Tłusta skóra głowy – jak sobie z nią radzić?

Tłusta skóra głowy to bardzo powszechny problem, dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Omawiamy najnowsze ustalenia, dotyczące przyczyn tego uciążliwego problemu i podpowiadamy, jak sobie z nim radzić!

Tłusta skóra głowy, a co za tym idzie, szybko przetłuszczające się (zwłaszcza u nasady) włosy to jeden z najczęstszych problemów pielęgnacyjnych kobiet. Ta wstydliwa właściwość skóry potrafi stać się prawdziwą zmorą właścicielek długich kosmyków, zmuszając je do codziennego zrywania się o świcie i nie dając się zwalczyć nawet z pomocą polecanych przez trychologów szamponów bez chemii czy odżywczych wcierek. Przedstawiamy krótki poradnik zgłębiający przyczyny tej dolegliwości i podpowiadamy, jak jej zapobiegać i co robić, by pomimo przetłuszczających się włosów mieć szansę na fajne fryzury.

tłusta skóra głowy

źródło: www.pixabay.com

Tłusta skóra głowy – jak sobie z nią radzić?

Przetłuszczanie się skóry na czubku głowy może mieć wiele różnych przyczyn. Tłusta skóra głowy często jest wynikiem zaburzonej równowagi hormonalnej, nieodpowiedniej diety, niedoboru składników mineralnych, stresu, palenia tytoniu, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, noszenia nieprzewiewnych nakryć głowy, a dopiero na końcu niewłaściwej pielęgnacji. Taka skłonność może też zostać odziedziczona w genach. Tłustej skórze skalpu nierzadko towarzyszy nadmiernie wydzielające się sebum, a co za tym idzie wypryski, rozszerzone pory skóry oraz świecące się czoło i broda. Na skórze pod włosami mogą ponadto pojawiać się podrażnienia i łupież, a niekiedy nieleczony nadmiar łoju doprowadza do łojotokowego łysienia. 

 

Tłusta skóra głowy domowe sposoby

Zanim zdecydujesz się sięgnąć po profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne, dokładnie przyjrzyj się swojej diecie i stylowi życia. Zastanów się, czy nie stosujesz zbyt wielu używek i nie żyjesz w chronicznym stresie, sprawdź skład noszonych przez siebie czapek czy kapeluszy. Przyjrzyj się także włosom swoich rodziców – w przypadku skłonności odziedziczonej genetycznie można niestety zwalczać tylko objawy.

 

Dieta na tłustą skórę głowy

Jadłospis wypełniony słodyczami, gazowanymi napojami i fast foodami złożonymi z tłustych potraw, za to ubogi w owoce i warzywa to prosta droga do przetłuszczającej się skóry – także tej na głowie. Jeśli podejrzewasz, że Twój problem może wyrastać z niewłaściwego odżywiania, postaraj się ograniczyć nabiał, unikać soi i odstawić przetworzone jedzenie. Tłuste mięsa zastąp chudymi – np. z kurczaka czy indyka albo zamień na ryby i wprowadź do swojej diety jak najwięcej produktów alkalizujących, tj. owoców i surowych warzyw. Spożywaj też pokarmy bogate w białko (np. rośliny strączkowe) i mikroelementy, takie jak cynk, miedź i siarka, które znajdziesz w jajkach, wątróbce oraz w pestkach słonecznika. Sięgnij po olej lniany i orzechy.

Jeśli Twój problem zdaje się mieć naturę hormonalną, dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badań i skorzystanie – na ich podstawie – z leczniczej mocy ziół. Pożądany rezultat przyniosą ekstrakty z mniszka lekarskiego, niepokalanka, fiołka trójbarwnego czy łopianu. Na rynku znajdziesz ponadto gotowe ziołowe mieszanki dedykowane konkretnym problemom hormonalnym, np. nadmiernej produkcji testosteronu czy estrogenów.

 

Tonik odświeżający skórę głowy

Potrzebujesz szybkiego kosmetycznego pomocnika, który wesprze Twoje codzienne zmagania z tłustą głową? Oto przepis na prosty tonik, dzięki któremu będziesz mogła błyskawicznie odświeżyć skórę wokół przedziałka! 

Składniki:

  • buteleczka naturalnego hydrolatu z mięty (znajdziesz je w wielu sklepach z organicznymi kosmetykami; cena to ok 10-13 złotych),
  • pół łyżeczki octu jabłkowego,
  • połowa małej, płaskiej łyżeczki glinki białej (opcjonalnie możesz użyć skrobi ziemniaczanej albo pudru bambusowego).

Sposób wykonania:

Wlej hydrolat do wysokiego naczynia, dodaj do niego wszystkie pozostałe składniki i bardzo dokładnie wymieszaj całość. Miksturę przelej do butelki z atomizerem. Za jego pomocą nanoś tonik przy samej nasadzie włosów. Delikatnie odświeżysz w ten sposób pokrywającą się łojem skórę.

 

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy – w ten sposób dodatkową ją podrażniasz i wysuszasz, prowokując jeszcze bardziej wzmożoną produkcję łoju.
  • W miarę możliwości postaraj się nie dotykaj ani nie drapać skóry głowy, by nie dodatkowo pobudzać gruczołów łojowych.
  • Myjąc włosy używaj letniej wody – uspokaja to skórę głowy.
  • Raz na dwa tygodnie wykonuj delikatny peeling skóry skalpu – pomoże to usunąć martwe komórki naskórka i wyeliminować bakterie.
  • Po umyciu głowy nie trzymaj na włosach ręcznika dłużej niż przez trzy minuty. Wytwarza to wysoką temperaturę i przyspiesza przetłuszczanie się skóry! Z tego samego powodu nie nakładaj ręcznika i foliowego woreczka przy używaniu maski do włosów – jeśli chcesz jej użyć, nałóż maskę na włosy, a następnie zwiń je w kok i załóż folię tylko na wydzielone w ten sposób pasma, pozwalając oddychać skórze.

 

Jeśli natomiast podejrzewasz, że tłusta skóra głowy i twarzy spowodowana jest nadmiarem stresu, postaraj się zwolnić tempo. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, wychodź na spacery, a przed snem wypijaj herbatkę z melisy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,57 z 5)
loading... zapisuję głos...