Test na porowatość włosów – sprawdź jaki masz rodzaj włosów!

Test na porowatość włosów zazwyczaj wykonują osoby, które chcą rozpocząć przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów. Podstawą takiej pielęgnacji jest rozpoznanie typu włosów jaki posiadasz, a następnie odpowiednie dopasowanie kosmetyków. Włosy mogą być wysokoporowate, niskoporowate lub średnioporowate. W świadomej pielęgnacji włosów kosmetyki oraz ogólnie pielęgnację włosów dobiera się właśnie pod kątem porowatości. Dlatego więc tak ważny jest test na porowatość włosów i określenie tego, jakie włosy posiadasz. Dzięki temu z łatwością uzyskasz efekt pięknych włosów “jak z reklamy”!

Spis treści:

Marzy Ci się tafla jedwabiście lśniących, zdrowych włosów? Uzyskanie tego efektu nie jest żadnym problemem, pod warunkiem, że zagłębisz nieco tajniki świadomej pielęgnacji włosów. Nie wystarczy już samo olejowanie włosów, teraz dobieramy kosmetyki w taki sposób, żeby były odpowiednie do Twojego typu włosów. Swój rodzaj włosów określisz wykonując test na porowatość włosów. Moda na “włosing” miała już swoje 5 minut kilka lat temu, a pandemia sprawiła, że wróciła do nas ze zdwojoną siłą. Zamknięte w swoich czterech ścianach z pracą zdalną lub lekcjami online, miałysmy więcej czasu dla siebie. Od W 2020 roku odnotowano wzrost zainteresowania kosmetykami do pielęgnacji skóry i włosów. Coraz więcej osób zaczęło interesować się domowymi sposobami pielęgnacji włosów. Idąc za ciosem, sporo marek rezygnuje z szamponów do włosów normalnych, przetłuszczających się, suchych, a stawia właśnie na kosmetyki kierowane do posiadaczek włosów wysokoporowatych, niskoporowatych lub średnioporowatych.

Test na porowatość włosów

Fot. Ivan Dodig on Unsplash

Porowatość włosów

Zanim pomożemy Ci wykonać test na porowatość włosów, w kilku słowach postaramy Ci się dokładnie wyjaśnić czym jest porowatość włosów. Od prawidłowego określenia typu swoich włosów będzie zależeć skuteczność pielęgnacji. Porowatość włosów odnosi się do struktury włosa, do jego budowy. Włosy zbudowane są z trzech warstw: rdzenia, kory oraz łusek, które są warstwą zewnętrzną włosa, tworzą jego powierzchnię. Porowatość włosów określa się na podstawie kąta odchylenia łusek od kory włosa. Na podstawie tego jak odchylone są łuski, możemy stwierdzić, czy włosy są wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate. Zamknięte łuski wskazują na to, że włosy są niskoporowate, lekko odchylone łuski charakteryzują włosy średnioporowate, natomiast bardzo odchylone to włosy wysokoporowate.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Teoria już za nami, czas na praktykę. Jak określić porowatość włosów? Oczywiście najprościej byłoby sprawdzić to pod mikroskopem. Wkładając włos pod mikroskop od razu widzimy jak wygląda jego struktura, czy łuski idealnie przylegają do rdzenia, czy są odchylone, a jeśli są, to jak bardzo. Nie każdy z nas jednak dysponuje mikroskopem i ma możliwość obejrzenia swoich włosów w takiej formie. Dlatego też na końcu artykułu znajdziesz test na porowatość włosów, który pomoże Ci ustalić, jaki rodzaj włosów posiadasz. Na podstawie tej odpowiedzi będziesz mogła zaplanować pielęgnację swoich włosów.

Test na porowatość włosów łuski

Jak określić porowatość włosów?

Tak jak wspomniałyśmy powyżej najprostsza metoda to mikroskop. Jeśli nie dysponujesz własnym, możesz umówić się na wizytę do trychologa, który nie tylko przyjrzy się dokładnie Twoim włosom pod mikroskopem, ale pomoże Ci rozwiązać różne problemy związane z włosami i skórą głowy. Jeżeli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów, długo utrzymujący się łupież, przetłuszczanie się włosów, czy problemy ze skórą głowy – np. świąd, zaczerwienienia, to koniecznie skonsultuj się z ekspertem. Test na porowatość włosów możesz wykonać w domowych warunkach. Jeżeli nie czujesz potrzeby kontaktu z trychologiem, wykonaj test na porowatość samodzielnie.

Test na porowatość szklanką wody

Jeszcze kilka lat temu jednym z najbardziej popularnych testów na porowatość włosów był test ze szklanką wody. W ostatnim czasie już niejednokrotnie została podważona jego wiarygodność i miarodajność. Na czym polegał test na porowatość szklanką wody? Do wykonania takiego testu potrzebujesz szklanki wody i jednego włosa. Na tafli wody połóż swój włos i odczekaj kilka minut. Po tym czasie sprawdź, jak zareagował włos. Mógł on opaść na dno, unosić się na powierzchni lub powoli opadać i dryfować na wysokości mniej więcej połowy szklanki. Jak już się pewnie domyślasz, każdy rodzaj włosów zachowuje się inaczej w kontakcie ze szklanką wody. Jeśli włos opadł na dno szklanki, oznacza to, że łuski włosa są rozchylone, woda dostaje się w puste przestrzenie i włos przesiąknięty wodą się topi. Takie zachowanie charakteryzuje włosy wysokoporowate. Włosy niskoporowate unoszą się na powierzchni wody, ponieważ łuski mocno przylegają do siebie i są ciasno ułożone i nie dopuszczają do wnętrza tyle wody, by opaść na dno. Włosy średnioporowate opadają mniej więcej do połowy szklanki. 

test na porowatość włosów ze szklanką wody

 

Porowatość włosów – rodzaje i charakterystyka

Robiąc test na porowatość włosów, który znajdziesz na końcu artykułu, pomożemy Ci określić rodzaj włosów. Jeśli jednak znasz dobrze swoje włosy, to po charakterystyce każdego typu włosów już będziesz wiedzieć jaką porowatość mają Twoje włosy.

 

Włosy wysokoporowate – co to znaczy?

Włosy wysokoporowate to włosy o najbardziej rozchylonej łusce. Najczęściej takie włosy posiadają osoby, które przeprowadzają na swoich włosach sporo zabiegów stylizujących – częste farbowanie słabszej jakości farbą, rozjaśnianie włosów, prostowanie, kręcenie na gorąco. Włosy wysokoporowate wymagają największej uwagi, a celem pielęgnacji jest zejście przynajmniej do średniej porowatości. W praktyce, włosy wysokoporowate, to włosy, które są szorstkie, matowe, łamią się, są sztywne, mają tendencję do kołtunienia. Należy traktować je bardzo delikatnie, ponieważ łatwo się kruszą. Jeśli jesteś posiadaczką takich włosów, to nie obawiaj się – nie musisz ich od razu obcinać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i cierpliwości, odratujesz swoją czuprynę.

 

Włosy średnioporowate

Najwięcej osób posiada włosy o średniej porowatości. To najczęściej spotykany typ włosów. Są to włosy, które są pośrednie – między zniszczonymi włosami o wysokiej porowatości, a zdrowymi i gładkimi włosami niskoporowatymi. Jednego dnia mogą być gładkie i lśniące, a po zastosowaniu nieodpowiednich kosmetyków mogą się puszyć i być bardzo matowe, np. przeproteinowanie nie służy włosom średnioporowatym.

 

Niska porowatość włosów

Włosy niskoporowate to włosy o bardzo zdrowej strukturze z przylegającymi łuskami. Są gładkie i lśniące jak tafla. Idealnie przylegają jeden do drugiego i się nie puszą. Nie sprawiają raczej problemów z pielęgnacją. Wystarczy minimum zabiegów, a już pięknie błyszczą. Posiadaczki włosów niskoporowatych czasami skarżą się na to, że ich włosy wydają się ciężkie i przyklapnięte. Chcą nadać im objętości i lekkości, zwłaszcza u nasady. Zazwyczaj wystarczy odpowiednie cięcie, by włosy dobrze się układały.

test na porowatość włosów

Fot. Antonio Gabola on Unsplash

Test na porowatość włosów

Test na porowatość włosów to kilka pytań dotyczących tego, jak zachowują się Twoje włosy w poszczególnych sytuacjach. Wybieraj odpowiedzi najbardziej zbliżone do tego, jakie są Twoje włosy. Na koniec podlicz, których odpowiedzi (A, B, C) masz najwięcej i przeczytaj rozwiązanie.

 

1. Czy Twoje włosy się puszą?
A. Nie mam tego problemu
B. Czasami się puszą
C. Tak, zazwyczaj są spuszone

 

2. Czy Twoim włosom służy olej kokosowy?
A. Tak, włosy po nim są gładkie i lśniące
B. Nie zauważyłam, żeby cokolwiek robił z moimi włosami
C. Po oleju kokosowym włosy są sztywne i matowe

 

3. Jak długo schną Twoje włosy?
A. Bardzo długo, muszę je suszyć, bo same nie wyschną
B. Schną dość długo, ale nie muszę używać suszarki
C. Szybko po umyciu już są suche

 

4. Czy rozjaśniasz lub farbujesz włosy?
A. Nie
B. Kiedyś farbowałam, teraz nie
C. Tak

 

5. Czy Twoje włosy są podatne na stylizację?
A. Nie, trudno je wystylizować, zwłaszcza lokówką
B. Są podatne, ale dość szybko wracają do swojego stanu
C. Tak, bardzo łatwo je zakręcić i wystylizować

 

6. Czy Twoje włosy są gładkie i sypkie?
A. Tak
B. Zależy od dnia
C. Są szorstkie i raczej matowe

 

7. Czy Twoje włosy bywają przyklapnięte?
A. Często
B. Zdarza się
C. Nigdy

 

8. Czy Twoje włosy mają tendencję do plątania się?
A. Nie
B. Czasami mam problem z kołtunami
C. Notorycznie, zwłaszcza po myciu

 

9 Jeśli przerzucisz kosmyk włosów z jedną stronę na drugą, to:
A. Włosy szybko wracają na swoją stronę
B. Włosy powoli wracają na swoje miejsce
C. Włosy zostaną na miejscu

 

10. Gdy na zewnątrz pada deszcz lub jest wilgotno to:
A. Włosy są przyklapnięte, bez objętości
B. Lekko się puszą, ale szybko są ponownie gładkie
C. Bardzo się puszą

 

Najwięcej odpowiedzi:

A. Włosy niskoporowate

B. Włosy średnioporowate

C. Włosy wysokoporowate

Najlepsze oleje do włosów wysokoporowatych

Najlepszym lekarstwem na wysokoporowate włosy są olejki i częste nakładanie ich na włosy. Oto zestawienie najlepszych olejków do włosów wysokoporowatych:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...