Top 3 posty oczyszczające opracowane przez specjalistów. Sprawdź, który do Ciebie pasuje!
Wiosna to doskonały czas na porządki – nie tylko w domu, torebce czy ogródku, ale także w organizmie! Jeżeli marzysz o detoksie, który pozwoliłby CI oczyścić ciało po zimie pełnej żywieniowych grzechów, teraz nastał idealny moment! Sprawdź i wypróbuj jeden z trzech poniższych, bezpiecznych postów!
Spis treści:
Sporadyczne niedojadanie wydaje się nam niezdrowe, a nawet niebezpieczne. Nie od dziś wiadomo przecież, że ciało lubi regularność i nie potrafi przestawić się na nowy styl życia tak zupełnie z dnia na dzień. Tymczasem badania dr Michaela Mosleya dowodzą, że jest inaczej. Ludzie pierwotni nie mieli wszak stałego dostępu do pożywienia, dlatego okresy głodu w naturalny sposób przeplatały się u nich z czasem sytości. Tymczasowe posty obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi. Co więcej, okazuje się, że mogą pełnić istotną rolę w profilaktyce Alzheimera. Tylko na jaką metodę warto się zdecydować? Przedstawiamy 3 topowe posty oczyszczające!
Top 3 posty oczyszczające opracowane przez specjalistów. Sprawdź, który do Ciebie pasuje!
1. Post orkiszowy według św. Hildegardy
Wiedza zdobyta i odnotowana przez średniowieczną mniszkę, Św. Hildegardę do dziś cieszy się uznaniem środowiska naukowego. Na jej zdrowotnych koncepcjach bazuje m.in. dietoterapeuta Marek Zaremba, który opracował siedmiodniowy orkiszowy detoks i opisał go w książce „Medycyna naturalna św. Hildegardy”. Jest to rodzaj postu odpowiedni dla osób, które nie mają nadwrażliwości na gluten i chętnie sięgają po orkisz oraz potrawy na bazie warzyw. Jego celem jest szybki efekt oczyszczający, gdyż cała kuracja trwa zaledwie tydzień.
Podstawowe zasady postu orkiszowego
- Każdego dnia jedz ugotowany orkisz. Najlepiej jeśli stworzy on bazę trzech (ewentualnie dwóch) posiłków, które spożywasz w ciągu dnia. Kup go w sklepie ze zdrową żywnością, a przed ugotowaniem płucz bądź przelewaj wrzątkiem. By przygotować wsyp do garnka, zalej wodą w proporcji: 3 szklanki wody na szklankę orkiszu i gotuj do miękkości.
- Sięgnij po oczyszczające warzywa – najlepiej gotowane bądź pieczone, sporadycznie surowe. Spożywaj je na śniadanie, obiad i kolację. Idealne będą: buraki, marchew, seler, brokuły, kalafior, cukinia, dynia, pietruszka (korzeń i nać), jarmuż, cebula, sałata, pieczona papryka i samodzielnie przygotowany sos pomidorowy.
- Oczyść dietę z mięsa, ryb, nabiału i słodyczy. Poza orkiszem nie spożywaj żadnych zbóż. Odstaw też ziemniaki, pora, kapustę, groch oraz ostre warzywa (chrzan, rzodkiewkę i surową paprykę). Dodatkowo powinnaś zrezygnować z truskawek, bananów, rabarbaru, śliwek i wszystkich cytrusów poza cytrynami. Poszczególne produkty powinny być jednak wykluczane z diety stopniowo – jeszcze przed rozpoczęciem postu (najlepiej na 3-4 dni przed). Po jego zakończeniu wprowadzaj je do diety z powrotem w analogiczny sposób.
Dodatkowe ważne informacje
- Do potraw warto dodawać bertram i galgant – najważniejsze przyprawy św. Hildegardy. Dostaniesz je w sklepie ze zdrową żywnością. Glagant usprawnia krążenie i sprzyja trawieniu. Bertram wspiera zaś przyswajanie witamin i minerałów z pożywienia, a także wspomaga oczyszczanie jelit. Sięgnij także po: kurkumę, estragon, kminek, sól himalajską, bazylię i cynamon.
- Pij wodę mineralną, napary z ziół i kompoty bez dodatku cukru. Zwykłą kawę zastąp kawą orkiszową (możesz dodać do niej roślinne mleko).
- Posiłki jedzone w czasie tego detoksu muszą być urozmaicone. Przyrządzaj nie tylko orkisz z warzywami, ale również warzywno-orkiszową zupę, pulpety z selera i orkiszu czy gulasz z dyni i ciecierzycy z orkiszem.
- Na przekąskę możesz jeść jabłka, pigwy, granaty, cytryny, migdały, orzechy włoskie i laskowe oraz pestki dyni czy słonecznika.
2. Post warzywno-owocowy dr Ewy Dąbrowskiej
Ta dieta trwa 6 tygodni i została opracowana już w latach 90. z myślą o oczyszczaniu organizmu oraz gubieniu kilogramów bez przykrego efektu jo-jo. Jej autorką jest dr n. med. Ewa Dąbrowska, która wciąż rozwija swój pomysł, udoskonalając go i dodając nowe przepisy. W księgarniach już wkrótce pojawi się książka „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej”, która podpowie, jak przejść przez wszystkie etapy kuracji.
Podstawowe zasady postu warzywno-owocowego:
- Program obejmuje 4 dni przygotowań, 10 dni postu, 14 dni „wychodzenia” i 14 dni stabilizacji. Stopniowe rozpoczynanie kuracji i jej wieńczenie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie procesu, bez narażania się na efekt jo-jo.
- W czasie przygotowań należy całkowicie zrezygnować z żywności przetworzonej, zawierającej konserwanty i zacząć korzystać wyłącznie ze zdrowych tłuszczów. Nie jedz słodyczy, słodkich przekąsek, kiełbasek, szynek ani wędzonych produktów. Do każdego posiłku zjadaj warzywa oraz kiszonki. Wypijaj 3 litry wody dziennie. Możesz też pić warzywny sok.
- Przez 10 dni jedz wyłącznie warzywa z małym dodatkiem owoców. Najlepsze będą: buraki, brukselka, kalafior, kalarepa, ogórki, pomidory, marchew, cukinia, jarmuż i kapusta. I to w surowej postaci. Niech świeże warzywa i owoce zajmują od 50 do nawet 80% Twojego talerza. Pozostałe 20-50% to miejsce na warzywa gotowane (na przykład na parze), zaś 15-20% na kiszonki. Owoce potraktuj jak kolorowy dodatek.
- Podczas tzw. wychodzenia i stabilizacji stopniowo wprowadzaj do swojego menu orzechy, nasiona, jajka, mleko, a także rośliny strączkowe, ryby i owoce morza.
- Na każdym etapie kuracji powinnaś dużo pić. Zaleca się nawet 8 szklanek wody dziennie, a dodatkowo warzywne koktajle.
3. Post przerywany JB Rivesa
To świetny sposób na to, by schudnąć, bez przeprowadzania rewolucji w naszej codziennej diecie. Możemy stosować go tak długo, jak same zechcemy. W tej chwili owa metoda jest uważana za najgorętszy dietetyczny trend we Francji. Nic dziwnego, nie wymaga szczególnych wyrzeczeń ani godzin spędzonych na uważnym gotowaniu. Wystarczy przestrzegać sposobu odżywiania opracowanego przez JB Rivesa i jego założeń opisanych w książce „Dieta IF Post przerywany”.
Podstawowe zasady postu przerywanego:
- Jedz wyłącznie przez 8 godzin w ciągu doby. Ten zakres czasu nazywa się oknem żywieniowym i można go dopasować do własnego trybu życia. Można na przykład przyjąć, że nasze okno żywieniowe obejmie czas od godz. 10 do 18. O 10 zjemy wówczas śniadanie, między 13 a 14 obiad, na kolację przypadnie zaś godzina ok. 17:30. Od 18 będzie nam wolno już pić tylko wodę i tak aż do godziny 10 następnego dnia.
- Wybieraj zdrowe, wartościowe produkty. Przygotowuj posiłki samodzielnie w domu, odrzuć fast foody, słodycze i inne, wysokoprzetworzone jedzenie. Jeśli nie złamiesz zasady okna żywieniowego i nie sięgniesz po śmieciowe produkty, ten rodzaj postu pozwoli Ci zgubić nadprogramowe kilogramy, a także centymetry w obwodzie. Uwaga: nie wolno przedłużać okresów niejedzenia, gdyż głodzony zbyt długo organizm może zacząć spalać białka, które budują mięśnie.