Telefon dla dziecka i… Co dalej? Jak chronić dziecko w sieci?

Artykuł sponsorowany przez Samsung

Pierwszy telefon komórkowy jest dla dziecka jednym z bardziej oczekiwanych prezentów – wyrazem naszego zaufania i uznania jego wystarczającej już dojrzałości, by sięgnąć po zupełnie nowe możliwości. O czym pamiętać, wręczając smartfon najmłodszym domownikom? Podpowiadamy!

Czy warto ograniczyć nieograniczone możliwości sieci?

Kiedy minie już pierwsza radość z posiadania własnego smartfonu, warto poświęcić chwilę i wspólnie z dzieckiem ustalić zasady korzystania z urządzenia. Nauczmy dziecko, że smartfon jest narzędziem umożliwiającym dostęp do Internetu, a zatem poznawanie świata i odnajdywanie odpowiedzi na nurtujące pytania. Odpowiednio wykorzystywany rozwija pasje i talenty, dostarcza rozrywki, a jednocześnie ciągle zachowuje swoją podstawową funkcję służącą utrzymywaniu kontaktów z rodziną i bliskimi.

I podczas gdy z punktu widzenia dziecka posiadanie własnego smartfonu kojarzyć się może jedynie z zabawą i rozrywką, warto pamiętać o zagrożeniach, z jakimi nasza pociecha może się zetknąć, poznając swoje nowe urządzenie. Smartfon otwiera dostęp do cyfrowego świata, którego zasoby są nieograniczone i nie zawsze bezpieczne. Pamiętajmy, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci i kontrolować to, do czego ma dostęp z poziomu swojego telefonu. Wyznaczmy jasne granice, dopasowując je do wieku dziecka. Im starsze, tym większym zaufaniem powinniśmy je obdarzać, budując w ten sposób silne relacje. Pamiętajmy jednak – telefon dla dziecka nie powinien mu się kojarzyć z formą kontroli, ale nauką odpowiedzialności. Ważne też, byśmy wspólnie z dzieckiem ustalili zasady, w jaki sposób chcielibyśmy czuwać nad jego bezpieczeństwem w sieci.

Kontroluj treści i… czas

Narzędziem, które pozwoli nam czuwać nad bezpieczeństwem dziecka w sieci, jest sam smartfon i dostępne na nim aplikacje do kontroli rodzicielskiej, które umożliwiają nie tylko wgląd do przeglądanych przez pociechę treści, ale też dają możliwość blokowania stron o możliwym negatywnym oddziaływaniu. Aplikacje te pozwalają też kontrolować czas spędzany w cyfrowym świecie. Pamiętajmy, że najmłodsi potrzebują kontaktu z rówieśnikami i wspólnych zabaw – nie tylko online. Ważna jest także aktywność fizyczna. Możliwość kontroli czasu spędzanego w Internecie pozwoli wyrobić dobre nawyki już od najmłodszych lat.

A co zrobić, kiedy dziecko już wyloguje się z gry? Pokarzmy pociechom, że smartfon można wykorzystać na wiele innych sposobów, które pobudzą kreatywność i ciekawość poznawania świata poza Internetem. Wybierzcie się na wspólny, rodzinny spacer, podczas którego zorganizujecie konkurs na najlepszą lub najbardziej zaskakującą fotografię. Namówcie swoje pociechy do wymyślenia, jak kreatywne wykorzystać ich nowe urządzenie podczas wspólnej zabawy. Pomysły najmłodszych z pewnością zaskoczą niejednego dorosłego!

Artykuł sponsorowany przez Samsung

Aplikacje mobilne, dzięki którym mamy więcej czasu i pieniędzy

Aplikacje mobilne, dzięki którym mamy więcej czasu i pieniędzy

Aplikacje mobilne, które można zainstalować na smartfonach, potrafią ułatwić i urozmaicić codzienne życie. Dzięki nim można również zaoszczędzić czas i pieniądze oraz dowiedzieć się, jak sprawnie gospodarować wydatkami.     Polacy są jednym z najbardziej

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (28 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Baśka31  29 lipca 2021 10:26

    Mamy z mężem blokady rodzicielskie na telefonach, także nie ma opcji, by dzieciaki weszły na niedozwolone strony. Dzieciakom sama organizuje czas, gramy w Gorącego Ziemniaka czy inne planszówki. Jeśli bym im nie organizowała czasu to na pewno by siedziały w telefonach.

    Odpowiedz
  2. Blodka  12 sierpnia 2021 14:22

    Nie sądzę, żeby dzieciom do jakiegoś 10 roku życia wogóle był potrzebny telefon. Uważam, że jest on wręcz szkodliwy dla ich zdrowia i psychiki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany