Top 5 rzeczy, które zwiększą bezpieczeństwo Twojego małego dziecka?

Spis treści:

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica najważniejsze. W końcu od kiedy dziecko pojawia się na świecie rodzice nie przestają się o nie martwić i ten stan właściwie nie mija, nawet gdy dziecko jest już dorosłe. My jednak dziś skupimy się na bezpieczeństwie małego dziecka. Poznajcie top 5 rzeczy, które mogą je zwiększyć.

Top 1: fotelik samochodowy

Pierwszą kwestią, jaką rodzice zajmują się jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie jest zakup fotelika samochodowego. To, że jest elementem niezbędnym w samochodzie wie każdy, ale jaki fotelik samochodowy warto wybrać? Wiele osób decyduje się na foteliki 0+, które mają posłużyć do mniej więcej 1 roku życia. Są to foteliki od 0 do 13 kg. Jednak rodzice, którzy mają wiele wydatków zastanawiają się, czy na foteliku mogą zaoszczędzić. Na pewno nie może się pojawić pokusa zakupu używanego modelu, bo przecież nie zna się historii danego fotelika i tego jak był przechowywany, gdy nie był użytkowany. Oszczędność może dotyczyć też zakupu fotelika samochodowego z grupy mieszanej typu 0-25 kg. Jednak tutaj trzeba pamiętać, że owo zero nie musi oznaczać możliwości użytkowania fotelika od pierwszych chwil życia dziecka. Czasami takie foteliki można wybierać dopiero dla dzieci, które potrafią już siedzieć. Fotelik niemowlęcy musi mieć odpowiedni profil, powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, a jeśli już wybiera się fotelik z grupy mieszanej, to powinien być wyposażony we wkładkę dla noworodka. Warto wybierać foteliki, które przeszły pozytywnie rygorystyczny TEST PLUS.

Bezpieczny sen niemowlaka

Bezpieczny sen niemowlaka

Jakość snu twojego maluszka ma ogromny wpływ na jego rozwój? Dzieje się tak, ponieważ w nocy wydzielane są m.in. hormony wzrostu, które powodują rozrost oraz regenerację tkanek. Dlatego też zadbaj o to, by twój niemowlak
Co ma wpływ na spokojny sen malucha?

Co ma wpływ na spokojny sen malucha?

Choć znane jest powiedzenie „spać jak niemowlę”, doświadczeni rodzice wiedzą, że niekoniecznie jest to sen błogi. Nawet jeśli dziecko nie śpi jak zaczarowane, to w łóżeczku spędza bardzo dużo czasu, dlatego wybór odpowiedniego materaca jest
Jak odczytać potrzeby noworodka? – badanie skalą Brazeltona

Jak odczytać potrzeby noworodka? – badanie skalą Brazeltona

Komunikacja z dzieckiem od dnia jego narodzin jest ciągłą obserwacją zachowania i interpretacją sygnałów, które wysyła. W pierwszym okresie jest to najczęściej sen, jedzenie i płacz, które często wiążą się z dużym stresem rodziców. Dlatego

Top 2: Ochraniacze do łóżeczka

Kolejny ważny element zapewniający bezpieczeństwo to ochraniacze do łóżeczka. Należy go zamontować, gdy dziecko jeszcze śpi w łóżeczku, ale staje się bardziej mobilne. Dzięki miękkim ochraniaczom do łóżeczka dziecko może uniknąć bolesnych siniaków. Nie trzeba obawiać się o ich zsunięcie się, gdyż wyposażone są w mocne troczki. Jeżeli szukacie ochraniaczy do łóżeczka, które po odwiązaniu mogą być zabawką sensoryczną, którą maluch będzie się bawił pod nadzorem rodzica, to wybierzcie takie, które z jednej strony mają szeleszczące wypełnienie. Nie bez znaczenia jest też możliwość dopasowania ochraniaczy do designu pokoju dziecięcego.

Top 3: barierki i blokady przy schodach

Na pewno warto stosować barierki i blokady przy schodach. Sprawdzą się zamykane bramki, które są niemożliwe do sforsowania przez malucha. Wymagają bowiem większych umiejętności manualnych i nawet kilkulatek nie jest w stanie poradzić sobie jeszcze z taką przeszkodą. Jeżeli w Waszym domu są strome schody to taki element będzie absolutnym must have. Dzięki temu ryzyko wypadku zostanie zniwelowane.

Top 4: zaślepki do gniazdek i blokady do okien

Bez wątpienia warto zainwestować jeszcze w zabezpieczenia gniazdek elektrycznych, a także okien. Takie elementy nie są drogie, a mogą znacząco zwiększać bezpieczeństwo dziecka. Można maluchowi mówić, że nie wkłada się palców do kontaktu, ale często robi na przekór, dlatego o zabezpieczenia należy zadbać. To samo dotyczy okien. Wystarczy bardzo niewiele, by uniemożliwić dziecku otwarcie okna. A mieszkając na piętrze bezwzględnie trzeba o to zadbać.

Top 5: kokony i rożki niemowlęce

Elementami zapewniającymi bezpieczeństwo dziecku są także kokony i rożki niemowlęce. Dzięki nim dziecko może czuć się niczym w brzuchu mamy. Jest przyzwyczajone do ciasnej przestrzeni w życiu prenatalnym, dlatego, gdy już przyjdzie na świat tego rodzaju wydawać by się mogło ograniczenia, zwiększają jego poczucie bezpieczeństwa, gdy nie może czuć bezpośredniej bliskości matki. Kokony dodatkowo świetnie sprawdzają się po rozłożeniu do zabawy. Można je też zabrać w każdą podróż.

Warto wspomnieć o monitorach oddechu, a także butelkach antykolkowych. To bez wątpienia elementy, które także zwiększają dziecięce bezpieczeństwo. W pierwszym przypadku chodzi o ochronę przed tzw. śmiercią łóżeczkową, ale i monitorowanie snu i aktywności dziecka. Z kolei dzięki odpowiednio wyprofilowanej butelce dziecko może pić raz z piersi, a raz z butelki, jednocześnie przepływ mleka nie jest zbyt duży i ogranicza się ryzyko zakrztuszenia się.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany