Topinambur. Przepisy z „ziemną gruszką”.

Topinambur wraca do łask i staje się coraz popularniejszym warzywem. Czym jest? Jakie ma właściwości? Jak go przyrządzić?

Topinambur to roślina spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym. Nazywany jest niekiedy „ziemną gruszką” lub „karczochem jerozolimskim”. Pochodzi z Ameryki Północnej, a Indianie uprawiali go jeszcze w czasach prekolumbijskich. W Polsce warzywo pojawiło się w XVIII wieku. Niedawno zostało na nowo odkryte, stało się jednym z najgorętszych trendów żywieniowych, a potrawy z niego można znaleźć w najlepszych restauracjach! Jaki ma smak i właściwości? Jak przyrządzić „ziemną gruszkę”? Podpowiadamy i przedstawiamy kilka smacznych przepisów!

topinambur

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pinterest.com, pixabay.com

Czym jest topinambur?

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, należy do rodziny astrowatych. Hoduje się go jako roślinę ozdobną, pastewną lub uprawną. Jadalne bulwy przypominają kształtem korzenie imbiru i wyróżnia je słodkawy, delikatnie orzechowy smak, przypominający coś między ziemniakiem a gruszką. Dawniej Indianie wierzyli, że topinambur ma uzdrawiającą moc. Obecnie roślina cieszy się dużą popularnością na całej kuli ziemskiej, szczególnie w Niemczach, gdzie robi się z niej nawet alkohol – Topinambur brandy.

Jakie właściwości ma „ziemna gruszka”?

Topinambur jest bogaty w odżywcze składniki: błonnik, witaminy i minerały. Można stosować w przypadku zaburzeń trawiennych i sercowo-naczyniowych. Poleca się go cukrzykom, anemikom, osobom odchudzającym się i stosującym dietę oczyszczającym.

Bulwy rośliny obniżają poziom cukru we krwi, redukują „zły” cholesterol, regulują ciśnienie tętnicze, usprawniają pracę układu pokarmowego, zapobiegają chorobom jelit, ułatwiają detoksykację, pomagają w walce z otyłością, działają przeciwstresowo, podnoszą zdolność koncentracji. Mają pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową i tłuszczową organizmu. Posiadają właściwości moczopędne, wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie nerek. Wzmacniają odporność, przeciwdziałają stanom przewlekłego zmęczenia. Działają jak prebiotyk, mają dobroczynny na florę bakteryjną jelit.  Sok z topinamburu poleca się w leczeniu łuszczycy, owrzodzeń, oparzeń oraz stanów zapalnych skóry.

Jak wykorzystać go w kuchni?

Bulwy słonecznika mogą być stosowane jako zamiennik ziemniaków. Mają delikatny, słodki, lekko orzechowy smak. Można je spożywać po ugotowaniu, pieczeniu, smażeniu, a nawet na surowo. Podaje się je także marynowane, kiszone lub zapiekane z serem cheddar. Włosi i Francuzi na bazie rośliny przygotowują chipsy, frytki oraz zupy. „Ziemna gruszka” świetnie sprawdza się w roli dodatku do surówki lub jako puree z dodatkiem masła oraz śmietany.

Jak przygotować warzywo?

Przedstawiamy kilka prostych przepisów na dania z „karczochem jerozolimskim”.

Puree

Składniki: ½ topinamburu, mleko, 1 łyżka masła, szczypta soli himalajskiej, szczypta białego pieprzu, kilka kropli soku z cytryny

Przygotowanie: Warzywo obieramy, kroimy i gotujemy w mleku do momentu, aż stanie się miękkie. Dodajemy do niego odrobinę masła oraz soli. Następnie odlewamy mleko do osobnego naczynia, przekładamy topinambur do blendera. Miksujemy warzywo na gładką masę, dolewając stopniowo wcześniej przygotowane mleko. Gotowe danie doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

Talarki z topinamburu

Składniki: 2 topinambury, sok z cytryny, oliwa, zioła prowansalskie, sól, pieprz

Przygotowanie: Warzywa obieramy, kroimy w cienkie plasterki. Przekładamy do miski i skrapiamy sokiem z cytryny. Następnie doprawiamy ziołami prowansalskimi, solą oraz pieprzem, dodajemy trochę oliwy. Całość dokładnie mieszamy, rozkładamy na blaszce do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i pieczemy ok. 15 minut, aż się zarumienią.

Kremowa zupa z topinamburu i gruszek

Składniki: 500 g topinamburu, 2 gruszki, 800 ml wody lub bulionu, 150 ml śmietanki 30%, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, płatki migdałowe, plastry boczku

Przygotowanie: Warzywa i owoce obieramy, kroimy na małe kawałki, zalewamy wodą. Gotujemy do miękkości. Blendujemy na gładki krem, dodajemy odrobinę śmietany, doprawiamy, gotujemy chwilę. Płatki migdałowe rumienimy na suchej patelni, a plastry boczku podsmażamy. Zupę podajemy posypaną migdałami i udekorowaną boczkiem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...