Terrazzo we wnętrzach. Wielki powrót hot trendu z czasów PRL

Łazienki i kuchnie – coraz więcej w nich kultowego lastryko, tyle, że w zdecydowanie bardziej odświeżonej wersji niż ta, która towarzyszyła czasom PRL-u. Czy również w twoich wnętrzach znajdzie się miejsce na terrazzo?

Terrazzo, czy jak kto woli – lastryko, właśnie przeżywa swój wielki renesans. To nic innego jak woda, skruszony kamień i cement, który to materiał w czasie PRL świecił prawdziwe triumfy. Powstawały z niego przede wszystkim parapety i schody w blokach z wielkiej płyty. Dziś został ulepszony, dodano do niego koloru oraz układa się w najbardziej finezyjne kompozycje. Terrazzo we wnętrzach prezentuje się tak bajecznie, że nawet ci, nad którymi ciąży widmo PRL mogą tej swoistej sztuki nie powiązać z, jakby nie patrzeć, odległymi już czasami. Współczesne lastryko już bardziej na myśl przywodzi bizantyjskie mozaiki.

kolaż własny redakcji, źródło: www.pinterest.com, odnośniki do konkretnych profili zostały osadzone w tekście

Terrazzo we wnętrzach. Wielki powrót hot trendu z czasów PRL

Projektanci wnętrz głośno przypomnieli o terrazzo już w ubiegłym sezonie. Trend, po wieloletniej przerwie zaczął wkraczać do wnętrz, by w tym roku zagościć w nich już na dobre. I to nie tylko przez wzgląd na walory, które najbardziej cenione były w PRL-u. A mowa oczywiście o niskich kosztach i odporności na zniszczenia, tak by posadzki i schody wytrzymywały przez długie lata. Teraz docenia się przede wszystkim estetykę i sztukę, w jaką układają się pomysłowe kamienie. Proponowanych obecnie wzorów i kompozycji jest bowiem całe mnóstwo. Pojawiają się zarówno klasyczne szarości, jak i barwy pastelowe, Living Coral, żółty, biały czy czerń.

 

Lastryko lubi porządek

Dziś terrazzo trafia przede wszystkim do kuchni i łazienki. Kamienna posadzka i ściany świetnie współpracują z wodą oraz jakimikolwiek zabrudzeniami, które doskonale się z nich ściera. Wystarczy wilgotna szmatka i gotowe. Tymczasem wiadomo co dzieje się w kuchni w czasie wielkiego gotowania, a w łazience w czasie relaksującej kąpieli. Kamień jednak nie da po sobie tego poznać. Lastryko rzadziej pojawia się w salonach, bo raczej chłodno jest czuć go pod stopami, a w małych wnętrzach jest dość przytłaczający. Jeżeli jednak chcecie postawić na pokój dzienny w wydaniu terrazzo, zrób to jeśli masz sporych rozmiarów salon, a w pobliżu sofy położysz miękki i przytulny dywanik. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana do lastryko w ogóle – zacznij od dodatków, które również tchną we wnętrza nowego ducha. Może zastawa stołowa, albo doniczki? Pomyśl o tym!

 

Zobacz wnętrza z dodatkiem lastryko:

Łazienka

 

 

Kuchnia

 

Dodatki

 

Podłogi

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. sylwiawes  13 marca 2019 15:08

    Bardzo mi się podobają te wzory w każdej postaci ☺️

    Odpowiedz
  2. Magdalena  14 marca 2019 23:04

    Nie podoba mi się to.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany