Termometr dla niemowlaka – jaki wybrać?

Mierzenie temperatury ciała pozwala sprawdzić, czy maluchowi nic nie dolega. W wyprawce dla dziecka koniecznie powinien znaleźć się więc termometr. Jakie urządzenie okaże się najlepsze i czym kierować się podczas zakupów? Podpowiadamy, jak wybrać termometr dla niemowlaka.

termometr

Termometr w smoczku

Świetnym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci jest termometr w smoczku. Przypomina standardowe akcesorium dla maluchów, ale ma wbudowany cyfrowy wyświetlacz pokazujący wynik pomiaru. W silikonowej części ssanej przez dziecko umieszczone są czujniki temperatury. Czas pomiaru to ok. 3 minut. Termometr w smoczku jest wygodny i prosty w obsłudze. Ma wodoodporną obudowę, dlatego nie zaszkodzi mu ślina. Elektroniczne urządzenie sprawdzi się w przypadku dzieci, które jeszcze nie odzwyczaiły się od ssania smoczków. Model nie będzie jednak najpraktyczniejszym wyborem, jeśli maluch nie ma ochoty na ssanie smoczka, jest niespokojny i krzyczy.

Termometr bezdotykowy dla dzieci i niemowląt

Elektroniczny, bezdotykowy termometr dla niemowlaka do dokonania pomiaru temperatury ciała wykorzystuje podczerwień. Używając go, nie trzeba dotykać dziecka ani go budzić. Pomiar jest bardzo szybki i bezproblemowy. Trwa ok. 3 sekund. Wystarczy zbliżyć termometr do czoła lub skroni niemowlęcia i nacisnąć przycisk, by błyskawicznie zmierzyć temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia. Sprzęt można wykorzystać również do zmierzenia temperatury butelki z mlekiem, kąpieli czy otoczenia.

Termometr douszny

Termometry douszne, podobnie jak termometry bezdotykowe, są polecane rodzicom bardzo ruchliwych dzieci. Jeżeli trudno utrzymać malucha w bezruchu, warto zaopatrzyć się w sprzęt pozwalający dokonać pomiaru już w 1-3 sekundy. Badanie uda się wykonać także w trakcie snu dziecka. Termometr douszny mierzy temperaturę z dokładnością do 0,2 stopnia, sprawdzając promieniowanie podczerwone emitowane przez bębenek ucha i otaczające go tkanki. Do urządzenia mogą być dołączone jednorazowe albo wymienne końcówki, pozwalające na bardziej higieniczne pomiary zmniejszające ryzyko zakażenia, jeżeli mierzy się temperaturę kilkorga dzieci.

Termometr paskowy

Jeśli planuje się podróżować z niemowlakiem, warto zaopatrzyć się w specjalny termometr paskowy, który nie zajmie dużo miejsca w bagażu. Podczas wyjazdu maluchowi może zaszkodzić zmiana klimatu, grożą mu również ewentualne zatrucia czy infekcje. Aby udało się szybko sprawdzić, czy dziecko nie ma gorączki, należy schować do podróżnej apteczki kilka termometrów paskowych. Akcesoria przykleja się do czoła niemowlęcia. Paski zmieniają kolor w zależności od temperatury ciała. Pozwalają tylko na orientacyjny pomiar, ale okazują się bardzo pomocne, gdy nie chce się zabierać ze sobą termometru, z którego korzysta się w domu.

Zastanawiając się, jak wybrać termometr dla niemowlaka, należy wziąć pod uwagę charakterystyczne cechy każdego z rodzajów urządzeń dostępnych na rynku i swoje indywidualne preferencje. Warto uwzględnić też sposób, w jaki zachowuje się dziecko i przeanalizować upodobania malucha. Najbardziej uniwersalnym wyborem dla niemowlaka okaże się termometr bezdotykowy. Pozwala na szybkie i higieniczne mierzenie temperatury, w dodatku jest prosty w użyciu. Dokonywanie pomiarów nie przysparza żadnych trudności. Urządzenie pozwoli sprawdzić temperaturę ciała niemowlęcia, ale też to, jak ciepła jest przygotowana dla niego kąpiel czy mleko w butelce. Termometr bezdotykowy słynie z praktyczności i dokładności, nie dziwi zatem fakt, że pozostaje modelem najchętniej wybieranym przez rodziców kompletujących wyprawki dla swoich pociech.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (71 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...