Telewizja czy spacer? Polacy o czasie wolnym z bliskimi osobami

Co trzeci Polak (33%) chętnie spędza czas ze swoimi bliskimi ze starszego pokolenia, śledząc ulubione filmy i programy na szklanym ekranie. Więcej niż co czwarty preferuje wspólnie aktywność fizyczną – wynika z badania „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków”, przeprowadzonego w styczniu 2012 roku na zlecenie marki TENA.  Eksperci kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” podpowiadają jak w ciekawy i wartościowy sposób spędzić czas z bliskimi i wyjaśniają dlaczego jest to takie ważne.

Wspólny sposób spędzania wolnego czasu powinien być dopasowany do możliwości fizycznych i kondycji zdrowotnej osoby starszej. Jak twierdzi Włodzimierz Baranowski – ginekolog, ekspert kampanii CoreWellness – wewnętrzna siła: Młodsi mogą bardzo pozytywnie wpływać na aktywność fizyczną osób ze starszego pokolenia, zachęcając je do tego, czy inicjując wspólne spędzanie czasu. Bardzo często osoby starsze, zwłaszcza kobiety, które mają dolegliwości zdrowotne np. NTM (nietrzymanie moczu) obawiają się, że nadmierna aktywność będzie dla nich zbyt dyskomfortowa. Zupełnie niepotrzebnie. Warto, aby w takiej sytuacji mamy, siostry, wnuczki uświadamiały sobie nawzajem, że ćwiczenia dopasowane do kondycji są potrzebne każdemu, niezależnie od wieku. Aktywnością, którą można wykonywać wspólnie, w dowolnym miejscu i czasie, są ćwiczenia mięśni Kegla (mięśni dna miednicy), które oprócz problemów z nietrzymaniem moczu, niwelują bóle kręgosłupa, poprawiają postawę i pozytywnie wpływają na ogólną kondycję.

 

Jakie zajęcia, aktywności chętnie realizuje Pan(i) z bliskimi osobami ze starszego pokolenia?

Ankieta

Odpowiedź wielokrotnego wyboru – Raport „Międzypokoleniowe rozmowy Polaków”, TNS OBOP na zlecenie marki TENA, inicjatora kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”

Wyniki pokazują, że Polacy chętnie spędzają czas z bliskimi ze starszego pokolenia. Świadczy to o dużej roli rodziny w budowaniu więzi międzypokoleniowych. Wspólnie spędzony czas jest ważny dla obu stron. Osoby starsze zaspokajają w ten sposób potrzebę przynależności do rodziny, czują się ważne i potrzebne, mimo upływu lat. Dla przedstawicieli młodszego pokolenia są to ważne chwile, z których mogą czerpać wiele cennych doświadczeń. Wspólne wykonywanie aktywności, niezależnie od tego, czy będzie to oglądanie filmów, czy granie w piłkę, zbliża ludzi do siebie – Barbara Szatur – Jaworska, ekspert kampanii CoreWellness – wewnętrzna siła.

 

Po prostu być

W jaki sposób wartościowo spędzić czas z bliskimi? Czy wspólne oglądanie telewizji to dobry pomysł?

  • Pytajcie i słuchajcie. Zanim zapiszesz mamę na trening aerobowy albo wypożyczysz ulubiony horror na DVD, zapytaj w jaki sposób chciałaby spędzić wolny czas. Może ma jakieś ulubione zajęcie, w które chciała się zaangażować od dawna, lecz brakowało jej czasu? A może jest zwyczajnie zmęczona i napiłaby się po prostu herbaty w ciszy i spokoju przy wspólnej rozmowie? Powiedz jej także o swoich oczekiwaniach. Poznanie ich wzajemnie jest kluczem do dobrze spędzonego wspólnie czasu.
  • Dbajcie o różnorodność.  Każdy ma swoje upodobania jeśli chodzi o sposób spędzania wolnego czasu. Wspólnie wykonywana aktywność fizyczna to bardzo dobry pomysł. Pamiętaj jednak, aby dostosować rodzaj wykonywanych ćwiczeń do możliwości wszystkich członków rodziny. Jeśli jednak aura za oknem nie sprzyja, można raz na jakiś czas zasiąść na kanapie i obejrzeć wspólnie wybrany film przy gorącej herbacie albo zrobić obiad dla całej rodziny. Dobry pomysł i odrobina urozmaicenia sprawią, że ten czas będzie bardziej wartościowy dla wszystkich.
  • Aktywnie w domu. Istnieją ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie niezależnie od aury i kondycji fizycznej. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, zajrzyjcie na www.corewellness.pl lub zadzwońcie pod numer specjalnej infolinii 800 60 66 68, by zamówić płytę z ćwiczeniami mięśni Kegla, które można wykonywać w każdej chwili i miejscu.

Celem kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...