Terror odchudzania – Piękne bo chude?

Spis treści:

Terror odchudzania dotyka większość z nas na niektórych etapach naszego życia. Niedawno we Francji odrzucono projekt ustawy, która miałaby między innymi kontrolować wskaźniki BMI pracujących na wybiegach modelek. W mediach rozpoczęła się wojna przeciwników i zwolenników takiej decyzji.

Szkoda, bo te propozycje mogły zapoczątkować zmiany w postrzeganiu ludzkiego ciała i zapobiec wielu przypadkom anoreksji i bulimii – mówi Monika Ciszek-Skwierczyńska, psychoterapeutka, specjalistka zaburzeń odżywiania i koordynator programu ich leczenia w centrum La Fuente w Szczyrku.

O tym jak walczyć z błędnym postrzeganiem własnego cała, gdzie czyhają na nas zagrożenia dowiedzie się z porad Moniki Ciszewskiej.

Zapraszamy również do przeczytania: Zaburzenia odżywiana

szczupła kobieta

Terror odchudzania –  Piękne bo chude?

 Media mają ogromny wpływ na młodych ludzi, bezkrytycznie odbierających przekazy dotyczące wizerunku ludzkiego ciała, które promuje kultura masowa. Komunikat brzmi jednoznacznie: atrakcyjny równa się szczupły.

Dzieci i nastolatki są dosłownie bombardowane tą informacją, w prasie, Internecie i filmie. Nawet zabawki, Barbie, kucyki Pony, lalki Monster high, mają nienaturalnie wychudzone kształty – mówi Ciszek-Skwierczyńska.

Media głoszą kult smukłego, niekoniecznie zdrowego, ciała. Podpowiadają jak schudnąć, ale nie jak dbać o zdrowie bez tracenia nie zawsze zbędnych kilogramów. Zapomina się, że ciało nie służy tylko do odchudzania. – Zewsząd słyszy się, że chude jest piękne. Dziewczyna nie może wystąpić w jakimś programie, bo według jakiegoś telewizyjnego autorytetu jest za gruba, choć ma normalne zdrowe ciało – dodaje psychoterapeutka. I przypomina o fali krytyki, jaka regularnie spada na modelki plus size, kobiety w rozmiarach 40 i więcej. – To piękne kobiety. One nie są przerażające, wynaturzone. Ich figury nie świadczą o chorobie otyłości – mówi Ciszek-Skwierczyńska.

Terror odchudzania –  1000 skutecznych diet

 Przeciwko projektowi zmian w ustawie protestowali projektanci mody, właściciele agencji modelek i redaktorki kobiecych magazynów. Te ostatnie obawiały się, że będą karane nawet za  publikowanie diet i przepisów na niskokaloryczne posiłki. Szczególnie teraz, wiosną, prasa dla pań dostarcza wielu pomysłów na diety cud i kuracje oczyszczające. – Nie zastosowałabym diety z gazety – przyznaje Monika Ciszek-Skwierczyńska – na pewno nie bez konsultacji z lekarzem, najlepiej dietetykiem. Bo każdy z nas ma inne potrzeby. Na przykład 100 g owsianki z owocami dla osoby o konkretnym wzroście i wadze jest wystarczającą ilością na śniadanie, a dla innej już nie – wyjaśnia. Zaznacza również, że tempo chudnięcia przy zbilansowanej diecie, która jest bezpieczna i nie zagraża organizmowi to 0,5 kg na tydzień. Ciało człowieka to nie tylko kilogramy do stracenia, trzeba patrzeć na nie szerzej. Również wskaźnik BMI nie jest wyczerpującą informacją o stanie zdrowia. Mówi się, że niedowaga zaczyna się od BMI 18,5 a nawet 19 i 20. Oczywiście, inaczej się to kształtuje u kobiet, a inaczej u mężczyzn. To pomocny wskaźnik, bo określa proporcje ciała, ale istotna jest też kondycja tkanek mięśniowej i kostnej, gospodarka hormonalna (szczególnie u kobiet), budowa ciała. Ekspertka zaleca pójść do lekarza, powiedzieć na jakiej się jest diecie i poprosić o odpowiednie badania.

Polecamy również: Ważne dla alergików: Jak czytać etykiety spożywcze ?

 Terror odchudzania – Świat mody nie widzi problemu

 Karl Lagerfeld, dyrektor domu mody Chanel, komentując pomysł zmian w ustawie, powiedział, że większym problemem niż chude modelki jest otyłość wśród młodych kobiet. Monika Ciszek-Skwierczyńska nie zgadza się z tym stwierdzeniem. Podkreśla, że trzeba jednakowo skupiać się na wszystkich zaburzeniach odżywiania. Jej zdaniem podstawowym problemem jest presja bycia chudym. I pogląd, że chudy lepiej sobie radzi w życiu, odnosi sukcesy, ma większe powodzenie. – Panuje przekonanie, że jeśli nie kontrolujesz swojego wyglądu to nie radzisz sobie w życiu. A to nieprawda – zaznacza Ciszek-Skwierczynska. – Dziś problemem są zaburzenia odżywiania  w ogóle – jedni się głodzą, żeby schudnąć, inni katują wymiotami, jeszcze inni cierpią, objadając się.

 Terror odchudzania – Wyglądasz jak gruba świnia

 Zmiany w ustawie zakładały także blokowanie stron i forów, gdzie namawia się do nadmiernego odchudzania. Takie działanie miało zostać uznane za przestępstwo. – Tak zwane fora pro-ana to przerażające zjawisko – mówi Monika Ciszek-Skwierczyńska – jak to wygląda od podszewki, pokazała mi jedna z pacjentek. Nie każdy może stać się członkiem społeczności odchudzających się. Są sztywne kryteria przyjęcia do niej. Fora są moderowane przez administratorów, którzy muszą zaakceptować użytkownika – opisuje.

Osoba, która chce stać się uczestnikiem tej społeczności musi wysłać zdjęcie, podać wagę, odpowiedzieć na liczne pytania w testach. Już jako użytkownik forum również trzeba być zdyscyplinowanym – stosować się do zaleceń, regularnie udostępniać zdjęcia i podawać wagę. Dziewczyny wzajemnie motywują się do chudnięcia i wspierają w niejedzeniu, radząc, jak oszukiwać, że jedzą. „Grubsze” dziewczyny są krytykowane: „zrób coś ze sobą, bo wyglądasz jak gruba świnia”, chude komplementowane: „jesteś czysta, lepsza”. Takie fora mają duży wpływ na te dziewczyny, które izolują się od rówieśników i bliskich. Dają im przyjaźń, akceptację i wsparcie. To ogromne zagrożenie.

 Terror odchudzania – Jak rozpoznać i leczyć?

 Zaczyna się od stopniowego ograniczenia jedzenia, lub – w przypadku bulimii – pochłanianie w tajemnicy coraz większych jego ilości i prowokowanie wymiotów. Chory alienuje się, je głównie produkty light i dużo pije. Czyta portale o dietach i odchudzaniu, odwiedza fora. Jest drażliwy, zwłaszcza, gdy porusza się tematy diety, wyglądu i jedzenia, bo jest ciągle niezadowolony z tego, jak wygląda. – Jeśli zauważymy u dziecka któryś z tych niepokojących objawów, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty – przestrzega Monika Ciszek-Skwierczyńska – szybka reakcja, wczesne zdiagnozowanie choroby to szansa, by uniknąć  terapii w ośrodku zamkniętym i niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia, a nawet zagrożenia życia. Alternatywą dla ośrodków zamkniętych są centra leczenia zaburzeń odżywiania.


 Informacje o ekspercie:

Mgr. Monika Ciszek-Skwierczyńska – psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień i zaburzeń odżywiania. Posiada 19-letnie doświadczenie zawodowe. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń odżywiania i propagowaniu zdrowego stylu życia. Koordynuje program leczenia zaburzeń odżywiania w centrum La Fuente w Szczyrku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (276 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  2 kwietnia 2015 08:25

  Większość modelek nie jest chudych tylko wychudzonych, wygłodzonych. Wiem, że projektantom mody to pasuje, bo później muszą na taką osobę mniej materiału zużyć, ale zgadzam się, że powinno się coś z tym zrobić. Modelki powinny dbać o swój wygląd, stosować diety, ale na Boga, nie głodzić się! Ich organizmy są wyniszczone

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  2 kwietnia 2015 08:48

  Ja po ciąży noszę rozmiar 36, a nosiłam 34 i każdy mi mówi,że zostały mi kilogramy po ciąży. Przez to gadanie, mimo, iż teraz czuję się lepiej to czuję się gruba.

  Odpowiedz
 3. martucha180  2 kwietnia 2015 09:25

  A ja mam już dość czytania o odchudzaniu. Niektórzy po prostu są tacy z natury jak ja, że jedzą, nie tyją, bo mają szybką przemianę materii.

  Odpowiedz
 4. bbo  2 kwietnia 2015 11:47

  Terror jest straszny i nie należy się mu poddawać. Sama jestem na etapie ograniczenia jedzenia, ale nie dla osiągnięcia talii osy, ale chciałabym zlikwidować nieco boczki by z powodzeniem mieścić się w ubrania z poprzednich sezonów.

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  2 kwietnia 2015 19:45

  Niestety prześladują nas wszelkiego rodzaju reklamy, filmy i artykuły o odchudzaniu, dietach, szczupłych modelkach. Z każdej strony dostajemy informacje, że szczupłe są piękne itp. Ale nie można popadać w paranoje, trzeba samemu znaleźć zloty środek i racjonalnie do tego podejść.

  Odpowiedz
 6. oskarek1995  2 kwietnia 2015 21:30

  Straszne to do czego zmierza świat, ale to prawda juz od najmłodszych lat słyszymy, że trzeba być szczupłym

  Odpowiedz
 7. Wusia  3 kwietnia 2015 09:45

  To obłęd.Ciężko opędzić się od tej presji,nawet jak ktoś ma mocny charakter, to choć w części jej ulega.

  Odpowiedz
 8. Elżbieta Wawer  8 kwietnia 2015 17:33

  Ciągle bombardują nas coraz to nowymi dietami cud aby być szczupłym a ja sie tym nie przejmuję, ale szkoda mi tych nastolatek które sie katują aby być szczupłym i trendy

  Odpowiedz
 9. Hidari11  16 kwietnia 2015 20:29

  Była jedna projektantka, która mówiła w TV, że do pokazów bierze te kobiety, które wyglądają zdrowo, mają kobiece proporcje ciała i nie narażają swojego zdrowia.
  Prawda jest taka, że najpiękniejsza kobieta to ta, którą otacza aura radości, a radosna jest, m.in. wtedy, kiedy jest najedzona i nieograniczona rezygnacjami, np. z czekolady.

  Odpowiedz
 10. terenia  28 kwietnia 2015 15:46

  To chyba najprawdziwsze szczęście móc czuć się dobrze w swojej skórze! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany