TOP 7 Nowości książkowych na początek 2023. Co warto przeczytać?

Czytanie książek zimą to przyjemność, która pozwala na odpoczynek i relaks podczas chłodnych i długich wieczorów. W ciągu zimy, kiedy dni są krótsze i ciemniejsze, czytanie książek staje się jeszcze bardziej atrakcyjne, ponieważ pozwala nam na ucieczkę w świat wyobraźni i odpoczynek od codzienności. Jakie nowości wydawnicze warto przeczytać? Poniżej znajdziesz premiery książkowe, które zdecydowanie są warte uwagi!

O tej porze roku czytanie książek staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Gorąca herbata, ciepły kominek, koc i świetna lektura. To zestaw nie do zastąpienia!  Czytanie w takich warunkach jest nie tylko przyjemne, ale także pozwala na lepsze skupienie i koncentrację.

Nowości książkowe – styczeń 2023

Poniżej lista publikacji, którą wyłoniłyśmy z nowości na rynku wydawniczym. Wszystkie pozycje są niezwykle interesujące. Od każdej z nich nie mogłyśmy się oderwać. Sprawdźcie, na które premiery książkowe warto zwrócić uwagę.

R. Ćwirlej „Granica możliwości”

Tym razem pan Ryszard zabiera czytelników do Polski lat 90.

W jadącym z Niemiec passacie giną kierowca i pasażer. W aucie nie ma pieniędzy, dokumentów ani żadnego zakupionego na Zachodzie towaru, co budzi podejrzenia Brygidy Bocian, młodej, ambitnej i nieustępliwej pani prokurator. Wkrótce dochodzi do kolejnego niepokojącego zdarzenia – na jednej z poznańskich ulic eksploduje samochód z kobietą w środku. Czy te dwa tragiczne incydenty to zwykły zbieg okoliczności? A może obie sprawy mają ze sobą coś wspólnego?

Granica możliwości

Wielowątkowa fabuła, po mistrzowsku budowane napięcie oraz dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcja są najlepszą wizytówką twórczości Ryszarda Ćwirleja. Uwielbiany przez czytelników za niezwykłą umiejętność przedstawiania skomplikowanego policyjnego śledztwa oraz kreowania charyzmatycznych, zapadających w pamięć postaci, może się pochwalić godnym pozazdroszczenia talentem do opowiadania o Polsce lat 80. i 90. W „Granicy możliwości” poznański autor jak zawsze perfekcyjnie oddaje ducha opisywanych czasów, w tym ówczesną sytuację polityczną, nastroje społeczne oraz specyfikę pracy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy próbują odnaleźć się w demokratycznej Polsce lat 90. W książce obok nowych nazwisk pojawiają się także postaci dobrze znane z poprzednich powieści Ryszarda Ćwirleja.

E. Herzyk „Trzy sposoby kochania siebie”

“Trzy sposoby kochania siebie” to poradnik, który podobnie jak poprzednie publikacje tej autorki, bazuje na jej doświadczeniach w psychoterapeutycznej pracy oraz systematyzuje kluczowe  pojęcia, odwołując się do psychologicznej wiedzy. Tym razem Eugenia Herzyk zajęła się tematem miłości do samej siebie.

Trzy sposoby kochania siebie

Zdaniem autorki kochać siebie możemy na różne sposoby – zależny, narcystyczny i dojrzały, a każdy z nich przynosi inne konsekwencje. Jako psychoterapeutka humanistyczna autorka zachęca, by ich nie wartościować, ale dokonać wyboru, w jaki sposób chcemy kochać siebie, mając na względzie subiektywne korzyści i straty. Książka, pisana przez kobietę dla kobiet, może być pomocna dla wszystkich, którym mimo starań nie udało się obdarzyć miłością własną, oraz tych, które w ramach rozwoju osobistego chcą skupić się na obszarze pokochania siebie.

A. Krystaszek „Pustelnia mordercy. Nieczystość”

Anna Krystaszek zachwyca kolejną mrożącą krew w żyłach historią. Tym razem częstochowska autorka zabierze czytelników do Dukli, w okolice otoczonej gęstwiną lasów pustelni św. Jana, gdzie czterdzieści lat wcześniej stało się coś strasznego. Kto zapłaci najwyższą cenę za tamte tragiczne wydarzenia? „Pustelnia mordercy. Nieczystość” to trzymająca w napięciu opowieść o tym, jak zło rodzi zło.

„Pustelnia mordercy” to dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, porywający thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem. „Nieczystość” jest kolejnym po – „Zazdrości” i „Gniewie” – z siedmiu grzechów głównych, które posłużyły Annie Krystaszek za inspirację do stworzenia wstrząsającej historii kryminalnej. Podobnie jak w przypadku poprzednich książek, motywem przewodnim powieści są przede wszystkim ludzkie słabości, jednak wiele uwagi częstochowska pisarka poświęca także niezabliźnionym ranom z przeszłości – bolesnym doświadczeniom z dzieciństwa i przeżytym traumom, które odciskają piętno na dorosłym życiu bohaterów.  

Pustelnia mordercy. Nieczystość

Wyjątkowego klimatu nadaje powieści Krystaszek sceneria, w której częściowo toczy się akcja. Tłem dla przedstawionej w książce intrygi kryminalnej jest położona w województwie podkarpackim Dukla. To tam, na wzgórzu Zaśpit znajduje się słynna pustelnia św. Jana.

Kaija Puura “Jak wychować dziecko na fajnego dorosłego”

Książka nosi podtytuł: “Fiński sekret najszczęśliwszych dzieci na świecie!”, a sama autorka wykłada psychiatrię dziecięcą na Uniwersytecie w Tampere i pracuje jako lekarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Tampere. W badaniach skupia się na rozwoju najmłodszych dzieci oraz czynnikach wpływających na ich zdrowie psychiczne.

Żeby wyrosnąć na fajnego dorosłego, dziecko potrzebuje miłości, docenienia, zdrowych granic, i poczucia, że jest szanowane. Ponieważ życie nie przebiega według podręcznikowego scenariusza, autorka uczy, jak możemy wspierać kompetencje emocjonalne naszego dziecka i jak pracować zespołowo w rodzinie.  Opiera się na prawdziwych przykładach. Nie krytykuje, ale wskazuje rodzicom praktyczne narzędzia, z których mogą skorzystać także w trudniejszych przypadkach, takich jak dziecięce napady wściekłości, wieczne „nie”, posiłki, ustanawianie porządku dnia, czy trudne powroty z placu zabaw. Pokazuje też, jak się przy tym wszystkim za bardzo nie spinać i złapać zdrowy dystans.

Jak wychować dziecko na fajnego dorosłego

Fajni ludzie zauważają innych: mówią „dzień dobry” i „dziękuję”, najczęściej zwracają się do ludzi przyjaźnie i z szacunkiem. Potrafią wyrazić swoje opinie i życzenia. Nie popadają łatwo w konflikty, tylko biorą pod uwagę innych i są gotowi negocjować w kwestiach, które ich z nimi różnią. Sprawiają, że w ich towarzystwie ludzie sami czują się akceptowani i interesujący, a ponadto dają im poczucie przynależności do grupy. Interakcje i współpraca z fajnymi ludźmi wydają nam się łatwe, dlatego że działają oni spójnie i zachowują się przewidywalnie. Fajnych ludzi wyróżnia również szczerość wobec innych. Nie próbują zawstydzać, oszukiwać ani stawiać drugiego człowieka w złym świetle.

Amy McCulloch “Bez tchu”

Klimatyczny thriller & niewiarygodna dawka informacji o himalaizmie i górze Manaslu. Sześcioro nieznajomych. Jeden morderca. I walka o przetrwanie…

Dziennikarka Cecily Wong otrzymała życiową szansę – ma dołączyć do elitarnego zespołu, który chce zdobyć jeden z najwyższych szczytów świata – Manaslu. Ale sprawy szybko przybierają niepomyślny obrót. Niewyjaśniona kradzież. Okropny wypadek. Przerażający liścik: Na górze jest morderca. Wyruszyło sześcioro nieznajomych… Ilu powróci?

Bez tchu

Amy McCulloch jest kanadyjską autorką pochodzenia chińskiego. „Bez tchu” to jej debiutancki thriller, który stał się światowym bestsellerem. We wrześniu 2019 roku została najmłodszą Kanadyjką, która wspięła się na Manaslu w Nepalu – ósmą pod względem wysokości górę świata. Zdobyła także Aconcaguę, najwyższy szczyt na obszarze obu Ameryk, przy temperaturze -45ºC i wiatrach wiejących z prędkością 90 km/h, i zwiedziła każdy z siedmiu kontynentów. Fakt, że McCulloch rzeczywiście zdobyła szczyt Manaslu, pozwolił jej osadzić swój thriller na doświadczeniu z pierwszej ręki.

Ronja von Wurmb-Seibel „Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić” 

Książka zawiera wypracowane przez Ronję von Wurmb-Seibe metody na zminimalizowanie przykrych skutków natłoku informacji. Uczy jak dzielić informacje na „trujące” i „zdrowsze” i pokazuje, jak odrzucać te pierwsze, a konsumować te drugie.  Jej porady są łatwe do naśladowania i przede wszystkim – skuteczne.

Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić

Wiadomości. Decydują o tym, jak się czujemy, gdy budzimy się rano i o czym myślimy, kładąc się wieczorem do łóżka. Wpływają na to, na kogo głosujemy, na co wydajemy pieniądze oraz jak wychowujemy nasze dzieci. Informacje kształtują nasz obraz świata i oddziałują na nasze życie bardziej niż możemy przypuszczać. Ostatnimi czasy dominują te złe, przytłaczające, budzące niepokój. Jak przestać się nimi zadręczać? 

K. Oliver, T Oliver „Przebudzenie. Jak wznieść się ponad życiowe zawirowania dzień po dniu”

To pozycja, w której psycholożka Kate Oliver oraz terapeuta Toby Oliver dzielą się swoim innowacyjnym podejściem do kształtowania poranków: metodą „SHINE”. Unikatowy sposób na budowanie pozytywnych, długotrwałych nawyków zmienił życie wielu osób. 

Dzwoni budzik, otwierasz oczy i… znowu nakrywasz się kołdrą? Odwlekasz moment wstania z łóżka, w końcu niechętnie sięgasz po kubek z kawą. Myślisz o wszystkich niepowodzeniach, jakie mogą Cię dzisiaj spotkać. Czy można zacząć dzień w inny sposób? Jak sprawić, żeby nawet prozaiczne ścielenie łóżka przestało być przykrym obowiązkiem? 

Przebudzenie. Jak wznieść się ponad życiowe zawirowania dzień po dniu

Sposób, w jaki rozpoczynasz swój dzień naprawdę ma znaczenie! Nadaje ton reszcie dnia, kształtując nastrój, wpływając na koncentrację i produktywność. Premiera książki: 25 stycznia

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (46 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...