Tomasz Kot w wywiadzie na temat roli prof. Zbigniewa Religi

 

Krytycy oraz publiczność nie szczędzą słów uznania dla Tomasza Kota, który w filmie „Bogowie” wcielił się w postać prof. Zbigniewa Religi. Aktor za swoją kreację został uhonorowany nagrodą za najlepszą rolę pierwszoplanową 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Do pracy na planie przygotowywał się miesiącami. W oparciu o zdjęcia, materiały filmowe i radiowe oraz opowieści współpracowników i rodziny profesora, stworzył obraz człowieka, którego możemy obecnie oglądać na ekranach kin. Poznając Religę, również wszystkie kontrowersje związane z tą postacią, doszedłem do wniosku, że to był bardzo odważny człowiek. Takiej odwagi obecnie jest bardzo mało. Wszyscy żyją według określonych przepisów i zasad. Religa dzięki swojej odwadze tworzył nowe korytarze, którymi mógł podążać – opowiada o swoich przygotowaniach Tomasz Kot.

Bogowie_Next-Film_rez.-Lukasz-Palkowski-1

– W swoim marszu do wyznaczonych celów dostał setki znaków, które mówiły mu – przestań. On wiedział, że można się temu przeciwstawić, czuł, że swoją perspektywą przeskakuje resztę. Dokonał niesamowitych rzeczy w strasznie trudnych warunkach. Warto zapamiętać taką postawę – dodaje aktor.

Bogowie_Next-Film_rez.-Lukasz-Palkowski-2

W październiku 1996 roku, Zbigniew Religa był gościem programu MdM współprowadzonego przez Wojciecha Manna i Krzysztofa Maternę. Poniżej przedstawiamy fragment, w którym profesor i zespół kardiochirurgów inscenizują prawdziwą transplantację.

„Bogowie” to pasjonująca opowieść o polskim lekarzu, profesorze Zbigniewie Relidze. W latach 80. dokonał on pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Przeprowadzona przez Religę operacja to nie tylko medyczne osiągnięcie, które pozwoliło uratować życie tysięcy pacjentów. Wyjmując serce z ludzkiego ciała, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony krytyków oraz publiczności. Od niespełna miesiąca widzowie wciąż tłumnie oblegają sale kinowe. Po czterech tygodniach od premiery, obraz Łukasza Palkowskiego jest wciąż najchętniej oglądaną w Polsce produkcją. Do tej pory film obejrzało już 1 380 000 osób.

 

„BOGOWIE“

 • Premiera: 10 października 2014 r.
 • Reżyseria: Łukasz Palkowski
 • Scenariusz: Krzysztof Rak
 • Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski,
 • Rafał Zawierucha, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert,
 • Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Damian Damięcki
 • Produkcja: Polska 2013
 • Producent: Watchout Productions, Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Rak
 • Dystrybutor: NEXT FILM

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  7 listopada 2014 19:30

  Dobry aktor i jak widać bardzo przekonujący.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  7 listopada 2014 20:44

  Kot jest genialny.

  Odpowiedz
 3. gusia.  9 listopada 2014 21:01

  Bardzo fajny film-polecam,bo byłam na nim.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  3 kwietnia 2016 21:07

  Byłam na tym filmie , ale moim zdaniem to była kompletna biograficzna nuda – nie lubię takich filmów , a za Tomaszem Kotem też nie przepadam , do tej pory oglądałam wiele filmów z jego udziałem i w większości były – niestety kretyńskie .

  Odpowiedz
 5. kasia87g  7 sierpnia 2016 13:45

  Kot świetny aktor

  Odpowiedz
 6. Anett13  17 listopada 2016 16:45

  A dla mnie rewelacyjny film, i Kot w roli Religi – genialny!

  Odpowiedz
  • ewalub  11 grudnia 2016 12:34

   Fil zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Religa był wyjątkowym człowiekiem, a tu rola Kota jest genialna.

   Odpowiedz
 7. xt125x  11 grudnia 2016 23:28

  Jak pierwszy raz oglądałam ten film to się popłakałam. Polecam każdemu. Religa to był niezwykły człowiek. Takich ludzi szczególnie brakuje, gdy umierają.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany