Test ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka?

Badanie DNA na ojcostwo można wykonać w zasadzie już na początku ciąży (nawet od 10 tygodnia ciąży). To wiele ułatwia. Przede wszystkim od razu wiadomo, kto ma uznać dziecko, a przyszli rodzice odzyskują spokój i mogą zaplanować najbliższą przyszłość. Rozwiązanie kwestii spornego ojcostwa jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat jest również korzystne dla niego samego. Dlaczego?

tata i syn

Fot. Freepik, gargonia

Przede wszystkim wczesne ustalenie ojcostwa pozwala na stabilizację. Psychologowie podkreślają również, że mężczyzna, którego wątpliwości co do biologicznego ojcostwa zostały rozwiane znacznie bardziej angażuje się w wychowanie dziecka i jest w stanie nawiązać z nim głębszą więź. Z kolei wątpliwości nie tylko źle wpływają na jego relacje z przyszłą matką ale również powodują pewien dystans do dziecka. To niekorzystna sytuacja dla całej rodziny, dlatego też tak ważne jest jej jak najszybsze rozwiązanie.

Nie ma powodów do wstydu

Testy na ojcostwo w trakcie trwania ciąży nie stanowią już nowości. Są wykonywane nie tylko w Polsce ale także w krajach Europy Zachodniej oraz USA. Mimo to, zdarza się, że pacjenci wstydzą się ich wykonania. Zupełnie jednak niepotrzebnie. To badanie jak każde inne i nie ma w nim nic wstydliwego. Przyszli rodzice decydują się na nie z wielu powodów – czasem chcą wykluczyć ojcostwo męża matki (według prawa polskiego ojcem dziecka jest mąż matki, nawet jeśli wiadomo, że spłodził je ktoś inny) lub po prostu rodzina domaga się przeprowadzenia takich testów jeszcze przed ślubem. Innym razem  kobieta chce udowodnić mężczyźnie, że to jego dziecko, aby ten oficjalnie uznał je (jest to możliwe jeszcze przed narodzinami) lub to mężczyzna domaga się przeprowadzenia tego typu badań zanim zwiąże się z przyszłą matką. Nie ma w tym nic dziwnego. Przyszli rodzice podejmują decyzje mające wpływ nie tylko na całe ich życie, ale też życie dziecka, które lada moment przyjdzie na świat.

Gdy domniemanie ojcostwa zawodzi …

Polskie prawo zakłada, że ojcem dziecka jest mąż matki (domniemanie ojcostwa obowiązuje aż do 300 dni od rozwodu). Nawet jeśli zarówno matka jak i jej mąż wiedzą, że ojcem jest inny mężczyzna, nie może on uznać dziecka, dopóki ojcostwo męża matki nie zostanie zaprzeczone. Zdarza się więc, że rodzice decydują się na badanie DNA jeszcze w trakcie ciąży, aby skrócić czas potrzebny do uznania noworodka przez biologicznego ojca. Wynik tego typu testu może stanowić wstępny dowód w sprawie, a jeśli zarówno matka jak i jej mąż nie zgłaszają sprzeciwu sąd może uznać go za wystarczający, do tego aby zaprzeczyć ojcostwo.

Czy wynik testu ojcostwa w ciąży można wykorzystać w sądzie? 

Polskie prawo nie przewiduje sytuacji, gdy do zaprzeczenia ojcostwa dochodzi przed narodzinami dziecka. Dlatego ze wszelkimi krokami prawnymi trzeba poczekać aż do porodu. Choć badania DNA w trakcie trwania ciąży wykonywane są już od wielu lat i są tak samo pewne jak testy po narodzinach dziecka, to jednak nie stanowią jeszcze pełnowartościowego dowodu w procesie sądowym. Traktowane są jako testy prywatne, które mogą stanowić wstępny dowód dla sądy czy prokuratury. Wynik testu na ojcostwo w ciąży może też pomóc w podjęciu decyzji o uznaniu dziecka jeszcze przed jego narodzinami.

Jak wykonywane jest badanie ojcostwa w ciąży?

Wbrew powszechnym sądom i wpisom na forach internetowych badanie ojcostwa w ciąży może być całkowicie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. W chwili obecnej można je wykonać nawet z krwi, co przypomina zwykłą morfologię. Dzieje się tak dlatego, że we krwi matki krąży również DNA płodu. Można je z powodzeniem wyizolować i poddać analizie. Najważniejsze jest jednak to, że takie badanie oprócz tego, że jest bezpieczne jest również w 100% pewne – tak samo jak to, wykonywane już po narodzinach dziecka.

Ustalenie ojcostwa w trakcie trwania ciąży możliwe jest również przy okazji badań prenatalnych. Pobrany wtedy płyn owodniowy z powodzeniem może zostać poddany analizie. Ta metoda także gwarantuje pewny wynik, a jeśli badanie wykonane jest przez doświadczonego lekarza pod kontrolą USG.

Test na ojcostwo w ciąży staje się powoli rutynowym badaniem, które pozwala przyszłym rodzicom nie tylko odzyskać spokój ale też zaplanować przyszłość swoją i dziecka. Jest to szczególnie ważne dla noworodka, który już wkrótce przyjdzie na świat i potrzebuje stabilnej sytuacji i opieki rodziców. Wątpliwości co do tego, kto jest ojcem dziecka są w tej sytuacji bardzo niekorzystne, dlatego warto je jak najszybciej rozwiać.

testDNA, www.testDNA.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...