Tatuaż róża – poznaj jego historię i znaczenie, a później znajdź inspirację w naszej galerii!

„Nie chcę innego tatuażu niż pięść i róża, razem. Pięść, by pomóc ci przetrwać. Róża, bo bez niej przetrwać nie masz powodu” – pisał Tony Hoagland, amerykański poeta. Dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie tatuaż różę na podstawowy motyw malunku, którym na całe życie ozdabiają swoje ciało? I jakie formy może przyjąć taki tatuaż? Opisujemy poniżej znaczenie tego tatuażu oraz prezentujemy bogatą galerię zdjęc z wytatuowaną różą.

Tatuaż róża

Parker Coffman Unsplash.com

Tatuaż róża – poznaj jego historię i znaczenie, a później znajdź inspirację w naszej galerii!

Tatuaż róża to klasyczny tatuaż damski od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, ozdabiających swoje ciało. Kwiat ten wytatuowany jest wybierany ze względu na bogatą symbolikę, jak również na jego wyjątkowe piękno oraz plastyczność przedstawienia, która sprawia, że może występować w bardzo zróżnicowanych kompozycjach i przybierać odmienną formę. Motyw róży zapisał się w rozmaitych tekstach kultury. Dziś kojarzy się przede wszystkim z Małym Księciem i różą wyznaczającą czas życia Bestii. Tatuaże z różą nosiły bohaterki słynnej sagi o Wiedźminie – Ciri i Mistle. Tatuaż różna na ramieniu, na nadgarstku czy na plecach to klasyka. Dowiedz się więcej o znaczeniu tego rysunku i znajdź inspirację dla własnego pomysłu!

Róże są świadomie uprawiane od mniej więcej 5 tysięcy lat. Przedstawiciele elit na całym świecie polecają ogrodnikom, by ci zakładali wokół ich domów różane ogrody. Na Bliskim Wschodzie płatki róż już w okresie rzymskim były używane w charakterze aromatycznego konfetti. Pozostałości po różanych wieńcach odnajdywano nawet w egipskich grobowcach. Nic dziwnego, że kwiat ten przetrwał do dziś jako symbol piękna w zbiorowej wyobraźni reprezentantów różnych kultur. Czy jednak wiesz, jak interpretuje się ten motyw?

Tatuaż róża – symbolika

Tatuaż róża, w zależności od kręgu kulturowego, może być interpretowany w bardzo różny sposób. Powszechnie kojarzy się ją z symbolem piękna, miłości, delikatności, ulotności i kobiecości, jednak znaczeń jest o wiele więcej:

 • w religii chrześcijańskiej róża symbolizuje Maryję, a ciernie na jej łodydze – pełną cierpienia matyczną miłość Maryi do Chrystusa; może być także znakiem niewinności i męczeństwa,
 • Grecy widzieli w róży tajemnicę. Jej kwiat przypięty do szaty w trakcie ceremonii miał – zgodnie z ich wiarą – pomagać zachować ją w sekrecie,
 • róża występuje też w bogatej symbolice Zakonu Templariuszy. Różokrzyżowcy traktowali ten kwiat jako symbol rozwoju duchowego człowieka (dusza ludzka miała się zgodnie z tym założeniem rozwijać jak dojrzewający kwiat róży). Wnętrze kielicha róży oznaczało dla nich Boga, zaś poszczególne płatki – kolejne etapy w pielgrzymce ku oświeceniu,
 • Starożytni Rzymianie organizowali rosalia, czyli coroczne uczty służące upamiętnieniu zmarłych. Rozsypywano wówczas płatki róż na ciałach oraz grobowcach żołnierzy. Ich czerwień wiązano z kolorem boga wojny (Marsa) i i miłości (roztaczanej przez Wenus).

Zobacz galerię zdjęć tatuaży z różą z całego świata:

Tatuaż róża na szyi

Lana Graves Unsplash.com

Kolorowy Tatuaż róża na dekolcie

Nina Hill Unsplash.com

Czarno-biały Tatuaż róża na ramieniu

Jannis Lucas Unsplash.com

Kolorowy bogaty tatuaż z różą o podobiznami kobiety i mężczyzny

Judeus Samson Unsplash.com

tatuaż z różami na przedramionach

Annie Spratt on Unsplash

wytatuowane kwiaty róży na ramionach

Jasmin Chew on Unsplash

delikatny tatuaż z różą

Med Badr Chemmaoui on Unsplash

jedna bardzo duża wytatuowana roża na ramieniu

Seyi Ariyo on Unsplash

tatuaż z kolorowymi różami

Annie Spratt on Unsplash

Co sądzicie o tatuażach z motywem róży? W jakich kompozycjach podoba się Wam najbardziej i czy zdecydowałybyście się na wybranie właśnie tego znaku? Nie zapomnijcie zostawić nam komentarza!

Chcesz zobaczyć więcej inspirujących tatuaży? Zajrzyj tutaj:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  8 lutego 2018 06:46

  Piękne!

  Odpowiedz
 2. arancia  8 lutego 2018 17:27

  Sam motyw róży jako tatuażu podoba mi się – wygląda tak lekko, kobieco, elegancko.. Nie mam nic do zarzucenia, ale sama bym się na tatuaż nawet nie wiadomo jak piękny nie zdecydowała.

  Odpowiedz
 3. colorful-jelly  9 lutego 2018 12:00

  Tatuaż na 4 zdjęciu jest przecudowny. Bardzo podobają mi się takie delikatne i subtelne tatuaże, ale sama nie wiem czy kiedykolwiek odważyłabym się na zrobienie go.

  Odpowiedz
 4. kate85  11 lutego 2018 11:57

  Piękne są 🙂

  Odpowiedz
 5. Aleksa  18 lutego 2018 12:25

  9 i 10 tatuaz najpiękniejsze

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany