Teatox. Czy detoks herbaciany jest bezpieczny?
Zanim sięgniesz po gotowe mieszanki herbat ziołowych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak przeprowadzić bezpieczny teatox!
Teatox ma zadanie oczyścić organizm z toksyn, dodać energii, poprawić samopoczucie i wspomóc odchudzanie. W Internecie furorę robią gotowe zestawy mieszanek ziołowych, które w kilka tygodni mają przynieść spektakularny efekt. Obietnica jest kusząca, ale drogi na skróty często nie wychodzą nam wcale na dobre… Na czym polega teatox? Co daje herbaciane oczyszczanie? Jak bezpieczne przeprowadzić ziołowy detoks? Zapraszamy do lektury!
Teatox: na czym polega?
Podstawą metody teatox (herbata i detoks) są roślinne napary. Producenci oferują gotowe zestawy mieszanek ziołowych i obiecują prostotę obsługi. Herbatki składają się jedynie z naturalnych składników. Nie zawierają konserwantów, substancji słodzących, ani barwników. Najczęściej proponują zestawy do detoksu 14 i 28-dniowego, które składają się z napoju na dzień oraz na noc.
Zazwyczaj herbatka na rano ma zmniejszać apetyt, przyspieszać metabolizm oraz zapewniać poranny zastrzyk energii. W swoim składzie zawiera najczęściej składniki pobudzające oraz rozgrzewające: mate, guraranę, imbir, żeń-szeń, pokrzywę, oolong, mniszka lekarskiego. Herbatka na noc ma natomiast wzmacniać nocne wydalanie toksyn z organizmu, przyspieszać oczyszczanie i zapewniać zdrowy, spokojny sen. Składa się przeważnie z substancji wyciszających, nasennych oraz moczopędnych: mięty, melisy, kopru włoskiego, trawy cytrynowej, hibiskusa, liści brzozy, malin.
Detoks herbaciany: jakie daje efekty?
Teatox pomaga przyspieszyć metabolizm, oczyścić organizm z toksyn, przyspieszyć spalanie kalorii i odchudzanie. Zmniejsza apetyt, podnosi poziom energii. Dla optymalnego efektu odchudzająco-oczyszczającego najlepiej połączyć herbaciany detoks z dietą oraz aktywnością fizyczną. Ważne też, by stosować go rozważnie. W gotowych mieszankach teatox często są substancje, których nie należy stosować przewlekle (np. przeczyszczające).
Bezpieczne oczyszczanie ziołami: porady i dobre rośliny
Gotowe herbatki ziołowe zazwyczaj są tak skonstruowane, aby wywołać efekt moczopędni i przeczyszczający, co daje wrażenie lekkości oraz utraty nadmiernej masy ciała. Wszystko dzieje się jednak za szybko, a substancje z gotowych herbatek mogą zbyt silnie oddziaływać na organizm. Długie zażywanie substancji przeczyszczających może prowadzić do niedoborów witamin oraz mikroelementów, odwodnienia, skurczy, bólów brzucha czy utraty elektrolitów.
Dlatego też wybierając dany produkt, należy dokładnie sprawdzić listę składników. Najlepiej zrezygnować z herbatek, które mają silne środki moczopędne i przeczyszczające. Przykładowo senes (lub: kora kruszyny, korzeń rzewnia) nie może być stosowany dłużej niż 2 tygodnie, gdyż może to prowadzić do zaniku naturalnych ruchów perystaltycznych jelit oraz problemów z wypróżnianiem.
Najlepiej więc samodzielnie tworzyć mieszanki. Dobrą bazą są herbaty zielone, czerwone, białe oraz przyprawy, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Zioła, jakie mogą się przydać do domowego teatoxu to np. fiołek trójbarwny, melisa lub ostropest plamisty.
Osoby przyjmujące jakikolwiek lek powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem teatoxu. Mieszanki herbat ziołowych mogą bowiem wchodzić w interakcje ze środkami medycznymi. Warto też pamiętać o tym, że najlepsze narzędzie do oczyszczania organizmu mamy pod ręką, to wątroba! Najlepiej więc po prostu nie przeszkadzać jej we własnej pracy, czyli: nie przesadzać z lekami, nie nadużywać alkoholu, jeść dużo warzyw i owoców.
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.