Tatuaż metodą dotwork, czyli tatuaż z kropek. Zainspiruj się!

Dotwork tattoo, czyli tatuaż wykonany metodą dotwork od lat cieszy się niesłabnącą popularności. Ta technika tatuażu polega na wykonywaniu tysiąca malutkich kropeczek, które składają się na wybrany kształt. Wykonanie takiego tatuażu jest bardzo pracochłonne i nierzadko jeden wzór jest robiony przez kilka sesji. Skąd taka popularność dotwork tattoo? Jakie są cechy charakterystyczne tego stylu?

Spis treści:

Tatuaż metodą dotwork wzbudza ogromne zainteresowanie. Wykonywany jest w najlepszych studiach tatuażu, terminy na niego zazwyczaj są rezerwowane o wiele miesięcy w przód. Na pewno nie bez znaczenia jest to, że dotwork tattoo jest zazwyczaj wykonywany na kilku sesjach, a sama praca nad nim jest bardzo wymagająca. Dotwork to jeden z największych trendów ostatnich lat. Interesujące na pewno jest to, że każdy wzór jest inny. Nawet jeżeli wykonany jest według tego samego wzoru, to i tak finalnie się różni, ponieważ kropki nigdy nie będą ułożone w identyczny sposób. Można śmiało powiedzieć, że tatuaże metodą dotwork są niepowtarzalne. Tą metodą można wykonać zarówno malutkie tatuaże, jak i te większe.

Dotwork Tattoo

Co to jest dotwork tattoo – jak zrobić taki tatuaż?

Jak wskazuje nazwa zaczerpnięta z języka angielskiego, najważniejszym elementem dotwork tattoo jest kropka. Wzór tatuażu jest wykonywane z dużej ilości pojedynczych kropek, które składają się w całość. Jest to technika tatuatorska, który wymaga niebywałej cierpliwości, dużo pracy i czasu. Technika ta jest nieoczywista, ale można za jej pomocą wykonać niemal każdy projekt. Intensywność koloru można kontrolować za pomocą zagęszczenia kropek. Często w kontekście dotwork tattoo mówi się o cieniowaniu. Odpowiednio wykwalifikowani tatuażyści potrafią zrobić pięknie cieniowane wzory – nie są one płaskie i wyglądają naprawdę zjawiskowo. 

Najczęstsze wzory tatuaży wykonywane metodą dotwork

Po tatuaż metodą dotwork sięgają często osoby, które lubią geometryczne tatuaże, ornamentowe lub niewielkie symbole. Oczywiście za pomocą tej metody można wykonać niemal każdy wzór, ale najpopularniejsze są mandale, lotosy, zwierzęta, ale też wzory bez poważniejszego znaczenia, takie jak małe serduszka, czy kwiatki.

Dotwork Tattoo

Photo by Lucas Lenzi on Unsplash

Mandala – tatuaż metodą dotwork

Mandala to jeden z głównym elementów sztuki buddyzmu. Najprościej mówiąc, to połączenie koła i kwadratu. Koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, a kwadrat symbolizuje sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Koło i kwadrat łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem, jak i końcem całego układu. Wiele osób uważa, że mandala najlepiej wygląda wykonana właśnie metodą dotwork. Aktualnie jest to też jeden z najpopularniejszych wzorów.

Tatuaż metodą dotwork

Photo by JJ Jordan on Unsplash

Lotos 

Lotos, to równie popularny wzór, który wciąż ma swoich zwolenników. Tak jak mandala, również nawiązuje do buddyzmu. Lotos głównie symbolizuje czystość, równowagę i wieczne życie. Z lotosu narodził się budda. Podczas decydowania się na konkretny wzór należy mieć na uwadze jego symbolikę, ale pamiętajmy też, że aktualnie dużo osób postanawia zrobić sobie konkretny tatuaż wyłącznie ze względu na efektowny czy oryginalny wygląd, zupełnie w oderwaniu od symboliki i kultury. Warto wiedzieć, co oznacza wzór, który chcesz wykonać, ale oczywiście niekoniecznie musisz się utożsamiać z jego symboliką.

https://www.instagram.com/p/CBpcf3ypmo9/

Zwierzęta

Najczęściej wykonywane tatuaże metodą dotwork z wzorami zwierząt to lis, wilk, czy kruk. Na wilka i kruka najczęściej decydują się mężczyźni. Są to tatuaże podtrzymane w tajemniczym, mrocznym klimacie. Niektórzy decydują się na dodanie koloru, żeby nieco wyjść z tego nastroju. Pomimo takich skojarzeń, tatuaż wilk symbolizuje ognisko rodzinne, lojalność i niezależność. Kruk to uosobienie miłości i światła. W metodzie dotworkowej ważne jest to, że można łączyć w niej kilka wzorów. Nie muszą więc być to wzory wykonywane w całkowitym oderwaniu od siebie. Można wykonać najpierw jeden tatuaż, a następnie w tej samej metodzie drugi i spójnie je połączyć. Wykorzystują to zwłaszcza fani tatuowania całej ręki, czyli tzw. “rękawa”.

https://www.instagram.com/p/CQsSZbuscSW/

Portret – tatuaż metodą dotwork

Po technikę dotwork tattoo sięgają również tatuażyści, gdy klienci chcą wytatuować sobie na ciele portret. Najczęściej portretują bliską sobie osobę, ale zdarza się też, że sięgają po wizerunki gwiazd, swoich idoli, a nawet zupełnie obcych ludzi decydując się na nie wyłącznie ze względów estetycznych. Portret metodą dotwork wychodzi bardzo efektownie ze względu na możliwość cieniowania, który nada wzorowi realistyczną głębię. Dotwork to jedna z lepszych technik do wytatuowania portretu. 

Tatuaż metodą dotwork

Photo by Adrian Ordonez on Unsplash

Kolorowe tatuaże dotwork

Tatuaże wykonane metodą dotwork nie muszą być czarno-białe, wręcz przeciwnie, tatuażyści i ich klienci często sięgają po kolory. Tatuaże kolorowe na pewno się wyróżniają na tle popularniejszych czarnych wzorów, ale zazwyczaj wymagają większych nakładów pracy i są rozkładane na kilka sesji. Na pierwszym spotkaniu raczej nie wprowadza się koloru, dopiero przy kolejnej wizycie. Czasami zdarza się, że dana osoba wycofuje się z koloru przed kolejną sesją, ponieważ czarno-biały tatuaż wydaje jej się ciekawszym rozwiązaniem. Rozłożenie więc kolorowego tatuażu na kilka sesji, to też danie sobie czasu na ostateczną decyzję. Zarówno w wersji czarno-białej, jak i kolorowej tatuaże dotwork są bardzo efektownym wyborem.

Tatuaż metodą dotwork

Photo by Mohammad Faruque on Unsplash

Jak powstaje tatuaż metodą dotwork?

Tatuaż metodą dotwork wymaga wyjątkowej precyzji. Wykonanie go trwa zazwyczaj o wiele dłużej niż przy innych technikach i nie każdy tatuator będzie w stanie go zrobić. Tatuowanie techniką dotwork rozpoczyna się od konturów, następnie wykonuje się wypełnienie (często przy kolejnej sesji). Najważniejsze jest cieniowanie, które nadaje tatuażowi głębi. Odpowiednio wyszkolony tatuażysta wie, jak odpowiednio rozplanować wzór na ciele – rozrysować granice, które będą wyznaczać zmianę gęstości stawianych kropek. Najciemniejsze fragmenty rysunku mają dużą gęstość, im mniej kropek, tym tatuaż w tym miejscu jest jaśniejszy.

Tatuaż dotwork

Photo by Nicolás Pinilla on Unsplash

Dotwork tattoo – gdzie zrobić

Podczas wybierania studia do wykonania tatuażu, pamiętaj, żeby nie oszczędzać. Prawdziwi profesjonaliści cenią swoje umiejętności. Tak jak wspominaliśmy, tatuaż metodą dotwork jest bardzo czasochłonny i wymaga ogromnych umiejętności i nakładu pracy. Lepiej zapłacić więcej, ale być pewnym, że efekt nas zadowoli. Podejdź do sprawy poważnie, usunięcie źle wykonanego tatuażu nie jest proste. Tatuażysta, który wykonuje tatuaż metodą dotwork musi się znać na tym, co robi, żeby wzór nie wyszedł płaski. Różnicowanie punktów, ich intensywności nie jest dziełem przypadku, powinno być odpowiednio rozplanowane i przemyślane. Lepiej przed zapisaniem się na pierwszą sesję, zrobić odpowiedni research.

Dotwork Tattoo – inspiracje

Wykonując tatuaż metodą dotwork, można właściwie zrobić każdy wzór. Nie ma szczególnych zastrzeżeń co do projektu, ale najczęściej osoby decydujące się na dotwork tattoo decydują się na wzory geometryczne, nawiązujące do kultury indyjskiej lub motywy zwierzęce. Mamy dla Was kilka inspiracji na ten tatuaż!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  29 czerwca 2021 20:56

    tatuaże bardzo mi się podobają, tylko odwagi mi brak…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany