tradycję zapoczątkowała królowa Wiktoria i od tej pory wszystkie panie przestrzegają tej zasady.

Świadkiem Pana Młodego może być tylko członek rodziny królewskiej lub osoba zaufana, którą Royal Family bardzo dobrze zna.

Każda kobieta z rodziny królewskiej, zaproszona na uroczysty ślub musi mieć nakrycie głowy – kapelusz lub toczek. Inne zaproszone panie także powinny zastosować się do tej zasady.

Obrączki Pary Młodej zawsze wykonywane są z walijskiego złota – jednego z najrzadszych kruszców na świecie. Tradycję zapoczątkowali król Jerzy VI i Elżbieta Bowes-Lyon.

Po uroczystej ceremonii organizowane są dwa przyjęcia. Pierwsza impreza ma miejsce zaraz po ślubie w godzinach okołopołudniowych, druga odbywa się wieczorem i goszczą na niej najbliżsi – rodzina i przyjaciele.

Tuż po ślubie nowożeńcy wraz z najbliższą rodziną wychodzą na balkon Buckingham Palace i machają do zgromadzonej przed bramami publiczności.

Na przyjęciu weselnym podaje się ciasto owocowe. Tradycja sięga czasów królowej Wiktorii i dotyczy wszystkich par brytyjskiej rodziny królewskiej. Owoce są symbolem dobrobytu oraz bogactwa. Dawniej, suszone pozyskiwane były z najdalszych zakątków świata i odzwierciedlały zróżnicowanie społeczne Wielkiej Brytanii.

Po ceremonii goście ślubni dostają kawałek tortu. Para Młoda często wysyła gościom podarek drogą pocztową wraz z podziękowaniem za przybycie.

Każdy ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej musi być zapamiętany. Po uroczystości w mediach publikowane są zawsze oficjalne fotografie.

Które tradycje ślubne brytyjskiej rodziny królewskiej są według Was najciekawsze? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...