Toksyczna przyjaciółka. Poznaj 4 typy energetycznych „wampirzyc” i sprawdź, jak się przed nimi bronić!

Określenie „toksyczna przyjaciółka” jest Ci znane, ale nie do końca wiesz, do kogo można je przypisać? Przedstawiamy 4 najczęściej spotykane typy takich osób i wyjaśniamy, jak sobie z nimi poradzić!

Nawiązałaś nową przyjaźń, ale coraz częściej odnosisz wrażenie, że z tą relacją jest coś nie w porządku? Nachodzą Cię dziwne wyrzuty sumienia i wątpliwości, których wcześniej nie doświadczyłaś? Uważaj, może za tymi odczuciami stoi toksyczna przyjaciółka. Poznaj 4 najczęstsze typy takich osób!

toksyczna przyjaciółka

źródło: www.pixabay.com

Toksyczna przyjaciółka. Poznaj 4 typy energetycznych „wampirzyc” i sprawdź, jak się przed nimi bronić!

 

Typ 1: Skrzywdzona dziewczynka

giphy.com

Gdy ją poznajesz już jest w tarapatach. Prosi Cię więc o pomoc, a Ty nie widzisz powodu, by jej odmówić. Mija kilka tygodni i wreszcie orientujesz się, że ani razu nie porozmawiałyście o tym, co słychać u Ciebie. Za to Ty poznałaś całą historię jej życia, łącznie z przykrymi zdaniami wypowiedzianymi na odchodnym przez ostatniego byłego chłopaka. Łapiesz się na tym, że najpierw nieustannie wypisujesz do niej pocieszające SMS-y, a w końcu robisz prezenty i pożyczasz pieniądze. Czujesz, że to zabrnęło za daleko, ale jej smutna mina i wszystkie niesprawiedliwe przypadki, które ją spotykają studzą narastającą w Tobie złość.

Jak sobie z nią radzić?

Jeśli czujesz potrzebę pomocy tej osobie i widzisz, że Twoje działania faktycznie przynoszą efekty, pomagaj, ale tylko do pewnego stopnia. Jeżeli potrzeby „przyjaciółki” zaczynają mieć wpływ na Twoje finanse albo niszczą Twoje relacje z chłopakiem lub innymi przyjaciółmi musisz powiedzieć stop. Zrobisz to, nie pozwalając się jej więcej wypłakiwać. Przestań być słuchaczem na zawołanie, nie oferuj wsparcia i nie odbieraj każdego telefonu. Bez tego Skrzywdzona dziewczynka odsunie się, szukając nowej „ofiary”.

 

Toksyczna przyjaciółka

Typ 2: Księżniczka

giphy.com

Księżniczki to osoby egocentryczne i zapatrzone w siebie. Przekonane o swojej wyższości, potrafią świetnie manipulować otoczeniem, umacniając wszystkich w przeświadczeniu, że należy im się podziw. Znajomość inicjują w taki sposób, byś była przekonana, że ich zainteresowanie jest dla Ciebie nie lada zaszczytem. Osoby te zwykle są zresztą atrakcyjne lub utalentowane w jakiejś dziedzinie, dzięki czemu w pewnym momencie naprawdę ulegasz ich czarowi i zaczynasz czuć się gorsza. I o to właśnie chodzi Księżniczce. Pod fałszywą troską i udawaną atencją, skrywa satysfakcję, kontynuując obniżanie Twojej samooceny. Ty tymczasem nieświadomie stajesz się jej „dwórką”. Pomagasz wybierać stroje na imprezę, przynosisz kawę albo załatwiasz jej sprawy na uczelni. 

Jak sobie z nią radzić?

Zacznij od przypomnienia sobie swoich zalet i osiągnięć. Wypisz je na kartce, a później obejrzyj swoje najlepsze zdjęcia. Skup się na samorozwoju i ciesz tym, co już masz i kim jesteś. Postaraj się też uniezależnić od Księżniczki. Spotkaj z innymi znajomymi lub nawiąż nowe kontakty, a niepostrzeżenie uciekniesz spod jej wpływu.

 

Toksyczna przyjaciółka

Typ 3: Stalkerka

giphy.com

Początki tej przyjaźni są bardzo miłe i niepozorne. Stalkerka ma dla Ciebie czas i nieustannie wymyśla nowe atrakcje, które mogłybyście razem realizować. Chodzicie więc do kina, na kawę i zakupy, gracie w Scrabble i pływacie razem na basenie. Niby jest przyjemnie, ale zaczynasz odnosić wrażenie, że poza Tobą ona nie ma już żadnych znajomych. Nagle braknie Ci czasu na czytanie ulubionych książek, a nawet porządne sprzątanie. Stalkerka zaczyna tymczasem wtrącać się w Twoje prywatne sprawy i odcinać Cię od całego otoczenia.

Jak sobie z nią radzić?

Typ Stalkerki nie wydaje się niebezpieczny. Jest raczej irytujący i nużący przez swoją natrętną obecność i zaborczość. Pozbędziesz się go jednak w łatwy sposób. Wystarczy porzucić wyrzuty sumienia i przestać poświęcać tej osobie cały swój czas. Nie rób jej nadziei, że „kiedyś” pójdziecie do tego klubu, o który pytała. Stanowczo powiedz, że nie masz już czasu na te wszystkie wyjścia. 

 

Toksyczna przyjaciółka

Typ 4: Prowodyrka

giphy.com

Wydaje się otwarta, sympatyczna i towarzyska, ale co chwilę stara się udowodnić, że mylisz się w jakiejś kwestii. Jest hałaśliwa, czym często zwraca na siebie uwagę otoczenia. Obraża się, choć to ona wytacza wszystkie najcięższe działa i atakuje pierwsza. Czuje się samotna, dlatego wywołuje konflikty, dając do zrozumienia, że nie można jej ignorować.

Jak sobie z nią radzić?

Nie pozwól się jej zastraszyć i nigdy nie zachowuj się tak jak ona. Nie wdawaj się w jej awanturnicze gierki. Pytaj ją o zdanie i zachęcaj do dyskusji, bo wtedy obdarzysz ją swoją uwagą. Gdy jednak podniesie głos, poinformuj, że nie będziesz rozmawiać w ten sposób.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (211 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  18 października 2018 08:45

  Niestety, ale w życiu spotyka się każdy z typów.

  Odpowiedz
 2. marta_12  18 października 2018 10:05

  Znam „ten typ”. Najlepiej zareagować jak najszybciej i zakończyć znajomość.

  Odpowiedz
 3. ewalub  18 października 2018 10:15

  Chyba najczęściej spotykam takie skrzywdzone dziewczynki

  Odpowiedz
 4. agasam9  18 października 2018 22:47

  trzeba je omijać szerokim łukiem!

  Odpowiedz
 5. MarciaMarcia  19 października 2018 08:27

  Matko, te giphy mnie przerażają! 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany