Tatuaż róża – poznaj jego historię i znaczenie, a później znajdź inspirację w naszej galerii!
„Nie chcę innego tatuażu niż pięść i róża, razem. Pięść, by pomóc ci przetrwać. Róża, bo bez niej przetrwać nie masz powodu” – pisał Tony Hoagland, amerykański poeta. Dlaczego tak wiele osób wybiera właśnie tatuaż różę na podstawowy motyw malunku, którym na całe życie ozdabiają swoje ciało? I jakie formy może przyjąć taki tatuaż? Opisujemy poniżej znaczenie tego tatuażu oraz prezentujemy bogatą galerię zdjęc z wytatuowaną różą.
Tatuaż róża – poznaj jego historię i znaczenie, a później znajdź inspirację w naszej galerii!
Tatuaż róża to klasyczny tatuaż damski od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, ozdabiających swoje ciało. Kwiat ten wytatuowany jest wybierany ze względu na bogatą symbolikę, jak również na jego wyjątkowe piękno oraz plastyczność przedstawienia, która sprawia, że może występować w bardzo zróżnicowanych kompozycjach i przybierać odmienną formę. Motyw róży zapisał się w rozmaitych tekstach kultury. Dziś kojarzy się przede wszystkim z Małym Księciem i różą wyznaczającą czas życia Bestii. Tatuaże z różą nosiły bohaterki słynnej sagi o Wiedźminie – Ciri i Mistle. Tatuaż różna na ramieniu, na nadgarstku czy na plecach to klasyka. Dowiedz się więcej o znaczeniu tego rysunku i znajdź inspirację dla własnego pomysłu!
Róże są świadomie uprawiane od mniej więcej 5 tysięcy lat. Przedstawiciele elit na całym świecie polecają ogrodnikom, by ci zakładali wokół ich domów różane ogrody. Na Bliskim Wschodzie płatki róż już w okresie rzymskim były używane w charakterze aromatycznego konfetti. Pozostałości po różanych wieńcach odnajdywano nawet w egipskich grobowcach. Nic dziwnego, że kwiat ten przetrwał do dziś jako symbol piękna w zbiorowej wyobraźni reprezentantów różnych kultur. Czy jednak wiesz, jak interpretuje się ten motyw?
Tatuaż róża – symbolika
Tatuaż róża, w zależności od kręgu kulturowego, może być interpretowany w bardzo różny sposób. Powszechnie kojarzy się ją z symbolem piękna, miłości, delikatności, ulotności i kobiecości, jednak znaczeń jest o wiele więcej:
- w religii chrześcijańskiej róża symbolizuje Maryję, a ciernie na jej łodydze – pełną cierpienia matyczną miłość Maryi do Chrystusa; może być także znakiem niewinności i męczeństwa,
- Grecy widzieli w róży tajemnicę. Jej kwiat przypięty do szaty w trakcie ceremonii miał – zgodnie z ich wiarą – pomagać zachować ją w sekrecie,
- róża występuje też w bogatej symbolice Zakonu Templariuszy. Różokrzyżowcy traktowali ten kwiat jako symbol rozwoju duchowego człowieka (dusza ludzka miała się zgodnie z tym założeniem rozwijać jak dojrzewający kwiat róży). Wnętrze kielicha róży oznaczało dla nich Boga, zaś poszczególne płatki – kolejne etapy w pielgrzymce ku oświeceniu,
- Starożytni Rzymianie organizowali rosalia, czyli coroczne uczty służące upamiętnieniu zmarłych. Rozsypywano wówczas płatki róż na ciałach oraz grobowcach żołnierzy. Ich czerwień wiązano z kolorem boga wojny (Marsa) i i miłości (roztaczanej przez Wenus).
Zobacz galerię zdjęć tatuaży z różą z całego świata:
Co sądzicie o tatuażach z motywem róży? W jakich kompozycjach podoba się Wam najbardziej i czy zdecydowałybyście się na wybranie właśnie tego znaku? Nie zapomnijcie zostawić nam komentarza!