Tatuaż z okiem – co oznacza i jakie są jego najciekawsze realizacje?

Tatuaż z okiem to coraz częściej spotykany – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – motyw dekoracyjny. Profesjonalnie wykonany, może być wyjątkową ozdobą ciała o ezoterycznych konotacjach. Posiada przy tym bogatą symbolikę, która może odwoływać się zarówno do starożytnych bogów, jak i prywatnych celów czy założeń. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie interpretacje niesie z sobą najczęściej, w jakich partiach ciała jest wykonywany i co oznacza dla noszących go osób.

Tatuaż z okiem jest tyleż interesujący, co niepokojący. Na postronnym obserwatorze może wywoływać wrażenie, że patrzy na niego więcej par oczu, bo nasz mózg zwykł odbierać charakterystyczne kształty w jednakowy sposób. Mistyczna symbolika przede wszystkim jednak zaciekawia patrzących i daje im do myślenia. W przeciwieństwie do innych popularnych wzorów, takich jak tatuaż z różą czy piórkiem, zdaje się zawsze posiadać nieodgadnione drugie dno. Sprawdzamy, jak należy odczytywać takie wzory tatuaży

Tatuaż z okiem

źródło: www.unsplash.com; Annie Spratt

Tatuaż z okiem – co oznacza i jakie są jego najciekawsze realizacje?

Tatuaż z okiem może być niewielkich rozmiarów, pokrywać dużą partię ciała albo stanowić element złożonej graficznej układanki. Kobiety najczęściej wykonują go – w dyskretnej wersji – pomiędzy piesiami, na przedramieniu tuż pod zgięciem łokcia, w zgięciu łokcia i na łopatce. Widuje się jednak także podobne ozdoby na bokach talii, na ramionach, stopach czy w tylnej części rąk, tuż nad łokciem. Mężczyźni chętniej wybierają ramiona i plecy, lecz ich tatuaże z oczami mają z reguły mroczny wydźwięk, więc jest zrozumiałe, że nie chcą pokazywać ich przy wszystkich okazjach.

 

Co oznacza tatuaż z okiem?

Taki tatuaż może nieść wiele różnych znaczeń, w zależności od tego, w jakiej konfiguracji występuje. Jeśli jest to hamsa, czyli oko wpisane w dłoń, symbolizuje protekcję, broniącą właściciela przed urokami „złego oka”. Wpisane w trójkąt może symbolizować chrześcijańskiego Boga (jest wówczas „Okiem Opatrzności) lub odwoływać się do masonerii. O drugim przypadku mówimy zwykle w sytuacji, gdy oko jest otoczone obwódką i ma wywiniętą do zewnątrz, łukowatą rzęsę oraz łzę. Takie oko w starożytności było symbolem egipskiego boga Horusa, po który chętnie sięgali faraonowie, pragnący podkreślić swą ludzką i boską zarazem władzę. Miało chronić przed złem i chorobami, ale masoni wykorzystali przypisywane mu „wszechwidzenie”, wpisując je w piramidę, którą z kolei odnoszą do społecznej hierarchii. W uproszczonej wersji piramida może jednak być przedstawiona jako trójkąt, dlatego trzeba uważać, by nie pomylić Oka Opatrzności z jego przeciwieństwem.

Owo charakterystyczne oko o półprzymkniętej powiece jest oczywiście także symbolem okultystycznym, znanym jako udjat. Jego kształt bazuje na założeniu, że szatan „przymyka oko na zło świata”.

Oko zwierzęce w formie tatuażu niesie zupełnie inne znaczenie. Kocie oko świadczy o tajemniczości. Sokole wskazuje na wyjątkową bystrość, a lwie czy tygrysie sugeruje, że mamy do czynienia z „drapieżnikiem”.

Ludzkie oko jest natomiast symbolem intuicji albo tzw. oka duszy. W rzadkich przypadkach miłośnicy tatuażu decydują się po prostu na utrwalenie na ciele oka ukochanej osoby.

 

Zobacz najciekawsze tatuaże z okiem:

Oko wśród symboli lunarnych

tatuaż z okiem

www.unsplash.com; Content Pixie

 

Twarz z jednym okiem

tatuaż z okiem

www.unsplash.com; Eric Vieira

 

Magiczne oczy na dłoniach

tatuaże

www.unsplash.com; Annie Pratt

 

Delikatne oczko na ramieniu

https://www.instagram.com/p/CLbzo1JgimM/

 

Tatuaż z okiem hipnotyzującym

https://www.instagram.com/p/CLbwq7bh_2w/

 

Oko pod opieką wszechświata

https://www.instagram.com/p/CLZ8ngUh89r/

 

Atramentowy szkic oka

https://www.instagram.com/p/CKS0w-Ug48j/

 

Oko Hery

https://www.instagram.com/p/CJkxAFcF6mP/

 

Tatuaż z okiem w wersji męskiej

tatuaż z okiem

www.pixabay.com

W obu przypadkach widzimy nawiązania do drapieżnych ptaków. Na drugim zdjęciu idzie ono jednak w parze z satanistycznym udjatem i wraz z całym tatuażem jest utrzymane w ponurej stylistyce.

tatuaż

www.pixabay.com

Co sądzicie o tym motywie wykorzystywanym w zdobieniu ciała? Czy zdecydowałybyście się na taki tatuaż? Nie zapomnijcie zostawić komentarza!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  19 lutego 2021 18:49

    niektóre całkiem fajne

    Odpowiedz
  2. Jaworka  24 lutego 2021 16:24

    Z okiem nie podobają mi się

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany